موج
کدخبر : ۳۲۳۰۵۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-323057

موج گزارش می دهد؛

در حال حاضر با وجود مشکلاتی که در اقتصاد کشور بروز کرده، روند بورس صعودی است و افت های موقتی نیز حکایت از واقعی بودن رشد شاخص دارد و اگر حبابی باشد بازار عموما در یک بازه زمانی طولانی روند مثبتی دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، بازار بورس ایران در ماه های اخیر توانسته با رشد خوبی همراه شود و به نوعی ماموریت خود را در جذب نقدینگی به درستی انجام دهد، چراکه در سال های اخیر همواره بازارهای مختلف متاثر از هجوم نقدینگی سرگردان، آسیب دیده بودند و سیاست گذاران به دنبال تقویت بازار سرمایه برای جذب منابع بودند و این اتفاق به خوبی رخ داده است، اما این نکته را باید مورد توجه قرار داد که بورس ایران امروز میزبان تازه واردهای زیادی است که با هر شوکی بازار را دستخوش تغییر قرار می دهند، این مساله باعث شده نوسانات بورس بیشتر شود، هرچند در شرایط کنونی کرونا و کاهش قیمت نفت و عرضه های پایان سال باعث شده میزان تغییرات در بازار بیشتر شود.

یک کارشناش بورس در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه کارگزاری ها آخر هر سال سهام خود را برای تسویه حساب ها عرضه می کنند و همین موضوع باعث ایجاد صف خرید و افت شاخص ها می شود، گفت: با توجه به اینکه تعداد سهام کارگزاری ها بالاست و میزان تقاضا برای خرید کمتر از میزان عرضه سهام است،  صف خرید ایجاد می شود و همین اتفاق در چند روز اخیر باعث افت شاخص شده است.

مبین کسایی با بیان اینکه روند بورس به گونه ای است که بعد از دو یا سه روز مثبت شدن شاخص، افت شاخص نیز اتفاق می افتد، افزود: وقتی که یک دوره طولانی شاخص مثبت است این ترس را در میان سرمایه گذاران ایجاد می کند که روند صعود بازار حبابی است، بنابراین روند نزولی چند روز اخیر نشان داد سیر مثبت بازار در هفته های گذشته حبابی نبوده، زیرا بعد از چند روز بازار نزولی شد.

او با تاکید بر اینکه در حال حاضر شاخص در ابرکانال 500 هزار تایی قرار دارد، افزود: به نظر می رسد آخرین چهارشنبه سال بازار مثبت باشد یا اینکه روند منفی خیلی جزئی باشد. همچنین در هفته اول فروردین که بورس مجدد باز می شود بازار روندی مثبت دارد.

کسایی با تاکید بر اینکه پیش بینی می شود تاثیر منفی کرونا در دو ماه آینده پدیدار شود، تصریح کرد: از آنجایی که شیوع کرونا ممکن است کارکنان برخی شرکت ها را درگیر کند و میزان تولید آن ها را تحت تاثیر قرار دهد روند بازار نیز ممکن است دستخوش تغییر قرار بگیرد.

او افزود: در آمریکا پس از اینکه کرونا شیوع پیدا کرد مردم به سرعت نقدینگی را از بورس خارج کردند، زیرا مردم به این نتیجه رسیده بودند که پولشان را از بازار خارج کنند تا ضرر نکنند و اگر شاخص منفی شود ضرر نخواهند کرد. پس از آن شاهد بودیم که رئیس جمهور این کشور یک سخنرانی داشت و اعلام کرد که دولت از بازار بورس حمایت خواهد کرد، این اتفاق باعث شد که شاخص ها در داوجونز با رشدی 9 درصدی همراه شود که رشد بی سابقه بود.

رشد بورس در بلندمدت

اقتصاد کشور در یک ماه گذشته به دلیل ورود کرونا به ایران دچار شوک شده است و همین موضوع باعث نوساناتی در بورس نیز شده که موقتی است، اما در سطح کلان ورود ایران به فهرست سیاه اف ای تی اف و تغییرات نرخ ارز در بورس اثرات منفی گذاشته و همین موضوع روی ارزش سرمایه ها به ویژه سرمایه گذاری های جدید اثری محسوس داشته است، زیرا سرمایه گذاران جدید در مقابل هرگونه خبری واکنش نشان می دهند و بازار را دچار تغییر می کنند.

یک کارشناس امور مالی با اشاره به اینکه بورس تحت تاثیر خبرها به صورت موقتی با نوسان روبرو می شود، گفت: در یک ماه گذشته عواملی همچون کرونا و اف ای تی اف تغییراتی را در بازار ایجاد کرده، اما اثرات آن ها پایدار نخواهد بود، زیرا از یک سو کمیته FATF یک فرصت برای ایران قائل شده و سیاست گذاری ها در بانک مرکزی حاکی از این است که ایران در بلندمدت اف ای تی اف را مورد پذیرش قرار می دهد، چراکه برنامه های همچون رمز دوم پویا و ... در استای ایجاد شفافیت مالی و دستورالعمل های اف ای تی اف بوده ، بنابراین به نظر می رسد ایران به دنبال پذیرش کنوانسیون اف ای تی اف است.

محسن مختاری پاک با بیان اینکه هم اکنون بخشی از رشد شاخص ها در بورس حبابی است، افزود: ورود نقدینگی جدید باعث رشد سهام در بورس شده است و از آنجایی که اتفاقاتی بازار را دستخوش تغییر قرار می دهد نوسانات بورس ادامه خواهد داشت و ممکن است برخی سهام ها افت کنند، اما در مجموع رشد بورس در بلند مدت قطعی است.

براساس این گزارش در حال حاضر با وجود مشکلاتی که در اقتصاد کشور بروز کرده، روند بورس صعودی است و افت های موقتی نیز حکایت از واقعی بودن رشد شاخص دارد و اگر حبابی باشد بازار عموما در یک بازه زمانی طولانی روند مثبتی دارد. در حال حاضر کارشناسان معتقدند ممکن است در چند ماه آینده عوارض ناشی از کرونا بروز کند و کمی افت در بازار به وجود بیاورد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها