موج

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد؛

خداداد غریب پور از افزایش 5 میلیون ساعت فعالیت در بخش معدن و صنایع معدنی در شرایط کنونی اقتصادی کشور خبر داد . گفت:چنین امری در راستای رونق تولید و کاهش اثرات تحریم، با استراتژی های معدنی طراحی و عملیاتی شده است.

به گزارش خبرگزاری موج،  امروز در سومین همایش ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی (HSEE) ضمن تسلیت شهادت سپهبد سردار قاسم سلیمانی و تبریک به مردم ایران بابت استقبال ماندگار از تشییع سردار گفت: در سال جاری، میزان ساعات کار و فعالیت بخش معدن و صنایع معدنی، از 27 میلیون به 35 میلیون ساعت رسید که حاکی از حجم بالای کار تعریف شده در این حوزه است.

خداداد غریب پور با اشاره به تشکیل شورای ایمنی معادن برای نخستین بار در سال 98، تصریح کرد: یکی از مسائل اساسی و ضروری بخش معدن و صنایع معدنی ایران ، موضوع ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی (HSEE) است که کم توجهی به آن می تواند خسارت بار باشد. وی افزود: با شورای تشکیل شده، موضوع ایمنی در معادن واگذار شده، با نگاه حاکمیتی خواهد بود.

نگاه پیوست ایمنی در انتخاب پیمانکار

غریب پور با بیان اینکه امسال برای نخستین بار در منطقه سنگان، نگاه پیوست ایمنی را در انتخاب پیمانکار استخراج الزامی کردیم، گفت: بر این اساس، پیمانکار منطقه سنگان، از روز نخست، موظف به رعایت موضوع HSE در حوزه های سخت افزاری و نرم افزاری استخراج و تولید است.

وی ادامه داد: این اقدام در همه مناقصه های آتی مورد توجه قرار خواهد گرفت و هنگام انتخاب پیمانکار، قبل از توجه به موضوع مالی، شاخص های ایمنی و زیست محیطی مورد نظر ایمیدرو بررسی خواهد شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایمنی باید به عنوان زنجیره از ابتدا تا انتها در همه حوزه ها مورد توجه قرار گیرد، گفت: تلاش ما، توجه ویژه به حوزه سلامتی، امنیت و محیط زیست در بخش معدن و صنایع معدنی است و برنامه های مدونی برای این حوزه در ایمیدرو داریم.

وی افزود: خوشبختانه ایمیدرو در زمینه ایمنی، مشکل تامین مالی و بودجه ای ندارد. در این زمینه، قانون و ساختار هم داریم. به گفته وی، در سال جاری گام مهمی برای تامین تجهیزات ایمنی شامل آمبولانس، ماشین آتش نشانی، دستگاه شبیه ساز دامپ تراک و وسایل ایمنی برداشته شد.

غریب پور با بیان اینکه متاسفانه 2 واحد تحقیق و آموزش و HSEE در واحدهای تولیدی، کمتر مورد توجه قرار می گیرد، اظهار داشت: در نگاه اقتصاد خرد، سود بنگاه و بالارفتن ارزش شرکت ها مد نظر است و کمتر موضوع ایمنی مورد توجه است. به همین دلیل است که در برخی شرکت ها، حادثه ایجاد می شود.

وی افزود: خوشبختانه ایمیدرو به این دو حوزه توجه کرده و در ممیزی واحدهای HSEE امسال، در بخش امتیازات، 20 درصد رشد داشتیم. همچنین در این حوزه، 4 میلیارد تومان پژوهش صورت گرفته و در بخش آموزش، 100 درصد رشد داشته ایم.

برنامه های مدون برای HSEE در کنار تولید و صادرات

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش اکتشاف گفت: طی سال 97 و امسال، 400 هزار کیلومتر مربع به 250 هزار کیلومتر مربعی (اکتشاف سال های قبل) اضافه شده است. علاوه بر این اعتبار بخش زیربنا نیز امسال 4 برابر شد.

وی ادامه داد: تلاش ما این است که در کنار سرعت افزایش تولید و صادرات، روند حوادث نیز کاهش یابد و ما باید مفتخر باشیم که این روند سال به سال نزولی می شود.

غریب پور با بیان اینکه ارتقای حوزه اچ اس ایی ایی، نیازمند عزم مدیران ارشد شرکت ها است، گفت: ما با انسان و محیط سر و کار داریم و باید به فکر سلامت انسان و محیط باشیم. از این رو ضروری است که شرکت های معدنی این مهم را با دستورالعمل های به روز شده، بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

وی ادامه داد: سرمایه های انسانی و منابع انسانی به ارتقای شغلی و پرداخت پاداش و کارانه محدود نمی شود بلکه سلامت پرسنل از هر موارد، مهم تر است و منبعی برای رشد و ارتقای شرکت محسوب می شود. از این رو، مدیرانی که به موضوع HSEE توجه کنند، از سوی ایمیدرو تشویق می شوند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به اهمیت واحدهای HSEE اشاره و خاطرنشان کرد: اینکه مدیر یک واحد تخصصی از افراد غیر تخصصی انتخاب شود، قابل پذیرش نیست. متاسفانه برخی مدیران به دلیل ناآشنایی، برخورد مناسبی با مدیران سخت گیر واحدهای HSEE ندارند اما در این شرایط تنها نباید به تقصیر فکر کنیم و باید قصور را هم در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: اهمیت واحد HSEE تا آنجاست که شروع و پایان کار شرکت باید با اجازه این واحد باشد. زمانی که بتوانیم مسائل ایمنی، بهداشت و محیط زیست را در کنار تولید رعایت کنیم و حادثه ای نداشته باشیم، تولیدی مطلوب خواهیم داشت.

غریب پور به اقدامات توسعه ای انجام شده اشاره کرد و گفت: تفاهم نامه های صورت گرفته با وزارت راه و شهرسازی طی امسال، به اندازه 20 سال گذشته بوده است. رییس هیات عامل ایمیدرو ادمه داد: طرح انتقال آب دریای عمان به صنایع معدنی استان های شرقی با 20 درصد اعتبار سرمایه گذاران سنگان و همچنین طرح انتقال آب از خلیج فارس به منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد با تضمین خرید ایمیدرو، بخشی از اقدامات این سازمان در حوزه انرژی است.

وی افزود: احداث تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس توسط بخش خصوصی برای صنایع منطقه ویژه خلیج فارس و در نتیجه، پایان رهاسازی فاضلاب به خلیج فارس برای همیشه، از دیگر اقدامات ایمیدرو در این حوزه است.

سومین همایش ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی ایمیدرو با حضور مدیران ارشد واحدهای HSEE شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی و شرکت های تابعه این سازمان در ایمیدرو از صبح امروز در حال برگزاری است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها