مدیرکل گازرسانی شرکت ملی گاز گفت: امسال با اجرای طرح توسعه شبکه گازی میزان درصد گازرسانی کشور از 92.4 درصد به 93.2 درصد افزایش می یابد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، یکی از سیاست‌هایی که دولت در سال‌های اخیر به طور جدی دنبال کرده توسعه شبکه گازی برای بهره‌مندی تمام مناطق کشور از نعمت گاز است، از این رو ایجاد شبکه توزیع گاز در استان‌های که وسعت بیشتری دارند و کمتر به گاز دسترسی داشته‌اند از اولویت های سال 98 است. مدیرکل گازرسانی شرکت ملی گاز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه امسال 24 هزار کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع گاز در کشور ایجاد خواهد شد، گفت: این طرح با اعتبار 10 هزار 930 میلیارد تومان در تمام استان‌های کشور اجرا خواهد شد، البته برخی استان ها همچون سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی که درصد گازرسانی به روستاهای آن‌ها پایین تر بوده در اولویت قرار خواهند داشت.

سعید مؤمنی با تأکید بر اینکه امسال با پایان اجرای طرح توسعه شبکه گازی میزان درصد گازرسانی کشور از 92.4 درصد به 93.2 درصد می رسد، گفت: در حال حاضر میزان گازرسانی به تمام روستاهای کشور 79 درصد است که با اجرای طرح گازرسانی در سال 98 این آمار به 82 درصد خواهد رسید.

او با تأکید بر اینکه توسعه شبکه گازی به صورت پیوسته ادامه دارد، افزود: برای برخی از روستاها امکان ایجاد شبکه گازی وجود ندارد، به عبارت دیگر طبق قانون اگر سرانه انشعاب گاز یک منطقه تا 12 میلیون تومان باشد تأمین سوخت از طریق شبکه گاز انجام خواهد شد، اما اگر بیشتر از این هزینه باشد باید از طریق سایر روش‌ها سوخت رسانی به آن منطقه گازرسانی انجام شود.

مؤمنی با اشاره به اینکه در برخی مناطق صعب العبور هزینه ایجاد شبکه گازی بسیار بالا است، تصریح کرد: در برخی مناطق حتی در استان تهران به دلیل اینکه با هزینه بالای انتقال گاز مواجه هستند و از طرف دیگر به‌سادگی می‌توانند به گاز مایع دسترسی پیدا کنند ضرورتی برای پرداخت هزینه بالا در ایجاد شبکه گازرسانی وجود ندارد.

مدیرکل گازرسانی شرکت ملی گاز با تأکید بر  اینکه هر طرحی باید توجیه فنی و اقتصادی داشته باشد، اظهار کرد: شاید اجرای یک طرح گازرسانی توجیه فنی داشته باشد، اما ممکن است توجیه اقتصادی نداشته باشد به همین دلیل اجرای این طرح‌ها مبتنی بر در نظر گرفتن شاخص‌ها است.

او با تأکید بر اینکه راهکارهای زیادی برای تأمین انرژی مناطق صعب العبور وجود دارد گفت: در برخی مواقع تأمین انرژی این روستاها با گاز مایع، نفت، گازوئیل و حتی برق نه تنها صرفه اقتصادی بالاتری دارد، بلکه به راحتی نیز قابل انجام است.

مؤمنی با بیان اینکه گازرسانی در مناطق صعب العبور نه تنها از نظر اقتصادی صرفه ندارد ، بلکه با مشکلاتی در زمینه نگهداری مواجه خواهد شد، گفت: در حال حاضر در شهرستان‌های تهران بیش از درصد میانگین کل کشور است.

بر اساس این گزارش در مناطق محروم میزان دسترسی به شبکه گازی افزایش می‌یابد و این مسئله نه تنها کمک می کند مردم از این نوع سوخت بهره‌مند شوند، به شکل‌گیری واحدهای صنعتی نیز کمک می‌کند، برای نمونه در حال حاضر در منطقه چابهار اجرای دو پروژه پتروشیمی و فولاد منوط  به توسعه شبکه گازی است و در همین راستا قرار است تا پایان سال پروژه خط لوله گاز از ایرانشهر به چابهار پایان یابد. بنابراین با توجه به اهمیت توسعه شبکه گازی برای کمک به صنعت این پروژه‌ها باید مطابق برنامه اجرا شوند در غیر این صورت تعویق در اجرا باعث می‌شود سرمایه‌گذاری در واحدهای صنعتی به امید تأمین سوخت گاز در حال انجام است با چالش جدی مواجه شوند.

در حال حاضر بیشتر شهر های کشور از شبکه گازرسانی بهره مند هستند و تنها برخی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان فاقد گاز هستند که در چند سال گذشته نیز دولت برای انتقال گاز به این مناطق برنامه ریزی هایی کرده است، در حال حاضر بخشی از این پروژه ها اجرا شده و از مسیر انتقال گاز ایران به هند که پیش از این لوله گذاری شده، انشعاب هایی به شهرستان های استان سیستان و بلوچستان فرستاده می شود.