موج
کدخبر : ۳۴۴۹۹۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-344993

شرکتهای فولادی تنها زمانی مجاز به صادرات هستند که ۶۰ درصد محصولات خود را در بورس کالا عرضه کرده باشند و می توانند مازاد آن را صادر کنند ، اما نکته مهم این است که چرا این بخشنامه در مورد صنایع پایین دستی فولاد که در بخش انتهای زنجیره فولاد و با ارزش افزوده بیشتر تولید دارند باید از صادرات فولاد منع شوند .

در بخشنامه ای که اخیرا معاونت معدنی وزارت صنعت به بورس کالا ، گمرک و سایر سازمانهای نظارتی و زیربط ابلاغ کرده ، شرکتهای فولادی تنها زمانی مجاز به صادرات هستند که ۶۰ درصد محصولات خود را در بورس کالا عرضه کرده باشند و می توانند مازاد آن را صادر کنند ، اما نکته مهم این است که چرا این بخشنامه در مورد صنایع پایین دستی فولاد که در بخش انتهای زنجیره فولاد و با ارزش افزوده بیشتر تولید دارند باید از صادرات فولاد منع شوند .

پرسش اینجاست که مگر تولیدکنندگان مقاطع طویل فولادی با وجود مصوبات وزارت صمت موفق شده اند نیاز به مواد اولیه خود را از بورس تامین کنند که حال مجبور به فروش در بورس می شوند و صادراتشان محدود شده، طی ۵ ماهه نخست امسال از ۷۰ شرکت تولید کننده شمش ۷ تولیدکننده محصول خود را در بورس عرضه کرده اند  و طبق  مصوبه ستاد تنظیم بازار مکلف به عرضه 60 درصد تولیدات خود در بورس کالا هستند که با توجه به تولید 24 میلیون تنی شمش فولاد در سال این رقم ماهانه یک میلیون تن برآورد می شود اما حجم مبادلات شمش فولاد طی 5 ماهه نخست امسال تنها یک میلیون و 160 هزار تن  بود ، حال این پرسش مطرح  می شود که چرا تولیدکنندگان محصولات پایین دستی فولاد تنبیه می شوند؟

این در حالیست که تولیدکنندگان میلگرد بخش خصوصی حدود 1 میلیون و 480 هزار تن و بخش عمومی 500 هزارتن طی 5 ماهه نخست امسال در مجموع حدود دو میلیون تن در بورس کالا عرضه داشتند که این میزان بیش از سقف تعهدات عرضه آنها بوده است و محدودیت در صادرات برای این دسته از تولیدکنندگان که بازار همواره با مازاد عرضه روبروست منجر مشکلات عدیده ای برای آنها می شود، چرا که از یک سو مجبور به تامین مواد اولیه با قیمت های بالا از بازار آزاد و از سوی دیگر مکلف به فروش در بورس کالا با قیمت های پایین هستند و راه صادرات نیز در شرایطی که کشور به ارز نیاز دارد بر آنها بسته شده است.

اتفاقات بازار فولاد باعث شده که رئیس قوه قضائیه چندی پیش نسبت به آن واکنش نشان داده و  در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به فساد و انحراف در صنعت فولاد اظهار کرد: «تولید فولاد شرکت‌های داخلی کجا می‌رود که متقاضیان ناچار به تهیه آن تا چند برابر قیمت از بازار سیاه می‌شوند؟ این مسئله برای آحاد مردم یک سوال جدی است. تعزیرات حکومتی و سازمان بازرسی موضوع را پیگیری کنند. اگر تخلف و فساد در این حوزه برای دستگاه‌های مذکور متقن شد، موارد را اعلام کنید».

در همین حال جعفر سرقینی نیز در نخستین اظهارات خود پس از اینکه به عنوان سرپرست وزارت صنعت ، معدن و تجارت معرفی شد اعلام کرد که قیمت فولاد شکسته خواهد شد. اما واقعیت چیز دیگری در معاملات روز شنبه 15 شهریور ماه قیمت پایه شمش از سوی فولاد سازان در هر کیلو با 500 تومان رشد اعلام شده و در رقابت طی 15 تا 18 شهریور در هر کیلو بالغ بر 1500 تومان در هر کیلو رشد را تجربه کرده و مهمترین اقدامی که وزارت صمت در راستای کنترل بازار فولاد گرفته محدودیت صادرات بوده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها