موج
کدخبر : ۳۶۲۶۴۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-362643

در پاسخ به خبرگزاری موج مطرح شد؛

سخنگوی پروژه ابر ایران گفت: اجرای پروژه ابر ایران نه تنها نیاز به واردات تجهیزات زیرساخت را کاهش می دهد به دلیل اینکه راه اندازی آن نیاز به استفاده از تجهیزات را هم کاهش می دهد منجر به صرفه جویی در مصرف برق می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، نشست خبری مشترک شرکت های آسیاتک ، امیدژرف نگر و آلرژی درباره پروژه ابر ایران با حضور اصحاب رسانه امروز برگزار شد.

مشاور پروژه ابر ایران یا شبکه ابری توزیع شده در قالب یک هلدینگ اجرا می شود، گفت: این پروژه در سه سطح سرویس اجرا می شود که با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و بخش خصوصی از ظرفیت های خالی دیتا سنترها است.

علی شیرازی با بیان اینکه از توان بخش خصوصی برای پرکردن ظرفیت دیتا سنترها استفاده شده است، افزود:  این پروژه در دو منطقه با حضور چندین استان با ظرفیت 100 و 104 رک تقسیم شده است.

او با تاکید بر اینکه در پروژه تمرکز بر توزیع داده ترافیک کشور است، اظهار کرد: در شرایط کنونی بحث اجرای شبکه ملی اطلاعات مطرح است که با ایجاد ده زیرساخت در پروژه پایداری شبکه ملی اطلاعات تقویت می شود.

سخنگوی پروژه ابر ایران گفت: در حال حاضر قرار است خدمات یکپارچه برای استارت آپ ها به صورت اقتصادی ارائه شود که می تواند بسیار کمک کننده باشد.

او با تاکید بر اینکه در این دیتا سنتر خدمات به شرکت های دولتی ارائه می شود، گفت: بخشی از اطلاعات دولتی قرار است به صورت محرمانه نگهداری شود، از این رو از این سرویس برای ارائه خدمات به شرکت های دولتی استفاده می شود.

او با اشاره به اینکه راه اندازی دیتا سنتر از خروج ارز جلوگیری می کند، گفت: وقتی هر شرکت و سازمانی دیتا سنتر خاص خودش را داشته باشد هزینه بیشتر نیاز دارد، به همین دلیل راه اندازی این پروژه استفاده از خدمات با هزینه کمتر ممکن می کند.

شیراز با تاکید بر اینکه بخش خصوصی باید برای این پروژه تامین مالی داشته باشد، گفت: فرآیند راه اندازی این پروژه یکسال زمان نیاز دارد و پس از فعال سازی تا 7 سال امکان ارائه خدمات وجود دارد.

او با تاکید بر اینکه باید بخشی از تجهیزات دیتا سنتر توسط بخش خصوصی خریداری شود، اظهار کرد: در پایان سال تمام تجهیزات متعلق به دولت خواهد بود و بخش خصوصی باید سالانه بخشی از شود مشارکت را به دولت پرداخت کند.

شیرازی با تاکید بر اینکه دولت مشوق هایی برای تمرکززدایی زیرساخت ها از تهران ارائه داده است، گفت: در مزایده این پروژه تمام شرکت های فعال در مزایده پروژه حضور داشته اند و هیچگونه رانتی در مزایده وجود نداشته است.

او در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج درباره حجم بازار آی سی تی ایران گفت: حجم بازار ایران 300 تا 500 میلیون دلار است و سالانه حدود 10 درصد به حجم بازار آی سی تی ایران افزوده می شود و ظرفیت این را دارد  تا 12 تا 15 هزار میلیارد تومان افزایش یابد و این سهم بالقوه بازار است و البته بسیاری از متخصصان حجم بازار بالقوه ایران را 2500 میلیارد تومان عنوان می کنند که نشان می دهد در شرایط کنونی 10 درصد ظرفیت ای سی تی در ایران بالفعل شده است.

او در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار خبرگزاری موج درباره اهمیت پروژه ابر ایران گفت: اجرای این پروژه نه تنها نیاز به واردات تجهیزات زیرساخت را کاهش می دهد به دلیل اینکه راه اندازی آن نیاز به تجهیزات را هم کاهش می دهد منجر به صرفه جویی در مصرف برق می شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها