موج
کدخبر : ۴۸۸۵۵۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-488558
رئیس اداره بیماری های مزمن و سالمندی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان اصفهان :

فشارخون بالا خطر مهم مرگ و ناتوانی در دنیا را به دنبال دارد

فشارخون بالا خطر مهم مرگ و ناتوانی در دنیا را به دنبال دارد

رئیس اداره بیماری های مزمن و سالمندی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان اصفهان با اشاره به سنجش خون کارکنان به مناسبت روزجهانی فشار خون گفت: طبق مطالعات جهانی، فشارخون بالا خطر مهم مرگ و ناتوانی در دنیا را به دنبال دارد.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، غلامی بیان کرد: یکی از موانع مهم در کنترل مؤثر فشارخون بالا عدم اطلاع مردم از بالا بودن میزان فشارخون خودشان است. در حالی که اقدامات ساده‌ای برای ادغام ارزیابی معمول فشارخون در ارائه خدمات بهداشتی درمانی، مدارس، دانشگاه‌ها، محل‌های کار، جامعه و نیز تمام جوامع وجود دارد که می‌تواند نقش مهمی در شناسایی و درمان این بیماری داشته باشد.

وی با بیان اینکه اتحادیه جهانی فشارخون سالانه روز جهانی فشارخون را ترویج می‌کند، افزود: امسال پیام روز جهانی : "فشارخون خود را دقیق اندازه گیری کنید"  و به دنبال آن پیام هفته ملی کشوری : "با اندازه گیری دقیق فشارخون وکنترل آن عمر طولانی تر داشته باشید" با هدف افزایش آگاهی از فشارخون بالا در کل جمعیت در سراسر دنیا  است و بر اندازه‌گیری دقیق فشارخون تاکید دارد.

رئیس اداره بیماری های مزمن و سالمندی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان اصفهان ادامه داد: برای افزایش آگاهی از فشارخون بالا، دو جزء حیاتی؛ برپایی برنامه‌های غربالگری اجتماعی با ظرفیت بالا برای تشخیص فشارخون بالا در افراد در معرض خطر و ترویج اندازه گیری معمول فشارخون توسط کارکنان حرفه‌ای بهداشتی در تمام برخوردهای بالینی وجود دارد.

وی گفت:  براساس آخرین نتایج پیمایش ملی بیماریهای غیر واگیر ۱۳۹۹ دراستان اصفهان ۳/۱ جمعیت بالای ۱۸ سال دراستان اصفهان فشارخون بالا داشته درخطر عوارض جدی این بیماری هستند یعنی از هر ۳ نفر اصفهانی یک نفر مبتلا است .

غلامی گفت: ۳۳ درصد آنها از ابتلا به این بیماری خبر نداشته و فقط ۵۷ % از آنها که خبر دارند دارو مصرف می کنند ۴۳ درصد بقیه اطلاع دارند تحت درمان دارویی نمی باشند و زیر بار درمان دارویی به قول خود نمی روند. از افرادی که دارو مصرف می کنند فقط ۴۰ % موارد آنها فشارخون درحد مطلوب است یعنی ۶۰% بیماران دارو مصرف می کنند ( هزینه مالی+ عوارض دارویی را درنظر بگیرید) و فشارخون آنها کنترل نشده است .

این مقام مسئول افزود: درمجموع نزدیک به یک میلیون نفر دراستان اصفهان درخطر عوارض جدی ابتلا به بیماری فشارخون بوده یعنی ۲ برابر سکته قلبی بیشتر و۴ برابر سکته مغزی بیشتر نسبت به سایر افراد که بعلت  عدم اطلاع از بیماری یا عدم اقدام به درمان یا درمان نامطلوب است .در این راستا تاکنون ۲۶۰ هزار  پرونده بیماری های مزمن  تا پایان اسفند ۱۴۰۱در مراکز درمانی تامین اجتماعی استان اصفهان تشکیل شده که حدود ۶۳ درصد آنها مبتلا به فشارخون می باشند و حدود ۵۴ درصد آنها مبتلا به دیابت می باشند و بیماران با مراجعه ماهیانه به مراکز تحت درمان قرار می گیرند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه