موج
کدخبر : ۳۶۳۲۳۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-363238

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری موج مطرح کرد؛

ولی اسماعیلی گفت: در دولت قبل از ترامپ هم تحریم های آمریکا علیه سازمان ها، نهادها و شرکت های ایرانی وجود داشت؛ اما در دولت ترامپ علاوه بر اینها روی تحریم افراد هم تمرکز شد و این تحریم مقامات در دولت ترامپ با هدف ضربه زدن به مناسبات اقتصادی ایران بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در دولت قبل از ترامپ هم تحریم های آمریکا علیه سازمان ها، نهادها و شرکت های ایرانی وجود داشت، اظهار کرد: اما در دولت ترامپ علاوه بر اینها روی تحریم افراد هم تمرکز شد و این تحریم مقامات در دولت ترامپ با هدف ضربه زدن به مناسبات اقتصادی ایران بود.

ولی اسماعیلی با بیان اینکه تحریم های که در اواخر دولت ترامپ علیه شرکت ها و مسئولان ایرانی وضع شد بیشتر روی مباحث مالی و ترددها تمرکز داشت، افزود: در واقع دولت ترامپ در اواخر دولتش بیشتر روی افراد تمرکز داشت و هم موضوع مسائل مالی و هم بحث محدودیت های تردد و سفر مسئولان به خروج از کشور و مسافرت به آمریکا را مد نظر قرار داده بود.

فشار حداکثری علیه ایران

او با تاکید بر اینکه هدف از تحریم اشخاص توسط دولت آمریکا، بازهم ضربه زدن به اقتصاد ایران بود، اظهار کرد: دشمن به دنبال این است که مبادلات اقتصادی ایران با سایر کشورها را محدود کنند و این موضوع در راستای فشار حداکثری علیه ایران بود که بارها عنوان کرده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی درباره تاثیر این تحریم ها بر اقتصاد کشور اظهار کرد: نمی توان گفت که این تحریم ها در اقتصاد کشور تاثیر نداشته و بخشی از مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم مربوط به این محدودیت ها بوده و رفع آن هم به مناسبات اقتصادی  کشور کمک می کند.

اسماعیلی درباره اینکه رفع تحریم ها نباید به هر قیمتی باشد، اظهار کرد: اینکه این رفع تحریم ها در مقابل چه چیزی باید رفع شوند مهم است. به قول رهبر معظم انقلاب در مذاکره بده بستان انجام می شود و باید در این بده بستان ها مشخش شود در مقابل رفع تحریم ها چه چیزی داده می شود.

مذاکرات باید به صورت گام به گام انجام شود

او با تاکید بر اینکه در مذاکره نباید روی همان بحث های قدیمی مربوط به مسائل داخلی ایران و بحث موشکی و ... مطرح شود، تصریح کرد: چارچوب مذاکرات باید به گونه ای باشد که در هر مرحله مشخص شود که چه تحریمی برطرف می شود و باید به صورت گام به گام انجام شود و نمایندگان مردم هم باید در این زمینه مطلع شوند

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اولویت های برای رفع تحریم ها وجود دارد که در مذاکرات باید طبق آن عمل کرد، اظهار کرد: در شرایط کنونی بحث تحریم های دارویی اولویت کشور است و بحث مبادلات مالی و اینستکس که اروپایی ها قبلا مطرح کرده اند و بعد از آن هم اجرایی نشد از دیگر مسائل مهمی است که اهمیت بالایی دارند.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه رفع تحریم های حمل و نقل دریایی و کشتیرانی نیز از اهمیت ویژه برخوردار است، اظهار کرد: در حال حاضر نیاز کشور به دستگاه ها و تجهیزاتی که در راستای جهش تولید باید در کارخانه ها استقرار یابد از اهمیت ویژه ای برخوردار است که معیشت مردم هم را درگیر کرده است، به عبارت دیگر با افزایش جهش تولید و رونق اقتصادی معیشت مردم هم بهبود خواهد یافت.

مجلس دیده بان مذاکرات

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر مجلس به عنوان قانون گذار وظیفه دارد که به عنوان یک دیده بان در مقابل مذاکرات عمل کند، تصریح کرد: دولت و وزیر خارجه اطلاعات مربوط به مذاکره را باید به مجلس اعلام کنند تا خطای راهبردی رخ ندهد و ریل گذاری هایی لازم انجام شود تا اشتباهات مذاکرات قبلی برجام رخ ندهد.

او درباره نقش مجلس در پیشبرد مذاکرات اظهار کرد: مجلس قبلا طرحی ارائه داده که بر مبنای آن اخیرا وزیر خارجه کشورمان اعلام کرده که تا سوم اسفند ماه برای رفع تحریم بیشتر مهلت نداریم و این یعنی دست بالا گرفتند و مجلس می تواند چنین نقشی را در مذاکرات ایفا کند.

رهبری درباره برجام فرموده بودند که به برجام خوشبین نیستم اما تجربه باید کسب کرد. در حال حاضر حاکمیت نسبت به برجام تجربه ای دارد و امروز ما دیگر به مذاکرات اعتماد نداریم و با این رویکرد وارد مذاکره می شویم و البته باید توجه کرد که پشت پرده مذاکرات قدرت مهم است و ما باید خود را قوی کنیم تا بتوانیم قوی وارد مذاکرات شویم تا مسائل ملی را به درستی پیش ببریم تا از این طریق منافع کشور و مردم هم آسیب نبیند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، درست یک هفته قبل از پایان کار دولت ترامپ، خزانه داری این کشور تحریم های جدیدی را علیه شرکت های ایرانی و چند تن از مدیران از جمله مدیرعامل شرکت کشتیرانی، مدیرعامل فولاد مبارکه، مدیرعامل بنیاد برکت و ... وضع کرد که نشان دهنده تلاش ترامپ برای ادامه فشار حداکثری علیه ایران بود اما بسیاری از کارشناسان معتقد بودند این تحریم ها دقیقه آخری اثر چندانی بر اقتصاد ایران ندارد و بیشتر نشانه استیصال ترامپ برای از پای درآوردن اقتصاد ایران بوده است.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها