موج
کدخبر : ۳۳۷۸۱۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-337818

خشایار باقر پور در گفتگو با خبرگزاری موج؛

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران گفت: با اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی شاید بتوان شاهد افزایش میزان عرضه در بازار اجاره‌ بود ولی تنها راهکار کاهش قیمت مسکن، افزایش تولید و هدایت سرمایه ها به این بخش است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج در خصوص قانون مالیات بر خانه‌های خالی گفت: از آنجایی که برای اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی پشتوانه مطالعاتی کافی وجود ندارد و زیرساخت‌های اصولی و مناسبی در کشور هم ایجاد نشده، اجرای آن تاثیر چندانی در کاهش قیمت مسکن نخواهد داشت.

خشایار باقر پور اظهار کرد: برخورد قهری با مالکان خانه‌های خالی،  در عمل ناقض حقوق مالکانه افراد محسوب می‌شود و به همین دلیل نمی‌توان اختیار افراد در اموالشان را با این گونه اقدامات دچار تزلزل کرد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران افزود: چندی پیش بحث تعیین سقف ۲۵ درصدی افزایش اجاره بهای مستاجران در تمدید قراردادها نیز مطرح شد که پیامد آن یا اجبار مستاجران برای تخلیه ملک مورد اجاره و در نهایت اجاره دادن به مستاجر جدید با قیمت دلخواه مالک بوده و یا توافقات غیر رسمی بین مالک و مستاجر را سبب شده است. بنابراین این گونه تصمیمات و اقدامات سطحی نمی‌توانند هیچ تاثیری در کاهش قیمت مسکن داشته باشد.

باقرپور در رابطه ‌با ایرادهای وارد بر قانون مالیات بر خانه‌های خالی گفت: مالکان این قبیل واحدها یا آن ‌قدر سرمایه دارند که در پرداخت چنین مالیاتی دچار مشکل نباشند یا در صورتیکه تمایل به پرداخت مالیات نداشته باشند فقط با اجاره دادن ملک، از پرداخت چنین مالیاتی خلاص خواهند شد که در این صورت قانون مالیات بر خانه‌های خالی، تنها می‌تواند در افزایش عرضه خانه‌های استیجاری موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه این قانون دست مالکان را برای تخلف باز گذاشته، ابراز داشت: مالکان به راحتی می‌توانند با تغییر ظواهر ملک از حالت خالی به در حال استفاده و در نهایت ایجاد رفت و آمد صوری و هر از چند گاه به داخل ملک، واحد خود را از شمول چنین قانونی خارج سازند.

باقرپور در ادامه گفت: هرگز اجرای چنین قانونی موجب اقدام به فروش ملک توسط مالکان نخواهد شد و افراد به هر شیوه ای سعی در حفظ سرمایه‌های ملکی خود خواهند کرد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی اضافه کرد: به طور معمول وضع مالیات برای خانه‌های خالی نمی‌تواند از حدی مشخص بیشتر باشد و شکلی غیرمعقول به خود گیرد. به همین دلیل به صراحت می‌توان گفت بهتر است که قانونگذاران به جای تجویز نسخه های ناکارآمد مسکن، در پی ایجاد راهکارهای عملیاتی و زیربنایی برای حل بحران مسکن و قیمت آن باشند که درمان الگوی تولید مسکن و هدایت سرمایه‌های سردرگم افراد به سمت صنعت ساختمان و تقویت بخش تعاون، یکی از تاثیرگذارترین برنامه های قابل اجراست.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها