موج
کدخبر : ۳۲۴۵۸۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-324588

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان :

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان گفت: استفاده از ظرفیت نیروی جوان کشور یکی از مهم‌ترین راهبردهای تحقق جهش تولید در سال ۹۹ است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، مسعود گلشیرازی در نشست ویدئو کنفرانس با اصحاب رسانه با بیان اینکه  استفاده از ظرفیت نیروی جوان و اتخاذ سیاست های جدید می تواند در جهش تولید تاثیر به سزایی داشته و تبعات سایه افکندن ویروس کرونا بر نظام اقتصادی کشور  را به حداقل برسانیم از تشکیل کمیته مشترک پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در اتاق بازرگانی اصفهان خبرداد وگفت: اقدامات اتاق بازرگانی قبل از شیوع جهت پیشگیری وکمک به شبکه بهداشت ودرمان و همچنین در جهت کمک به اقشار آسیب پذیر جامعه و تهیه بسته های حمایتی و اقتصادی و ایجاد ساختار و ساز و کار مناسب بوده است که در دوران پساکرونا بتوانیم تاثیرات آن را  به حداقل ممکن برسانیم.

 وی تصریح کرد: اتاق بازرگانی اصفهان دارای اهتمام ویژه به مسئولیت‌های اجتماعی است و باید در مخاطرات یاری‌رسان جامعه باشد و بسته‌های حمایت معیشتی اتاق اصفهان از مشاغل و اقشار عمومی درگیر با ویروس کرونا با همکاری دانشگاه علوم پزشکی، بسیج و سپاه اصفهان از امروز آغاز شده است.

رییس اتاق اصفهان اضافه کرد: رسالت مهم‌تر اتاق در این شرایط اهتمام ویژه ‌تر به کسب و کارهای نظام اقتصادی بود و در این راستا چندین جلسه با اقتصاددانان، هیئت نمایندگان و کارشناسان اقتصادی از سوی اتاق اصفهان برگزار شده است.

 مسعود گلشیرازی بیان داشت: یکی دیگر از اقدامات اتاق بازرگانی اصفهان، ارائه پیشنهادات به بدنه سیاست‌گذار کشور در راستای کاهش تبعات اقتصادی ناشی ازشیوع ویروس کرونا است و این راهکار دو شاه‌ کلید اساسی به نام‌های لزوم تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی و استفاده از ظرفیت جوان کشور دارد.

وی ادامه داد: ایجاد ساختار هوشمند برای مدیریت و کنترل تبعات اقتصادی دربحران مالی پسا کرونا در اتاق بازرگانی اصفهان نیز یکی دیگر از اولویت‌های مهم این نهاد است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان با اشاره به کاهش ارزش نفت در بازارهای جهانی، تصریح کرد: بی شک در سال آینده ارزش صادرات ایران کاهش پیدا خواهد کرد، پس از شیوع ویروس کرونا شاهد بسته شدن مرز برخی از مهم‌ترین کشورهای مقصد صادراتی همسایه همچون ترکیه و عراق بر فعالان اقتصادی و صادرکنندگان بودیم؛ این انسداد به این معناست که در حوزه صادرات با نوعی محدودیت تقاضا روبرو هستیم.

گلشیرازی افزود: در راستای محدودیت اعمال شده برای فعالان اقتصادی ایرانی از سوی FATF در اسفندماه ۹۸، ارزش پول ملی در سال جاری کاهش خواهد یافت که لازم است دولت با ایجاد خطوط اعتباری ویژه شرایط مناسبی برای فعالیت صادرکنندگان در بازارهای مهم صادراتی فراهم کند.

وی یادآور شد: حفظ بازارهای صادراتی برای فعالان اقتصادی، منوط به اتخاذ سیاست‌های صحیح از سوی دولت است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان با بیان اینکه بسته حمایتی دولت برای کسب و کارها ناکافی است و تجربه نشان می‌دهد سیاست پول پاشی دولت و بانک‌ها در حمایت از کسب و کارها هیچ‌گاه مؤثر نبوده زیرا شبکه بانکی و پولی کشور برای ارائه تسهیلات این چنینی به کسب و کارها،چابک نیست و یکی از ایرادات به دستگاه‌های اجرایی در این راستا مورد عمل قرار نگرفتن طرح‌های معرفی شده به بانک‌ها برای ارائه تسهیلات است، گفت:در بسته حمایتی خود به وام‌های قرض‌الحسنه تنفس داد و عده‌ای که سررسید اعتبارات‌شان در اسفندماه ۹۸ و فروردین‌ماه ۹۹ بود در این میان بلاتکلیف شدند.

مسعود گلشیرازی افزود: اتاق اصفهان پیشنهاد می‌کند روند ارائه تسهیلات برای تأمین مالی بنگاه‌ها، بدون واسطه و مستقیماً از سوی دولت صورت بگیرد؛باید حدود ۱۵ برابر تولید ناخالص داخلی کشور به عنوان تسهیلات دو ساله در اختیار بنگاه‌های اقتصادی قرار داده شود.

وی ادامه داد: گام دوم پیشنهادات این اتاق اعطای سرمایه در گردش به بنگاه‌های اقتصادی است بنابراین معادل اظهارنامه فصل سوم سال ۹۸، باید تسهیلات سرمایه در گردش در اختیار بنگاه‌های اقتصادی قرار بگیرد، میزان تسهیلات پیش‌بینی شده در این بسته پیشنهادی چند برابر بسته حمایتی دولت است که هنوز ساز و کار مشخصی برای ارائه آن تدوین نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان خاطر نشان کرد:بنگاه‌های دولتی، شبه دولتی و خصولتی که تا پیش از این از نظر اعتبارسنجی در شبکه بانکی، به راحتی تسهیلات دریافت می‌کردند، مجدداً از تسهیلات بسته حمایتی جدید دولت بهره‌مند خواهند شد، بدنه بخش خصوصی بی بهره خواهد ماند و از این رو دولت باید در جزئیات نظام تسهیلاتی خود تجدید نظر کند.

گلشیرازی در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری موج در مورد اینکه برای استفاده ازظرفیت شرکت های دانش بنیان و پتانسیل های کار آفرینی برای عبور از بحران کرونا چه برنامه هایی دارید و چه اقداماتی انجام شده است، گفت:کمیسیون دانش بنیان از سال گذشته در اتاق بازرگانی اصفهان تشکیل شد وتشکیل این کمیسیون یکی از مهم‌ترین اقدامات اتاق بازرگانی در دوره نهم بود که در نظام اقتصاد مقاومتی استفاده از ظرفیت و تجاری سازی شرکت‌های دانش بنیان را در  دستور کار داریم، 2 هزار طرح نیز در سطح ملی توسط شرکت‌های دانش بنیان تهیه شده اما متأسفانه این شرکت‌ها در بازاریابی طرح‌های خود دچار مشکل شده‌اند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها