موج
کدخبر : ۳۵۳۷۹۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-353798

وزیر نیرو در نخستین همایش بین المللی اتحادیه اورآسیا؛

رضا اردکانیان گفت: اتحادیه اورآسیا 3.2 درصد تولید ناخالص داخلی جهان را در اختیار دارد، از این رو به بهبود ضریب ریسک کشورهای عضو کمک می کند و پیشنهاد می کنم عضویت و فعالیت در اتحادیه اورآسیا را به عنوان یک پروژه ملی در کشور تعریف کنیم و محور مناسبات اقتصادی کشور باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، وزیر نیرو در نخستین همایش بین المللی اتحادیه اورآسیا با اشاره به اینکه این همایش می تواند به توسعه همکاری با اتحادیه اورآسیا منجر شود، گفت: اهمیت رقابت پذیری در منطقه باعث دخالت کشورهای فرامنطقه ای شده که می تواند فعالیت های اقتصادی را تحت تاثیر قرار دهد، از این رو با توجه به تحرکات و تحریک های که در منطقه وجود دارد توسعه همکاری با اتحادیه اورآسیا منجر به همگرایی بیشتر می شود. از این رواین اتحادیه می تواند محور چارچوب همکاری های منطقه ای در اورآسیا باشد.

رضا اردکانیان با بیان اینکه ایران با توجه به موقعیت برتر ترانزیتی می تواند نقش تثبیت کننده ای برای اورآسیا داشته باشد، افزود: ایران یک قدرت منطقه ای بالفعل است و اتحادیه اورآسیا می تواند به این نقش کمک کند. از طرف دیگر برای اتخاذ چنین نقشی نیاز به برنامه است که باید در قالب توافقنامه تجارت آزاد آن را به شکل یک پروژه ملی دربیاوریم.

او با تاکید بر ضرورت نظام یکپارچه سازی تصمیم گیری، اظهار کرد: فراهم کردن زیرساخت های ترانزیتی و نرم افزاری متناسب با بازار آسیا و مقررات اجباری، بهداشت گیاهی، سازوکار مناسب برای تشخیص گواهی مبدا کالاهای وارداتی و صادراتی و ... از جمله الزاماتی است که باید روی آن تمرکز کرد.

او با بیان اینکه همکاری‌ های اقتصادی برخلاف تفاهم های سیاسی تنها با اراده ها شکل نمی گیرد بلکه نیازمند الزامات است، اظهار کرد: در حال حاضر بدون بخش خصوصی قوی و توانمند نمی توان انتظار بهره مندی حداکثر از تفاهمنامه اورآسیا داشت.

او با اشاره به اینکه ضمن بازنگری در ساختار سازمان توسعه تجارت باید نقش آن هم تقویت شود، گفت: سازمان های دیگر همچون سازمان بنادر، سازمان استاندارد، اتاق بازرگانی و ... هم باید به عنوان پشتیبان مورد توجه قرار گیرند.

اردکانیان با تاکید بر ضرورت تشکیل مراکز تجاری در هر یک از کشورهای عضو اتحادیه گفت: باید نیروهای متخصص در زمینه تجارت بین الملل آموزش داده شود تا بتوانیم از ظرفیت های اتحادیه حداکثری داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه اتحادیه اورآسیا 3.2 درصد تولید ناخالص داخلی جهان را در اختیار دارد، گفت: این ظرفیت ها به بهبود ضریب ریسک کشورهای عضو کمک می کند، از این رو پیشنهاد می کنم عضویت و فعالیت در اتحادیه اورآسیا را به عنوان یک پروژه ملی تعریف کنیم و محور مناسبات اقتصادی کشور باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها