موج
کدخبر : ۳۲۶۹۴۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-326946

سخنگوی گمرک ایران:

سخنگوی گمرک ایران گفت: اکنون 400 هزار تن کالا در بندر امام خمینی(ره) آماده ترخیص است و بخش زیادی از این کالا‌ها متعلق به پشتیبانی امور دام و بخشی از آن متعلق به شرکت بازرگانی دولتی است که جمع این دو مجموعه، حدود 800 هزار تن کالا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج، سید روح الله لطیفی  سخنگوی گمرک ایران اظهار کرد: در سال 1398 حدود 25 میلیون تن کالای اساسی را در سبد واردات داشتیم که نسبت به سال قبل از آن حدود 5 میلیون تن افزایش داشته است.

لطیفی افزود: بخش زیادی از این کالا‌ها روی شناورها، پیش از اظهار گمرک است و هنوز اظهار نشده و اسناد آن‌ها ناقص است و بیشتر مشکل هم مربوط به تخصیص ارز است، با وجود اینکه گمرک از اواخر آذر اعلام کرد اگر برای ترخیص این کالا‌ها اقدام نشود ممکن است این کالا‌ها آسیب جدی ببینند و حتی از بین بروند.

وی گفت: بر اساس مصوبه شورای‌ عالی امنیت ملی برای کالا‌هایی که در صف تأمین ارز هستند، گمرک مجاز است به‌صورت درصدی، بخشی از کالا را ترخیص کند. گمرک این کار را برای کالا‌هایی که در صف تأمین بودند، انجام داده است. در دو روز گذشته بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار، اعلام شد اگر صاحبان کالا کد ترخیص را بگیرند می‌توانند کالا را ترخیص کنند.

سخنگوی گمرک ایران با بیان اینکه در این مصوبه ابهاماتی وجود دارد، گفت: آیا کارگروه، از شورای‌عالی امنیت ملی بالاتر است؟

لطیفی ادامه داد: اکنون 400 هزار تن کالا در بندر امام خمینی(ره) آماده ترخیص است و بخش زیادی از این کالا‌ها متعلق به پشتیبانی امور دام و بخشی از آن متعلق به شرکت بازرگانی دولتی است که جمع این دو مجموعه، حدود 800 هزار تن کالا می‌شود.

وی اضافه کرد: آن‌ها باید انبار‌های تخصصی خودشان را معرفی کنند، همچنین بخش خصوصی برای تخلیه نمی‌تواند کامیون‌های لازم را تأمین کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها