موج
کدخبر : ۲۷۵۹۱۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-275916

امروز وزیر راه و شهرسازی ایران و وزیر حمل و نقل ترکیه در 4 محور جاده ای، ریلی، دریایی و ترکیبی مذاکره و به تفاهم های رسیدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک حمل و نقلی ایران و ترکیه با حضور اسلامی وزیر راه و شهرسازی ایران و جاهد تورهان وزیر حمل و نقل ترکیه امروز در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

محورهای این نشست شامل بخش های مختلف ترانزیت جاده ای، دریایی، هوایی، ریلی و حمل و نقل ترکیبی بود که بر مبنای آن امکان بارگیری بار ترانزیتی توسط ناوگان ایرانی از بنادر ترکیه، حذف محدودیت های طرف ترکیه برای میزان سوخت ناوگان باری به مقصد ترکیه، رفع محدودیت برای ورود ناوگان خالی، افزایش ظرفیت پذیرش ناوگان در مرز بازرگان، تسریع عملیات پنجره واحد گمرک، اجرای فاز سوم پروژه کارنه تیر الکترونیک در بخش حمل و نقل جاده ای مورد مذاکره قرار گرفت.

در حمل و نقل هوایی روی پرداخت بدهی های شرکت های هوایی ترکیه ای به شرکت های ایرانی، صدور مجوز استقرار دفاتر شرکت های ایرانی در فرودگاه استانبول و لغو یک جانبه قراردادهای بازرگانی بین دو طرف بررسی شد.

در بخش حمل و نقل ریلی روی اتصال شبکه ریلی ایران به ترکیه مذاکره کردند. همچنین تاریخ برگزاری جلسه برای تعیین تعرفه یکسال در سال جاری میلادی با حضور شرکت های فورواردی و برقراری قطار دربست از آلمان به ایران از مسیر ترکیه در دستور کار قرار داشت.

همچنین انجام توافق شش جانبه با کشورهای حوزه چی ای اس برای امکان تردد واگن در قلمرو ترکیه از دیگر محورهای این اجلاس بود.

در بخش دریایی محورهای مذاکره بر مبنای کمیته مشترک همکاری های بندری از نیمه دوم سال جاری میلادی انجام شد. همچنین تفاهم برای خواهر خواندگی بندر شهید رجایی و بندر ترابوزان انجام شده است.

در بخش دیگری از این مذاکرات روی اجرای مفاد تفاهمنامه همکاری بین موسسات رده بندی دو کشور بود.

در بخش حمل و نقل ترکیبی تصمیم برای راه اندازی ترانزیت افغانستان، ایران و ترکیه با محور ایران و کریدور اسلام آباد، تهران و ترکیه و همچنین ارتقای فعالیت کریدور قطر، ایران و ترکیه در دستور کار قرار داشت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها