موج
کدخبر : ۳۲۸۵۴۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-328547

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

اجرای طرح شاد در وزارت آموزش پرورش در زمان قرنطینه نه تنها ظرفیتی برای انطباق سیستم آموزشی با ظرفیت های شبکه ای است، بلکه به دلیل قابلیت چند وجهی سازی آموزش از طریق بکارگیری همزمان صدا، متن و فیلم عملا یادگیری را در سیستم آموزشی کشور تسهیل و تسریع کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، شرایط بروز و فراگیری کرونا، بستری شد تا ظرفیتی برای بهره گیری از شبکه آموزشی شاد مهیا شود.محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش‌ و پرورش هم اخیرا با اشاره به اینکه زیرساخت فناوری این شبکه آموزشی توسط اپراتورهای مختلف و وزارت ارتباطات فراهم شده، تاکید کرده «طرح شاد، طرحی احیا شده از یک برنامه قدیمی است که بنا به اقتضای شرایط شیوع کرونا دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است.»

در واقع سامانه شاد، مخفف «شبکه آموزش دانش آموزی» به عنوان بستر آموزش مجازی دانش آموزان در نظر گرفته شده، در این سامانه آموزش به صورت آنلاین انجام می شود. پس از آن با ورود به سامانه شاد، کد ملی ثبت، اطلاعات کلاس‌ها و معلمان ثبت و تایید می شود. همچنین دانش آموزان ، پیام رسان انتخابی مدیر مدرسه را نصب و وارد سامانه شاد شده و در کلاس ها شرکت می کنند. تاکنون براساس اطلاعات بدست آمده 143 هزار مدرسه با 17 میلیون کاربر فعال در سامانه ثبت شده که شامل روزانه 8 میلیون کاربر فعال و 12 میلیون کاربر یکتا است.

ضرورت فعال سازی این سامانه از آنجایی آغاز شد که مدارس توسط ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شدند و وزارت آموزش‌وپرورش اقدام به راه اندازی سامانه آموزش مجازی «شاد» کرد تا در زمان قرنطینه به تحصیل دانش آموزان آسیبی وارد نشود و دبیران بتوانند از طریق کلاس‌های مجازی، دانش‌آموزان و هنرآموزان را در سراسر کشور آموزش دهند.

مهدی شرفی رییس مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات آموزش و پرورش درباره شبکه اجتماعی دانش آموزان (شاد) گفته« این شبکه مجازی یک زیرساخت کلی برای آموزش و پرورش است که قابلیت ارائه خدمات آموزشی به ۱۶ میلیون دانش آموز دارد، اما میزان استفاده دانش آموزان از سامانه شاد به ظرفیت فناوری ارتباطات ، شبکه اینترنت و دستگاه های هوشمند خانواده ها و معلمان بستگی دارد.» این صحبت پس از آن مطرح شده که برخی عملکرد این سامانه را زیر سوال بردند که توانایی پوشش همه مناطق را ندارد، اما گزارش های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خلاف این موضوع را تایید می کند. 

از طرف دیگر رها کردن مدارس در این دوران تعطیلی، منطقی نیست و استفاده از شبکه های اجتماعی و  فضای مجازی در آموزش و یادگیری نقش موثری دارد و بستری برای تسهیل و خلاقیت در فرایند آموزشی است. زیرا می تواند زمینه ارسال همزمان اطلاعات را فراهم کند و روند یادگیری را به دلیل اینکه دارای ویژگی فرامکانی و فرازمانی است بسیار سریعتر کند و به دلیل اینکه قابلیت چند وجهی سازی آموزش با کارگیری صدا، متن و فیلم را دارد عملا همان مزیت های آموزش حضوری در آن وجود دارد، از این رو آموزش از طریق سامانه شاد می تواند حتی برای بعد از دره کرونا نیز توصیه شود.

همچنین در سامانه شاد معلم در انتخاب محتوای آموزشی مناسب آزاد است و می‌تواند از برنامه‌های ضبط شده در این سامانه یا از محتوا‌های شبکه رشد وابسته به سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی شده استفاده کند. از طرف دیگر اشتراک گذاری محتوا‌ها با اعضای گروه‌های درسی، برنامه‌های تولیدی گروه‌های آموزشی و دبیرخانه‌های دروس و... می تواند آموزش را برای دانش آموزان پیوسته کند و هیچ کس اطلاعات را از دست ندهد. بنابراین دورنمایی فعالیت در شبکه اجتماعی دانش آموزان می تواند فرصت‌های ارزشمندتری را در آینده در اختیار سیستم آموزشی کشور قرار دهد.

کمبود امکانات هرچند می تواند به عنوان یک محدودیت در آموزش تاثیر منفی داشته باشد، اما نباید اصل موضوع را زیر سوال ببرد، از این رو وزارت آموزش و پرورش به عنوان متولی آموزش می تواند در زمینه محتوای درسی عملکرد خود را ارئه کند و این نقدها نباید مانع توسعه آموزش مجازی شود، از طرف دیگر دولت باید در زمینه تهیه موبایل یا لب تاپ از ظرفیت وزارتخانه های دیگر بهره مند شود، تا بتواند بر این مشکل فائق آید.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها