موج
کدخبر : ۳۱۸۳۱۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-318319

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

هرچند برخی از فعالان بازار طلا ادعا می کردند با پشت سر گذاشتن روز مادر قیمت طلا کاهش می یابد، اما در واقعیت عکس این مساله رخ داد و نشان داد که ناپایداری فضای اقتصادی، رشد قیمت ارز، نوسانات بازار جهانی و ترس از تورم و کاهش ارزش پولی ملی در سال جدید همچنان قیمت طلا را صعودی نگه داشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، بازار طلا در چند هفته اخیر روند صعودی خود را تشدید کرده که بخشی از آن ناشی از تغییرات قیمت جهانی است، هرچند برخی این افزایش را ناشی افزایش تقاضا برای خرید طلا در مراسماتی همچون روز مادر می‌دانستند و انتظار داشتند که با پشت سر گذاشتن این مراسمات شاهد کاهش قیمت طلا در بازار باشیم، اما عملا این اتفاق نیفتاد و قیمت طلا همچنان افزایشی است. البته نباید تغییرات قیمت طلای جهانی را نادیده گرفت، زیرا پس از افزایش شیوع بیماری کرونا قیمت نفت به شدت کاهش یافت و همین مساله باعث افزایش قیمت طلا شد. حال در کنار تغییرات جهانی قیمت طلا، بازار ایران شرایط خاص خودش را دارد، زیرا همواره قیمت دلار در ایران با نوسانات بالایی مواجه است و از آنجایی که قیمت روز طلا با دلار محاسبه می شود به الطبع با رشد قیمت ارز نرخ طلا نیز بالا می رود. از طرف دیگر همچنان فضای بی ثباتی در اقتصاد حاکم است و شایعاتی درباره کسری بودجه در سال آینده، افزایش تورم، افزایش نرخ دلار و ... باعث شده ترس از کاهش ارزش پول همچنان دست به گریبان مردم باشد و بسیاری به خاطر حفظ سرمایه خود به دنبال خرید طلا بروند.

یک اقتصاددان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با تاکید بر اینکه نقدینگی در سال های اخیر به حداکثر خود رسیده است، گفت: تا زمانی که همچنان این نقدینگی در بین بازارهای مختلف می چرخد نمی توان انتظار داشت قیمت کالاهایی همچون طلا کاهش یابد، بنابراین اگر قیمت ها هم به صورت نوسانی در کوتاه مدت کاهش یابد ادامه دار نخواهد بود.

علی‌اکبر نیکو اقبال با بیان اینکه قیمت ها در بازار طلا متاثر از فاکتورهای مختلفی است، افزود: در شرایط کنونی اقتصاد چین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته و همین موضوع روی بازار جهانی فلزات ارزشمند اثر گذاشته است، زیرا کشورها در شرایط بحرانی به سمت ذخیره طلا می روند.

او با تاکید بر اینکه در کنار تحولات جهانی، قیمت طلا در ایران بسیار نوسانی است، تصریح کرد: علاوه بر اینکه دلار از نوسانات بالایی برخوردار بوده، بخش مولد اقتصاد نیز در رکود به سر می برد و همین موضوع دورنمای مثبتی را برای ارزش پول ملی نشان نمی دهد، به همین دلیل مردم به سمت ذخیره طلا رفته اند. این اتفاقات تا زمانی ادامه می یابد که امیدواری برای تغییر فضای اقتصادی به وجود بیاید که سیاست خارجی ایران در حال حاضر چنین امیدی را القا نمی کند.

دلالی در بازار طلا در اوج

بسیاری از فعالان بازار طلا ادعا می‌کنند که قیمت طلا بسیار پر نوسان است و نمی‌توان حتی نسبت به یک ساعت آینده پیش بینی دقیقی ارائه کرد و این موضوع نشان می دهد که نوسانات قیمت بخشی تحت تاثیر فضای روانی حاکم بر بازار است.

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در حال حاضر نوسانات قیمت طلا در ایران بیشتر ناشی از نرخ دلار است، گفت: در شرایط کنونی هیچ مدل اقتصادی برای پیش بینی قیمت طلا در ایران قابل استفاده نیست به همین دلیل نمی توان حتی تا یک ساعت دیگر نیز پیش بینی کرد و همین مساله باعث می شود که با هر نوسانی شایعاتی در بازار نیز به وجود بیاید و حتی روی تقاضا نیز تاثیر بگذارد و به صورت متوالی این نوسانات را تشدید می کند.

محمد کشتی آرا با بیان اینکه هرچقدر قیمت طلا در بازار افزایش یابد به همان میزان رکود در بازار مصنوعات طلا بیشتر می شود، افزود: در ایران به صورت سنتی بیشترین تقاضا برای طلا مربوط به مراسم ها می شود و از آنجایی که قیمت طلا به شدت افزایش یافته است بسیاری از مردم که در مناسبات همواره از طلا به عنوان هدیه استفاده می کردند این کالا را در مناسبات خود حذف کرده و کالاهای دیگر را جایگزین کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، افزایش نرخ دلار در ایران و تغییر بازار جهانی طلا باعث بروز تورم سنگینی در بازار طلای ایران شده که کارشناسان معتقدند نقش هجوم نقدینگی و ترس از کاهش ارزش پول ایران را نمی توان در تشدید این نوسانات نادیده گرفت. از طرف دیگر برخی فعالان بازار معتقدند تقاضا برای مصنوعات طلا کاهش یافته و حتی بسیاری از مغازه‌های طلافروشی کسب‌وکار خود را تعطیل کرده‌اند، زیرا بسیاری از مردم قدرت خرید خود را از دست داده‌اند، اما واقعیت این است که بسیاری از مناسبات و مراسم‌ها همچون ازدواج با خرید طلا گره‌زده شده و این افزایش قیمت‌ها در بازار تنها موجب افزایش فشار بر زندگی مردم می شود و اگر به آمارها توجه کنیم در سال های اخیر آمار ازدواج کاهش یافته است، بنابراین نباید نسبت به تاثیر تغییرات بازارهای همچون طلا نیز غافل بود، زیرا برخی استدلال می‌کنند این کالا لوکس بوده و عملا تاثیری در زندگی اقشار متوسط و پایین جامعه ندارد، اما در عمل می‌بینیم که همین میزان کاهش آمار ازدواج به اقشار متوسط به پایین جامعه برمی‌گردد و این در واقع بازار طلا در زمان گرانی نیز به گروهی از مردم تعلق دارد که قدرت خرید بالایی دارند.

نویسنده:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها