موج
کدخبر : ۳۶۲۷۷۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-362778

فرزانه ابوالفضل در گفتگو با خبرگزاری موج؛

رییس مرکز تحول دیجیتال گفت: در حال حاضر شرکت هایی مانند مایکروسافت، آمازون و گوگل که در حوزه سرویس ابری فعال هستند سالانه رشدی ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی دارند، از این رو راه اندازی و توسعه دیتا سنتر در ایران می تواند رشد بالقوه آی سی تی را برای ایران به همراه بیاورد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، یکی از برنامه های که در سال های اخیر مورد توجه کشور قرار داشته توسعه بازار آی سی تی بوده، چراکه هم اکنون پیش بینی می شود که حجم بازار ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلاری آی سی تی ایران قابلیت رشدی ۲۰ برابری دارد که سالانه ۱۰ درصد به حجم آن افزوده خواهد شد.

بر همین مبنا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ظرفیت بالقوه بازار ایران در بخش آی سی تی را ۱۲ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان عنوان کرده است که با اجرای پروژه های ابری و توسعه دیتا سنترها محقق می شود و می تواند اشتغالی ۱۲۰ هزار نفری را سالانه برای کشور به همراه داشته باشد.

در همین راستا پروژه ابر ایران به تازگی با حضور کنسرسیومی از بخش دولت و بخش خصوصی کلید خورده است که بر روی یکپارچه سازی ارائه خدمات به استارت آپ ها و شرکت های دولتی تمرکز کرده است.

دیتا سنتر بستری برای توسعه بازار آی سی تی

قائم مقام مدیرعامل شرکت آسیاتک و رییس مرکز تحول دیجیتال در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه پروژه ابر ایران با ارزیابی سه مرحله ای انجام شده، گفت: برای اجرای این پروژه ابتدا توان اجرایی، توان مالی و پیشنهادات فنی و تجاری ارزیابی شده و در نهایت تجارب کنسرسیوم برای اجرای چنین طرحی ملاک عمل قرار گرفته است.

فرزانه ابوالفضل با اشاره به اینکه در پروژه ابر ایران حجم نهایی هنوز تعریف شده است، تصریح کرد: با راه اندازی این دیتا سنتر تنها بستری برای توسعه بازار آی سی تی فراهم می شود و این به معنای شروع بازار است و از آنجایی که روند دنیا نشان می دهد که بخش آی سی تی به شدت در حال توسعه است می توان چشم انداز مثبتی ترسیم کرد

 او با بیان اینکه پروژه ملی ابر ایران  با سرمایه گذاری ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی اجرا خواهد شد، گفت: این پروژه پس از برگزاری مزایده با همکاری دولت و بخش خصوصی اجرا می شود که بر مبنای آن دولت هیچگونه سرمایه ای مالی جدیدی به پروژه وارد نخواهد کرد و کنسرسیومی که اجرای پروژه را به عهده گرفته است تجهیزات مورد نیاز را تامین خواهد کرد و در مدت ۷ سال از آن بهره برداری می شود که در این مدت دولت هم از منافع پروژه بهره مند می شود و در نهایت تجهیزات متعلق به دولت خواهد بود.

پروژه مقدمه ای برای توسعه زیرساخت

رییس مرکز تحول دیجیتال با تاکید بر اینکه اجرای این پروژه مقدمه ای برای توسعه زیرساخت خدمات آی سی تی در ایران خواهد شد، گفت: از آنجایی که تامین تجهیزات نیز در این پروژه تعریف شده، به طور قطع به توسعه زیرساخت های دیتا سنتر در ایران کمک می کند و همچنین گامی در مسیر تمرکززدایی دیتا سنتر از تهران خواهد بود، چراکه در این پروژه دو منطقه تعریف شده که استان های مختلفی مشارکت می کنند.

ابوالفضل با تاکید بر اینکه گزارش های IDC حاکی است که بیش از ۳۰ درصد خدمات سنتر زیر ساخت دیتا سنتر در دنیا به سمت ابر رفته است، تصریح کرد: روند هر ساله استفاده از ابر در دنیا صعودی است و این نسبت با رشد ۱۰ درصدی بازار آی سی تی همراه است.

 رشد بالقوه آی سی تی

ابوالفضل با تاکید بر اینکه رشد برخی شرکت ها در دنیا بیشتر از بقیه رقبا است، اظهار کرد: شرکت هایی مانند مایکروسافت، آمازون و گوگل که در حوزه خدمات ابری پیشرو هستند سالانه رشدی ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی دارند، از این رو راه اندازی دیتا سنتر می تواند رشد بالقوه آی سی تی را برای ایران به همراه بیاورد.

او با تاکید بر اینکه یکپارچه سازی ارائه خدمات یکی از مهمترین رویکردهای راه اندازی ابر ایران بوده است، اظهار کرد: در چنین شرایطی اجرای این پروژه می تواند به استارت آپ ها کمک کند تا بتوانند برنامه های خود را در بستر شبکه با هزینه کمتری اجرا کنند.

قائم مقام مدیرعامل شرکت آسیاتک با اشاره به اینکه راه اندازی ابر ایران ارائه خدمات به بخشی های دولتی را هم تسهیل خواهد کرد، اظهار کرد: به طور قطع اجرای چنین پروژه ای نه تنها دریافت خدمات برای شرکت های دولتی را تسهیل می کند به دلیل حفظ محرمانگی اطلاعات می تواند مزیت های زیادی را برای این شرکت ها به همراه داشته باشد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها