موج
کدخبر : ۳۳۰۶۷۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-330674

کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرگزاری موج؛

رضا روحی گفت: در حال حاضر حجم خوبی از نقدینگی سرگردان وارد بورس شده که می‌تواند آثار ضدتورمی در اقتصاد داشته باشد، اما دولت باید فعلا با عرضه سهام شرکت‌های جدید، برای تدوام رشد راهبرد داشته باشد و از طرف دیگر آموزش بورس را توسعه دهد.

یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه بورس در سال جدید رونق بی‌سابقه‌ای داشته، اظهار کرد: شاخص بورس امسال رشدی صد در صدی داشت و از ۵۰۰ هزار واحد به یک میلیون واحد رسیده و از آنجایی که سرمایه‌های جدیدی به بازار وارد شده، رکوردهای جدیدی نیز بر جای گذاشته است.

رضا روحی با بیان اینکه هدف دولت سوق دادن اقتصاد کشور از بانک محوری به بورس محوری است که این هدف باید تبدیل به یک راهبرد بلندمدت شود، اظهار کرد: برای موفقیت در هدایت نقدینگی، دولت باید به صورت استراتژیک به بسترسازی در بورس بپردازد و نگاهش کوتاه‌مدت نباشد، زیرا بازار سرمایه با وجود رشدی که داشته کماکان همچون نهالی ریشه می‌دواند و ما معتقدیم که باید سهم بیشتری در اقتصاد داشته باشد.

او با تاکید بر اینکه بورس می‌تواند در تامین مالی شرکت‌ها نقش موثری ایفا کند، افزود: مشارکت عمومی مردم در اقتصاد لازمه توسعه اقتصادی است و می‌تواند بستری برای شکوفایی اقتصادی و عبور از بحران تحریم‌ها و بحران شیوع کرونا از طریق رشد سرمایه‌گذاری باشد.

روحی با تاکید بر اینکه ذات بازار مالی همراه با نوسان است، تصریح کرد: در حال حاضر نگرانی فعالان بازار سرمایه مقطعی بودن نقش دولت در بازار بورس است بنابراین دولت باید آن را به یک راهبرد بلندمدت تبدیل کند و البته این پیش‌بینی هم وجود دارد که دولت سیاستی بلندمدت در بورس اجرا کند.

او با اشاره به اینکه رفتار بورس در سال جاری متفاوت از قبل است، اظهار کرد: در گذشته بورس عمومیت امروز را نداشت و درصد کمی از جامعه با این بازار مالی آشنا بودند اما امروز به واسطه شرایط خوب سرمایه‌گذاری و اقبال عمومی درصد بالائی از جامعه سهامدار هستند.

این کارشناس بورس با تاکید بر اینکه غول نقدینگی وارد بازار سرمایه‌ای شده که محدودیت‌هایی دارد، گفت: برای ایجاد تعادل ورود نقدینگی و بورس باید سهام شرکت‌های دولتی و نهادهای حاکمیتی عرضه شود، همچنین با تسهیل ورود شرکت‌های بخش خصوصی می‌توان بین عرضه و تقاضا تعادل ایجاد کرد و به نوعی بازار رشد عرضی پیدا کند.

روحی با اشاره به اینکه در پنجاه روز گذشته بورس رشد سریعی داشت، اظهار کرد: پس از این مدت فروش و عرضه سهام توسط سرمایه‌گذاران جهت شناسایی سود منجر به اصلاح قیمتی چند روز اخیر گردید. البته رشد پایدار بازار مستلزم اصلاحات است و این اتفاق طبیعی است. 

ریسک های بازار سرمایه

این کارگزار بورس با تاکید بر اینکه دو ریسک عمده برای بازار سرمایه وجود دارد، گفت: با توجه به رشد سرمایه‌گذاری در بورس و اقبال عمومی زیرساخت‌های معاملاتی توسعه مناسبی نداشته‌اند و  سامانه‌های قدیمی و ناتوان از پردازش و نمایش درست اطلاعات، به هیجانات بورس دامن می‌زند که آزادسازی سهام عدالت و صدور میلیون‌ها کد بورسی و در ادامه افزایش حجم سفارش‌ها می‌تواند به مشکلات فعلی بیفزاید. همچنین لزوم آموزش و فرهنگ‌سازی سهامداران و سرمایه‌گذاران جدید در نحوه سرمایه‌گذاری و سوق دادن نقدینگی به سمت شرکت‌های سبدگردان و صندوق‌های سرمایه‌گذاری، حتی دولت می‌تواند این آموزش پایه بورس و مبانی سرمایه‌گذاری را به آموزش و پرورش در مقطع متوسطه بسط دهد.

روحی با تاکید بر اینکه بازار سرمایه بی‌خطرترین بازار برای اقتصاد کشور خواهد بود، گفت: رشد سهام روی بازار کالاهای مصرفی مردم اثر نمی‌گذارد، اما تورم بازارهای موازی در کوچک کردن سفره مردم بسیار موثر هستند.

وی درباره صندوق دارا یکم اظهار کرد: قبلا قرار بود دولت بیست شرکت را به صورت بلوکی بفروشد، اما بعد صندوق ای‌تی‌اف را تشکیل داد تا مشارکت مردم را جلب کند و مانع از تکرار تجربه تلخ خصولتی شدن شرکت‌ها شود که بهترین و تخصصی‌ترین راهکار موجود بود.

روحی با تاکید بر اینکه دولت در حال حاضر سیاست‌های جدیدی برای عرضه صندوق‌های مالی اتخاد کرده، گفت: صندوق‌های بعدی ممکن است با استقبال بیشتری همراه شوند.

این کارشناس بازار سرمایه همکاری بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و امور دارایی را برای هدایت سرمایه‌های سرگردان به بورس قابل تقدیر خواند که کاهش بهره بانکی در روزهای اخیر در همین راستا قلمداد می شود و تاکید کرد: به‌طور قطع رونق این بازار نه تنها می‌تواند در رشد اقتصادی موثر باشد همچنین می‌تواند از آسیب تورم‌زا به اقشار مختلف جامعه نیز جلوگیری کند.

رضا روحی در پایان با ارائه توصیه هایی برای کد اولی های بازار بورس گفت: به سهامداران جدید و کد اولی ها توصیه می شود اصول و مبانی سرمایه گذاری را رعایت و از رفتارهای هیجانی و خرید و فروش های مکرر پرهیز کنند و اقدام به سرمایه گذاری در شرکت های بنیادی با چاشنی اخباری همچون افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
 • پاسخ

  بسیار از جناب آقای مهندس روحی سپاس گزارم. از برترین تحلیلگران بورس. انشالله در آینده از ایشان استفاده نماییم.

  • بنده به پیشنهاد ایشان یک سهم از گروه قند و شکر خریدم و بعد از گذشت یکسال ۲۰ برابر شده است! و این تنها یک مورد از ده ها سهم معرفی شده توسط ایشان هست. بسیار در کارشان حرفه ای هستند.

 • پاسخ

  سخنانی کامل و بسیار عالی از یکی از بهترین و بی ادعا ترین تحلیلگران حال حاضر بورس ایران. جناب روحی بابت تمام درس هایی که از شما گرفتم ممنونم

 • جناب روحی از تحلیلگران بزرگ بورس و یک تریدر واقعی

 • پاسخ

  نیاز امروز بازار سرمایه کشور افرادی بی ادعا و متخصص همچون مهندس روحی

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها