موج
کدخبر : ۳۱۹۹۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-319981

بیژن پناهی زاده در گفتگو با خبرگزاری موج؛

معاون معدنی خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: در حال حاضر هیچگونه حمایتی از واحدهای تولیدی برای تامین تجهیزات و ماشین آلات در مسیر توسعه تولید و ایجاد ارزش افزوده انجام نمی شود. از طرف دیگر دستورالعمل ها با عنوان جلوگیری از خام فروشی، صادرات را کاهش داده است.

معاون معدنی خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج، گفت: باید توجه داشت که در حال حاضر مشکل اقتصاد کشور نه تنها صدور دستورالعمل ها و بخشنامه های متعدد است، بلکه در بخش اجرایی با این دستورالعمل ها برخورد سلیقه ای می شود و حتی در برخی موارد اجرا نیز نمی شود.

بیژن پناهی زاد به بیان اینکه در حال حاضر دستورالعملی مبنی بر جلوگیری از خام فروشی صادر شده، اما زیرساختی برای ایجاد ارزش افزوده برای محصولات معدنی نیز به وجود نیامده است، افزود: سیاست های یک بام و دو هوا در اقتصاد ایران همچنان ادامه دارد و نه تنها سرمایه گذاری بخش خصوصی را تحت تاثیر قرار داده است فعالیت های واحدهای کنونی را نیز کاهش داده، چراکه برخی از واحدهای معدنی توان سرمایه گذاری در فرآوری محصولات معدنی را ندارند، از طرف دیگر محدودیت برای صادرات ایجاد شده که به نوعی سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را کاهش داده است.

او با بیان اینکه علاوه بر همه مشکلاتی که در زمینه تحریم ها و عدم دسترسی به تکنولوژی های روز وجود دارد، سرمایه کافی برای توسعه حلقه های پایین دستی در بخش معدن نیز وجود ندارد، اظهار کرد: در حال حاضر گفته می شود که در بخش های پایین دستی برای ایجاد ارزش افزوده در تولید و جلوگیری از خام فروشی سرمایه گذاری انجام شود، اما وقتی که هیچگونه حمایتی از واحدهای تولیدی نمی شود و نمی توان تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز را تامین کرد، چگونه می توان سیاست جلوگیری از خام فروشی را پیش برد؟

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها