موج
کدخبر : ۳۲۱۵۱۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-321514

مرحله دوم ثبت‌ نام طرح اقدام ملی مسکن از امروز شنبه 17 اسفند ساعت ۱۰ صبح آغاز می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، مرحله دوم ثبت‌ نام طرح اقدام ملی مسکن از امروز شنبه 17 اسفند ساعت ۱۰ صبح آغاز می شود و به متقاضیانی که نتوانسته‌اند مدارک خود را در مرحله اول تکمیل کنند، فرصت این کار داده خواهد شد.

مسکن ملی که موسوم به طرح اقدام ملی مسکن است در دور اول ۱۲۰ هزار نفر را برای خانه دار شدن در سراسر کشور تأیید کرده است و قصد دارد در مرحله دوم تعداد دیگری از افراد نیازمند واحد مسکونی را  با ثبت نام بدون سقف زمانی و تعداد، با قرعه کشی صاحب خانه کند.

افراد در این طرح با آورده ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومانی وارد مرحله ابتدایی ساخت واحدهای مسکونی می‌شوند.

گفتنی است؛ طرح ملی مسکن شامل ساخت 400 هزار واحد مسکونی است که ساخت 200 هزار واحد آن در شهرهای جدید و با مشارکت بخش خصوصی، ۱۰۰ هزار واحد در مناطق بافت فرسوده و توسط شرکت بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

به گفته معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در این دوره به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و آسایش بیشتر ثبت نام کنندگان سامانه (tem.mrud.ir) از ساعت ۱۰ صبح امروز در استان‌های آذربایجان‌های شرقی و غربی، اصفهان، اردبیل و البرز  باز و در ساعت ۲۴ یکشنبه ۱۸ اسفند بسته می‌شود بنابراین متقاضیان نباید نگران پر شدن ظرفیت باشند و بعد از ثبت نام و پالایش متقاضیان بر اساس قرعه‌کشی انتخاب می‌شوند.

به گفته علی قائدی، معاون دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی کسانی که در مرحله قبلی انصراف داده اند، می‌توانند در مرحله دوم بار دیگر ثبت نام کنند؛ اما کسانی که در ثبت نام‌های مرحله اول فاقد شرایط اعلام شده اند، در صورت ثبت نام مجدد تأیید نخواهند شد.

به گفته قائدی، متوسط متراژ واحدهای مسکونی در طرح ملی مسکن حدود ۱۰۰ متر است و برآورد اولیه هزینه ساخت هر متر مربع نیز ۲ تا ۲.۵ میلیون تومان پیش بینی شده است.

در عین حال، تسهیلات پیش بینی شده برای واحدها نیز ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد و اقساط یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی در نظر گرفته شده است.

براساس اعلام صورت گرفته شهر‌های دارای ظرفیت ثبت نام در مرحله دوم این ۵ استان به شرح ذیل است:

۱- استان البرز: شهر‌های نظرآباد و فردیس

۲- استان اصفهان: کاشان، خمینی شهر، شاهین شهر، شهرضا، مبارکه، زرین شهر، گلپایگان، دولت آباد، سمیرم، نائین، اردستان، مهاباد، زواره، نیک آباد، محمدآباد، نصرآباد، کوهپایه، سجزی، تودشک، قهجاورستان، حسن آباد، ورزنه، هرند، اژیه، خوانسار، کمه، حنا، داران، فریدونشهر، برف انبار، منظریه، قمصر، جوشقان قالی، نیاسر، برزک، سده لنجان، انارک، دهق، علویجه، بادرود، خالدآباد، میمه، ورزوان، لای بید، ابوزیدآباد، نوش آباد، تیران، چادگان، رزوه، دهاقان، حبیب آباد، کمشچه، خور، فرخی و جندق

۳- استان اردبیل: شهر‌های اردبیل و خلخال

۴- استان آذربایجان شرقی: شهر‌های مراغه، مرند، میانه، بناب، اهر، عجب شیر، سراب، ملکان، هادیشهر، هوراند، خسروشاه، دوزدوزان، کشکسرای، هشترود، بستان آباد، صوفیان، شبستر، تسوج، کلیبر، خواجه، هریس، گوگان، ممقان، ایلخچی، اسکو، قره آغاج، خاروانا، ورزقان و خمارلو

۵- استان آذربایجان غربی: ارومیه، خوی، مهاباد، نقده، سردشت، شاهین دژ، تکاب، اشنویه، محمدیار و سیه چشمه

الف- شرایط متقاضیان

متقاضی و افراد تحت تکفل، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی ( از ۱۳۸۴/۰۱/۰۱ به بعد ) بوده و از تاریخ ۱۳۵۷/۱۱/۲۲ از هیچ یک از امکانات نهاد‌های عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی سبز بودن فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن)

متقاضی متأهل و یا سرپرست خانوار.

زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن

دارای حداقل ۵ سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا

در شهر‌های جدید سابقه سکونت حداقل ۵ سال در شهر جدید مورد تقاضا؛ و یا در شهر مادر ملاک است

نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و ...)

توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن (مازاد بر تسهیلات بانکی)

امکان سپرده‌گذاری حداقل سی درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی، در خصوص متقاضیان واجد شرایط بر اساس اعلام دستگاه یا نهاد مربوطه

توانایی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات دریافتی

ب- امکانات طرح

تسهیلات وام بانکی به مبلغ ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ میلیون ریال با نرخ ۱۸% با دوره مشارکت مدنی (ساخت) حداکثر دو ساله و بازپرداخت تسهیلات در قالب فروش اقساطی به مدت حداکثر ۱۲ سال پرداخت می‌گردد.

تأمین زمین در شهر‌هایی که امکان آن فراهم شده باشد، مطابق با مقررات و ضوابط توسط سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت عمران شهر‌های جدید و بر اساس قوانین جاری عرضه می‌گردد.

ج - پایش و اطلاع‌رسانی

متقاضی با ثبت نام نهایی و دریافت شماره پیگیری می‌تواند وضعیت تمامی مراحل کار خود را از طریق سامانه طرح اقدام ملی به آدرس tem.mrud.ir پیگیری کند.

اطلاعات هویتی متقاضی و افراد تحت تکفل از طریق سامانه ثبت احوال کنترل می‌شود.

بررسی عدم دریافت زمین، مسکن و تسهیلات یارانه‌ای توسط متقاضی از طریق سامانه فرم «ج» وزارت راه و شهرسازی صورت می‌گیرد.

بررسی سابقه مالکیت از طریق سیستم ثبت اسناد و سامانه تسهیلات شبکه بانکی صورت می‌پذیرد.

د - مدارک مورد نیاز

(در قالب jpg و حداکثر حجم ۲۰۰ کیلوبایت) در زمان ثبت نام به صورت فایل اسکن شده به شرح زیر:

ارائه گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا در پنج سال اخیر (اجاره نامه معتبر، گواهی اشتغال به کار، گواهی تحصیلی فرزندان و...)

ارائه اصل کارت ملی متقاضی و افراد تحت تکفل

ارائه اصل شناسنامه متقاضی و همسر

ارائه گواهی کفالت (سرپرستی) در صورت ضرورت

ارائه اصل سند مالکیت برای متقاضیان دارای زمین

تذکر: مدارک فوق در زمان مراجعه به اداره کل یا دیگر نهاد‌ها و دستگاه‌های مربوطه به صورت فیزیکی ارائه می‌گردد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    سلام من فرزند ندارم وقسمت افراد تحت تکفل را تکمیل نمیکنم ولی در انتها به جای تایید نهایی خطای فرم افراد تحت تکفل را می اورد لطفا راهنمایی کنید

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها