موج
کدخبر : ۳۲۲۳۰۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-322301

مصطفی مشهدی رجبی در گفتگو با خبرگزاری موج؛

سخنگوی صنعت برق کشور به صراحت اعلام کرد که به همه ادارات برق کشور تکلیف شده باید با افرادی که درخواست پرداخت قبض برق در ماه های آینده دارند همکاری شود.

سخنگوی صنعت برق کشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج درباره وضعیت پرداخت هزینه برق در شرایط کنونی که کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و بسیاری از کسب و کارها راکد شده است، گفت: باید توجه داشت که در صنعت برق 80 درصد فعالیت ها توسط بخش خصوصی انجام می گیرد، به عبارت دیگر 60 درصد تولید برق و صدرصد تعمیرات این بخش توسط بخش خصوصی انجام می شود، از این رو هزینه برق به طور کامل به بخش خصوصی پرداخت می شود. هرچند در حال حاضر قرار شده به دلیل بروز کرونا، هزینه انشعاب جدید برق که متناسب با مناطق مختلف هزینه ای بین 1.5 تا 2 میلیون دارد در قالب سه قسط از مشترکان دریافت شود. همچنین قرار است هزینه های برق در اسفند و فروردین ماه استمهال شود و مشترکان در اردیبهشت ماه پرداخت کنند، البته کسانی که توان پرداخت دارند بهتر است برای کمک به صنعت برق، قبض را پرداخت کنند، البته به ادارات برق کل کشور که شامل 9 شرکت توزیع برق و 16 شرکت برق منطقه ای است ابلاغ شده که قبض های اسفند و فروردین افرادی که توان پرداخت ندارد در اردیبهشت ماه دریافت شود.

مصطفی مشهدی رجبی درباره اقداماتی که برای مقابله با شیوع کرونا انجام گرفته، افزود: در حال حاضر قبض های فیزیکی به طور کامل حذف شده و خدمات غیرحضوری برق که شامل 24 ماموریت است از طریق اپلیکیشن ها و سایت ها قابل انجام است و این موضوع را به ادارات برق تکلیف کرده ایم تا از این طریق امکان شیوع ویروس کم شود.

او درباره اینکه وضعیت تولید و تامین برق در تابستان 99 چگونه خواهد بود؟ تصریح کرد: به نیروگاه ها آماده باش اعلام کرده ایم که ظرفیت تولیدشان به گونه ای باشد درصورتی که با سالی گرم مواجه شدیم و مصرف برق بخاطر سیستم های خنک کننده بالاتر رفت مشکلی برای تامین برق مردم نداشته باشیم. همچنین تعمیرات شبکه نیروگاه های و پست های انتقال به موقع انجام خواهد شد تا برای تابستان آمادگی لازم برای تامین برق را داشته باشیم

مشهدی رجبی درباره اقداماتی که منجر به کاهش قطعی برق در سال 98 شده است، اظهار کرد: در سال جاری حدود 120 هزار تفاهمنامه با واحدهای صنعتی، تجاری و کشاورزی داشته ایم که در بخش مدیریت مصرف مشارکت کردند و این موضوع باعث شد از 29 میلیون مشترک 24 میلیون کمتر از الگوی مصرف، برق مصرف کنند و 8 میلیون نفر هم ضمن رعایت الگوی مصرف، برق کمتری نسبت به مدت مشابه سال قبل مصرف کرده بودند که مشمول پرداخت تشویقی شدند که نحوه محاسبه آن اینگونه بود که نسبت میزان برق کمتر مصرف شده را ضربدر نرخ اولین پایه همان منطقه می شد که به ازای هر کیلو وات ساعت در منطقه معمولی 50 تومان و برای مناطق گرمسیری 20 تومان است. بر همین اساس در سال 98برای صنایع 350 میلیارد تومان و برای مشترکان خانگی 108 میلیارد تومان اعتبار تشویق پرداخت شده است.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به برنامه های جدیدی که برای مدیریت مصرف برق در سال آینده دارند، گفت: برای سال 99 طرح جدید برای استارت آپ ها نیز در نظر داریم و توافقاتی هم در این زمینه انجام شده، به طوری که اگر این شرکت ها ایده ای برای کاهش مصرف برق داشته باشند که اگر متناسب با اجرای آن میزان مصرف برق کاهش یابد به آن ها نیز اعتبارات تشویقی پرداخت می شود. از این رو در شرایط کنونی هماهنگی های لازم با معاونت فناوری ریاست جمهوری برای اجرای آن داشته ایم تا به نسبت کاهش مصرف برق پرداخت های به این شرکت ها انجام شود.

او درباره اینکه آیا طرح های تشویقی سال جاری برای تابستان آینده نیز اجرایی می شوند یا خیر؟ اظهار کرد: سال 98 خوشبختانه با توجه به اقداماتی که در زمینه طرح های تشویقی داشته ایم منجر شده برق مصرفی مردم به طور کامل و بدون قطع شدن ارائه شود و امیدواریم اجرای دوباره همین طرح های تشویقی منجر شود که میزان مصرف برق در سال 99 نیز بهینه شود و مشارکت مردم در این طرح ها تامین نیاز برق را تضمین کند.

مشهدی رجبی با اشاره به اینکه طرح حذف کولرهای گازی پرمصرف نیز در دستور کار قرار دارد، گفت: در بهمن امسال مجوز شورای اقتصاد برای جمع آوری کولرهای گازی انجام شد در حال حاضر نیز با وزارت صنعت هماهنگ شده تا این کولرها با 51 درصد قطعات داخلی ساخته شود و انشالله یک میلیون دستگاه از اواخر 99 در مدار تولید قرار بگیرد تا کولرهای که برق زیادی مصرف می کنند را اسقاط کنیم که 2000 مگاوات در نیروگاه ها صرفه جویی شود و سرمایه گذاری جدید در نیروگاه ها برای تامین برق این بخش را جبران کند.

او درباره چگونگی تامین کولرهای گازی جدید و روند پرداخت هزینه ای آن توسط مردم نیز تصریح کرد: با توجه به اینکه مذاکراتی با تولیدکننده ها انجام شده و قرار است که این کولرها در مناطق گرمسیر نصب شود مصرف کننده ها در ابتدا 30 درصد هزینه را پرداخت می کنند و مابقی نیز توسط توانیر و شرکت برق پرداخت می شود و در ادامه در یک بازه زمانی دو سال از مصرف کننده ها دریافت می شود که در این حالت نه تنها آن ها می توانند از کولرگازی با عملکرد بهتری بهره مند شوند از صدای کولر گازی های قدیمی نیز خلاص می شوند. برای نمونه اگر کولرگازی 7.5 میلیون قیمت داشته باشد مشترک 2.5 میلیون تومان پرداخت می کنند و مابقی به مدت دو سال و به صورت قسطی پرداخت می شود که قسط ها روی قبض برق آن ها آورده می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در شرایط کنونی که کشور با ویروس کرونا مواجه شده، هر یک از نهادها و سازمان های همچون توانیر که خدماتی به مردم ارائه می دهند برای همراهی و درک شرایط به وجود آمده و اینکه به دلیل رکود کسب و کارها، درآمد مردم کاهش یافته، پرداخت هزینه ها توسط مردم را به ماه های بعدی منتقل کرده اند و بخشی از خدمات اداری را از راه دور و به صورت اینترنتی انجام می دهند. هرچند برخی خبرها در شبکه های اجتماعی از اجرایی نشدن این دستورالعمل توسط ادارت برقی مناطق حکایت داشت، اما سخنگوی صنعت برق به صراحت اعلام کرد که این یک تکلیف است و همه ادارات برق کشور باید با افرادی که درخواست پرداخت قبض برق در ماه های آینده دارند همکاری کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها