موج
کدخبر : ۳۲۲۵۵۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-322556

حسین ابراهیمی در گفتگو با خبرگزاری موج؛

رئیس انجمن حمایت از مصرف کنندگان گفت: از یک سو دولت اصرار دارد که مردم بهداشت را رعایت بکنند، از طرف دیگر این لوازم بهداشتی در بازار پیدا نمی شود و اگر هم وجود داشته باشد قیمت آن سرسام آور است، حال اگر قرار است دولت در زمینه کنترل این ویروس به درستی اقدام کند باید مدیریت توزیع و نظارت بر بازار لوازم بهداشتی را جدی بگیرد.

رئیس انجمن حمایت از مصرف کنندگان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه ستاد تنظیم بازار پیگیر بررسی چگونگی توزیع و قیمت گذاری ماسک و لوازم ضدعفونی کننده هست، گفت: در ابتدای شیوع کرونا هیات امنای در وزارت بهداشت مدیریت توزیع ماسک و لوازم ضدعفونی را به عهده داشتند که در چند روز اخیر مصوبه ای ارائه شد که توزیع ماسک و شوینده ها را به عهده داروخانه ها نیز بگذارند.

حسین ابراهیمی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت اسفباری برای تهیه این اقلام وجود دارد، افزود: از یک سو دولت اصرار دارد که مردم بهداشت را رعایت بکنند، از طرف دیگر این لوازم بهداشتی در بازار پیدا نمی شود و اگر هم وجود داشته باشد قیمت آن سرسام آور است، حال اگر قرار است دولت در زمینه کنترل این ویروس به درستی اقدام کند باید مدیریت توزیع و نظارت بر بازار لوازم بهداشتی را جدی بگیرد تا مردم با قیمت مناسب بتوانند این کالاها را تهیه کنند.

او با اشاره به اینکه دولت در نوزدهمین جلسه تنظیم بازار تصمیم های برای توزیع لوازم بهداشتی گرفته شده است، گفت: یکی از این تصمیم ها استفاده از همه ظرفیت دستگاه ها برای تولید، توزیع و نظارت بر اقلام بهداشتی بوده است. همچنین خرید و فروش مستقیم محصولاتی مانند ماسک، دستکش، الکل، ژل ضدعفونی، لباس یکبار مصرف یکسره ممنوع شده است و توزیع آن ذیل ستاد ملی مقابله کرونا باید انجام می شود و هرگونه توزیع این محصولات نیازمند حواله دولت و تحت نظارت کمیته ای در وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا است.

او درباره دیگر مصوبات ستاد تنظیم بازار برای تامین به موقع لوازم بهداشتی تصریح کرد: همچنین در این مصوبات ابلاغ شده همه واحدهای صنعتی که امکان تولید این محصولات را دارند بدون اینکه نیاز به مجوز داشته باشند می توانند در چهارچوب اصول وزارت بهداشت این محصولات را تولید کنند.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه قیمت تولید و توزیع ماسک های کارگاهی در ستاد وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین شود، تصریح کرد: همچنین طبق مصوبه جلسه نوزدهم ستاد تنظیم بازار، معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت مکلف هستند که آمار روزانه تولید و توزیع این محصولات را داشته باشند و گزارش های لازم را به ستاد مقابله با کرونا ارائه کنند.

او با تاکید بر اینکه طبق مصوبه تنظیم بازار باید کالاهای تولید لوازم بهداشتی تا زمان رسیدن به مصرف کننده نهایی پایش شود، اظهار کرد: وزارت بهداشت مکلف است بر توزیع لوازم بهداشتی به داروخانه ها و مراکز درمانی، بیمارستانی و ... نظارت کافی داشته باشد و گزارش آن را به ستاد ملی کرونا اعلام کند و اگر تخلفی در زمینه نبود توزیع کالا رخ دهد یا مرکز درمانی اعلام کند که با کمبود کالا مواجه ات وزارت بهداشت مکلف به پاسخگویی است.

رئیس انجمن حمایت از مصرف کنندگان با تاکید بر اینکه طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار باید تمام مسئولان مربوطه در جریان میزان تولید و توزیع لوازم بهداشتی باشند، تصریح کرد: هرگونه خرید، فروش و دپوی کالای لوازم بهداشتی خارج از نظارت کمیته بهداشت مشمول احتکار است، از این رو اگر مردم چنین اتفاقی را دیدند از طریق شماره های124 ، 113، 110 و 134 اعلام کند  تا در اسرع وقت ضمن رسیدگی به تخلفات صورت گرفته اقدامات لازم برای توزیع کالاهای دپو شده زیر نظر ستاد مقابله با کرونا اقدام شود.

او با تاکید بر اینکه هرگونه صادرات کالاهای بهداشتی ممنوع است، اظهار کرد: طبق مصوبات ستاد تنظیم بازار گمرک ها مکلف شده تمام کالاهای بهداشتی را در انباهای گمرکات، انبارهای املاک تملیکی و مناطق آزاد وجود دارد را پس از اینکه گزارشی از آن تهیه کرد  به مالکان این کالاها ابلاغ کند تا کالاهای آنها زیر نظر کمیته ملی کرونا توزیع شود و اگر کالاهایی اظهارنامه صادراتی دریافت کرده اند در اسرع وقت اظهار نامه آن ها باطل شود.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه کالاهایی خوراکی که در چند وقت اخیر با افزایش تقاضا روبرو شده اند مشمول ممونعیت صادرات شده اند، اظهار کرد: با توجه به افزایش تقاضای پیاز و سیر شامل ماده 11 مکرر قانون مقررات صادرات و واردات شده اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در چند هفته اخیر میزان تولید و عرضه محصولات بهداشتی همچون ماسک و محول های ضد عفونی افزایش چشم گیری داشته است، با این حال بخش همچنان تقاضا بسیار بالاست و اتفاقاتی که در زمینه احتکار یا عرضه غیرقانونی برخی محصولات بهداشتی مانع از این شده که بازار از تعادل نسبی برخوردار شود، در همین راستا باید نظارتها بر بازار افزایش یابد و متخلفان برخورد شدیدتری صورت بگیرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    جناب ابراهیمی من امروز به 12داروخانه سرزدم تا شاید 2عدد ماسک پیدا کنم که نشد تبلیغات دولتمردان در زمینه وجود ماسک و دستکش دروغ محض است .

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها