موج
کدخبر : ۳۵۰۱۰۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-350108

مصطفی رجبی مشهدی در گفتگو با خبرگزاری موج مطرح کرد؛

سخنگوی صنعت برق کشور گفت: تخفیف 100 درصدی بهای برق درطرح «برق امید» برای مشترکان کم مصرف از ابتدای آبان ماه به صورت رسمی اجرا می شود.

سخنگوی صنعت برق کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار مشترک برق خانگی در سال‌های ۹۷ و ۹۸ در رده مشترکین کم مصرف رده‌بندی شده‌اند، گفت: پیشنهاد وزارت نیرو برای اجرای طرح برق امید در هیات دولت به تصویب رسیده و دستورالعمل های طرح نهایی شده است این  طرح از ابتدای آبان ماه به صورت رسمی کلید می خورد.

مصطفی رجبی مشهدی با بیان اینکه قبض برق الکترونیکی که محاسبات طرح برق امید نیز در آن لحاظ شده در نخستین دوره قرائت کنتورها برای مشترکان ارسال می شود، افزود: هدف از اجرای طرح امید حمایت از مشترکان با مصرف برق طبق الگوهای تعیین شده است.

او با بیان اینکه طبق شاخص بعد خانوار در این سال‌ها ۳۰ میلیون نفر جز افرادی محسوب می شوند که با رعایت الگوی کم مصرفی در طرح برق امید می توانند از برق رایگان بهره‌مند شوند، تصریح کرد: این طرح مخصوص مشترکان خانگی است و برای  مشترکان کم مصرف تخفیف 100 درصدی بهای برق درطرح «برق امید» نظر گرفته شده است. البته اجرای طرح «برق امید» برای همه طبقه های مصرف برق است، زیرا تعرفه های برق پلکانی است و مشترکان که پر مصرف هستند هم می توانند با جلوگیری  از افزایش مصرف برق خود و با ورود به طبقه خوش مصرف ها، بهای کمتری برای برق بپردازند. همچنین مشترکان خوش مصرفی می توانند با انجام اقداماتی ساده مشمول طرح برق امید شوند. به عبارت دیگر خوش مصرف می‌توانند با صرفه جویی ۱۰ درصدی از تخفیف صددرصدی برق نیز برخوردار شوند.

سخنگوی صنعت برق کشور با تاکید بر اینکه بیشترین میزان مصرف برق در خانوارها به طور معمول به یخچال، سیستم روشنایی و وسایل صوتی و تصویری است، اظهار کرد: در شرایط معمولی یک خانوار از یخچالی با متوسط مصرف ۳۰ تا ۳۵ کیلووات ساعت و تلویزیون با مصرف ۱۳ تا ۱۵ کیلووات ساعت برق و روشنایی ۱۳ کیلووات ساعت می تواند مشمول طرح امید شود، زیرا این آمار از تطبیق برآورد‌ها با طرح برق امید بدست آمده و در صورتی که خانوارها از این وسایل استفاده بهینه کنند، می توانند در گروه کم مصرف ها قرار گیرند و از تخفیف درنظر گرفته شده بهره مند شوند.

او با تاکید بر اینکه مشترکی که در یک ماه با کم‌مصرفی تخفیف ۱۰۰ درصد گرفته، اگر در ماه‌های بعد میزان مصرف بیشتری داشته باشد، تخفیف نمی‌ گیرند، اظهار کرد: وزارت نیرو در سال ۹۸ به مشترکانی که ۲ میلیارد ساعت در مصرف برق صرفه‌جویی کرده بودند، ۱۰۷ میلیارد تومان پاداش داد.

رجبی مشهدی با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد از مشترکان هر منطقه از ایران کم‌مصرف هستند، گفت: وزارت نیرو از مشترکان خود درخواست کرد تا میزان مصرف برق را کاهش دهند در سال ۹۸ و ۹۹ میزان اوج مصرف برق در کشور به رقم بسیار پایین و مطلوبی رسید.

سخنگوی صنعت برق کشور با اشاره به اینکه سالانه حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید برای توسعه تاسیسات صنعت برق و تامین نیاز روبه رشد مصرف برق انجام می‌شود، اظهار کرد: طرح امید ممکن است در کوتاه‌مدت مقداری از درآمدهای صنعت برق را به دلیل ارائه تخفیف 100 درصدی به مشترکان کم‌مصرف کاهش دهد اما در بلند‌مدت، با اجرای این طرح مقداری از میزان سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز در حوزه‌های مختلف صنعت برق کاسته شود و از طرف دیگر با توجه به اختصاص میزان مصارف برق کاهش یافته مشترکان خانگی به بخش تولید، باعث رونق اشتغال و کارآفرینی و همچنین بهبود درآمدهای صنعت برق شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در حال حاضر میزان مصرف برق ایران نیاز داخلی را به صورت کامل تامین می کند و بخشی از آن هم صادرات می شود و اگر در حال حاضر مدیریت عرضه و تقاضا به‌صورت توأمان پیگیری ‌شود و از مصرف برق هم از طریق اجرای طرح های تشویقی مدیریت شود دیگر ضرورتی برای افزایش میزان سرمایه‌گذاری‌ها در تولید برق وجود نخواهد داشت و بخشی از این هزینه می تواند در زمینه بهینه سازی مصرف هزینه شود و مردم هم از منافع آن بهره مند شوند.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها