موج
کدخبر : ۳۱۴۹۶۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-314961

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان:

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان گفت: فضاهای شهری و ابنیه ها برای استفاده افراد دارای معلولیت مورد توجه جدی است.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، احمد حسینی نیا با بیان اینکه در دو مقوله فضاهای شهری و ابنیه، امور افراد دارای معلولیت پیگیری می شود، تصریح کرد: در موضوع ابنیه تلاش می شود فصل چهارم مقررات ملی ساختمان را عملیاتی کنیم. الزام شده این موضوع در بحث ابنیه های عمومی مورد توجه جدی قرار داده شود،‌ همچنین در بحث استفاده از فضاهای شهری نیز این موارد باید پیگیری شود تا کلانشهر اصفهان را در حوزه های مناسب سازی و حوزه فضاهای همه شمول به جایگاه اصلی خود نزدیک کنیم.

 وی اظهار کرد: فضاهای همه شمول فضاهایی هستند که از منظر طراحی شهر همه گروه ها بتوانند از آن استفاده کنند. با این تعریف اگر چنین نقصانی در شهر اصفهان وجود دارد لازم است راهکارهایی برای بهبود این نواقص ارائه شود.

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان در ادامه افزود: مدیریت شهری در این دوره عمل گرایانه وارد شده تا از برگزاری جلسات مکرر جلوگیری شود. با وجود اقدامات خوبی که برای افراد دارای معلولیت انجام شده باز هم اقدامات بسیاری لازم  است که انجام شود. آن میزان که معلول فکری در جامعه داریم افراد دارای معلولیت در جامعه وجود ندارد.

محمدی ادامه داد: معلول آن اندیشه ای است که شهرها را اینگونه ساخته و نظام خدماتی اجتماعی ناقص را در جامعه ایجاد کرده است. اگر نگرش جامعه نسبت این افراد اصلاح شود بسیاری از امور افراد دارای معلولیت خود به خود حل می شود.

وی اضافه کرد: من با ایجاد فرهنگسرای افراد دارای معلولیت مخالف هستم اما با مناسب سازی همه فرهنگسراها موافقم، همه فرهنگسراها باید مناب سازی شود تا یک معلول بتواند از همه این امکانات به درستی استفاده کند.   

محمدی با اشاره به حمل و نقل عمومی و مقررات طرح جامع لایحه خدمات حمایتی معلولین، افزود: در خصوص مباحث مربوط به اتوبوسرانی، اتوبوس برای 5 گروه از جمله معلولین شدید رایگان شده و اقدامات مربوط به این کار در حال انجام است. برای مناسب سازی اتوبوس ها و بی آر تی ها و سایر اتوبوس ها نیاز به انجام اقدامات لازم وجود دارد، لازم است این موارد در بودجه سال آینده دیده شود تا در سال 99 شاهد حضور همه اتوبوس های مناسب سازی شده باشیم.

وی گفت: در قانون حمایت از معلولان ماده واحده ای تحت عنوان سه درصد استخدام افراد دارای معلولیت وجود دارد و همه دستگاه ها موظف هستند که سه درصد پرسنل خود را به معلولان اختصاص دهند.

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: خدمات شهری مشاغلی دارد که برخی معلولین می توانند در حوزه خدمات شهری در مباحث فرهنگی و ارتباطی و ... به کار گرفته شوند. این موضوع نیاز به دستور شهردار و جمع بندی ها در کارگروه های تشکیل شده برای این امور دارد. 

وی تاکید کرد: به همه مناطق اعلام شده تا مناسب سازی سرویس های بهداشتی سطح شهر دیده شود. ورودی پارک ها نیز باید مناسب سازی شود تا در سال 99 با اعتباری که برای همه سرویس های بهداشتی دیده شده شاهد بهبود این وضعیت باشیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: بسیاری از وسایل شهربازی شهر رویاها مناسب افراد دارای معلول یت نیست. بنابراین باید به سمت ایجاد بازیکده ویژه بچه های معلول برویم تا در سال 99 شاهد اتفاقات خوب برای جامعه معلولان باشیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها