موج

محمدرضا نعمت زاده؛

وزیر سابق صنعت گفت: برای اصلاح نرخ بنزین و ارز باید سیاست های حمایتی در نظر داشت. از طرف دیگر باید توجه داشت افزایش قیمت بنزین اثری دوره ای دارد، اما افزایش قیمت گازوئیل به دلیل تاثیری که بر نرخ حمل و نقل دارد اثری ماندگارتر دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، وزیر سابق صنعت در نشست شورای راهبردی با اشاره به اینکه مشکل ارزی تنها مربوط به ارز تک نرخی نیست، گفت: در حال حاضر باید تصمیم واحدی بگیریم که آیا نرخ ارز آزاد شود و صادرکننده ها نرخ ارز را تعیین کنند یا اینکه سیاست واردات در مقابل صادرات را دنبال کنیم که پیش از این نیز در کشور اجرا شده است.

محمدرضا نعمت زاده با بیان اینکه کشورهای دیگر نیز اجازه نمی دهد واردات بدون صادرات افزایش یابد، افزود: ابتدا باید سیاست کلی ارزی مشخص شود و تنها روی ارز تک نرخی نباید اصرار کرد، از این رو برای جراحی اقتصادی باید عواقب آن را نیز بپذیریم.

او با بیان اینکه در سال های گذشته قیمت سوخت یکبار اصلاح شد و یارانه های غیرنقدی در بخش های دیگر پرداخت شد، گفت: برای اصلاح نرخ بنزین و ارز باید سیاست های حمایتی در نظر داشت. از طرف دیگر باید توجه داشت افزایش قیمت بنزین اثری دوره ای دارد، اما افزایش قیمت گازوئیل به دلیل تاثیری که بر نرخ حمل و نقل دارد اثری ماندگارتر دارد.

تغییر ارز به نفع مردم لحاظ شود

عضو شورای راهبردی صادرات با اشاره به اینکه نمی توان باید از بخشی مسائل به نفع نیازهای مردم صرفه نظر کنیم، گفت: دولت باید نرخ مشخصی برای ارز مدیریت کشور را دنبال کند.

مصطفی هاشمی طبا با بیان اینکه مدیریت کشور مهمترین گام در کشور است، افزود: گرانی قابل تحمل است، اما کمبود قابل تحمل نیست، از این رو واردات در مقابل صادرات موضوعی است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

او با تأکید بر اینکه بازگشت ارز صادراتی باید در راستای تقویت ارز انجام شود، افزود: در سال 48 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می کند و هر سال به هزینه های دولت افزوده می شود و این مسئله وابستگی دولت به درآمدهای ارزی را بیشتر کرده است.

او با بیان اینکه دولت باید ارز را با نرخی مشخص از صادرکننده دریافت و با نرخی ثابت عرضه کند، تصریح کرد: مردم باید بدانند مشکل اقتصاد کجاست و نمی توان یواشکی اقداماتی انجام داد. 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها