موج

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران در گفتگو با خبرگزاری موج؛

محمد کشتی آرا، گفت: با توجه به تاثیر تحولات سیاسی پیش بینی قیمت طلا ممکن نیست، اما باید توجه داشت که طلا مبنای معاملات کشورها است و هرگونه اتفاقی بیفتد که به جنگ ختم شود سرمایه گذاری در بازار سرمایه کاهش می یابد و به سمت بازار طلا سوق پیدا می کند و هرچقدر اقتصاد کشور به ثبات گرایش داشته باشد سرمایه ها از بازار طلا به سمت بازار سرمایه سوق پیدا می کند.

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در هفته گذشته با توجه به تحولات سیاسی و تنش هایی که بین ایران و آمریکا به وجود آمده بود رشد قیمت طلا در بازار جهانی رقم خورده، گفت: در روزهای گذشته قیمت این فلز گران‌بها به بالاترین قیمت خود در 8 سال گذشته رسید، این در حالی بود که تحلیل گران، قیمت طلا در بازار جهانی را برای هر اونس تا 1500 دلار پیش بینی کرده بودند، اما قیمت به 1608 دلار رسید و این مسئله باعث شد که قیمت سکه در ایران نیز ‌به 5 میلیون و 200 هزار تومان برسد.

محمد کشتی آرا با بیان اینکه بعد از تنش بین دو کشور کمی قیمت طلا در بازار جهانی کاهش داشته است، افزود: در یکی دو روز اخیر در بازار جهانی هر انس طلا با قیمت هایی بین 1540 تا 1580 دلار  فروخته می شد و امروز شنبه 21 دی هر اونس طلا 1560 دلار است که نشان می دهد نوسانات همچنان ادامه دارد. هرچند قیمت سکه در بازار داخلی روز پنجشنبه 450 هزار تومان کاهش یافت.

کشتی آرا با امتناع از اعلام هرگونه پیش بینی قیمت طلا در ایران، تصریح کرد: در حال حاضر تحولات سیاسی و ... در فضای بین الملل بسیار زیاد اتفاق می افتد، از این رو قیمت طلا تا یک ساعت دیگر نیز قابل پیش بینی نیست، زیرا طلا مبنای معاملات کشورها است و هرگونه اتفاقی که به جنگ ختم شود، سرمایه گذاری در بازار سرمایه کاهش خواهد داد و به سمت بازار طلا سوق می دهد و هرچقدر اقتصاد کشور به ثبات گرایش داشته باشد سرمایه ها از بازار طلا به سمت بازار سرمایه سوق پیدا می کنند.

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران با تاکید بر اینکه اقتصاد با تحریم پیش بینی پذیر است، اما با بحران های سیاسی و امنیتی خیر، تصریح کرد: در سال های گذشته در کشور تحریم داشته ایم و این موضوع نمی تواند در بلندمدت قیمت طلا را بالا نگه دارد، اما وقتی اقتصاد کشور با شوک های سیاسی مواجه باشد نوسانات قیمت بیشتر می شود. بنابراین باید توجه داشت، وقتی اقتصاد به سمت تولید سوق پیدا می کند میزان ارزش پول ملی در نتیجه رشد اقتصادی بهبود می یابد و همین مساله باعث کاهش ارزش ارزهای خارجی در مقابل پول ملی می شود که به صورت مستقیم روی قیمت طلا نیز تاثیر می گذارد‌، در واقع هر چقدر قیمت دلار کاهش یابد، به همان میزان قیمت طلا را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، با وجود اینکه شوک ارزی 2 سال اخیر در ایران منجر به افزایش قیمت کالاها به ویژه طلا شده است، اما در دو هفته گذشته افزایش تنش های سیاسی بین ایران و آمریکا منجر شد که قیمت طلا در بازار جهانی رکورد 8 سال گذشته را بشکند و همه معادلات تحلیل گران را بهم بریزد. این روند رشد قیمت هر چند در دو روز گذشته با کاهش جزئی همراه بوده، اما از آنجایی که التهابات سیاسی به‌طور کامل فروکش نکرده نمی توان چشم انداز دقیقی نسبت به بازار طلا داد و هرگونه موضع گیری سیاسی می تواند بار دیگر تورم را بر اقتصاد کشور تحمیل کند. از این رو کارشناسان معتقدند تنها در صورتی که تولید افزایش یابد و قدرت پول ملی در مقابل سایر ارزهای خارجی تقویت شود قیمت دلار و سکه کاهش می یابد و بازار طلا از حالت نوسانی خارج می شود و سرمایه ها به سمت سایر بازارها از جمله بورس می رود. حال باید دید در شرایط کنونی که اقتصاد کشور حال و روز خوبی ندارد و ناامیدی همه جا را فراگرفته تصمیمات سیاسی چگونه خواهد بود و آیا باز هم شوک های سیاسی و ... ایجاد خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها