English

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان قزوین:

با اجرای ۱۴۰ برنامه از پیک تابستان به سلامت عبور خواهیم کرد

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین گفت: با اجرای 140 برنامه و پرداخت پاداش به مشترکان کم مصرف از پیک تابستان به سلامت عبور خواهیم کرد.

با اجرای 140 برنامه از پیک تابستان به سلامت عبور خواهیم کرد

به گزارش خبرگزاری موج قزوین، مسعود خواجه وند مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین  در این باره گفت: با اجرای 140 برنامه و پرداخت پاداش به مشترکان کم مصرف از پیک تابستان به سلامت عبور خواهیم کرد.

خواجه وند در خصوص اهمیت مدیریت مصرف و تمهیدات لازم برای عبور از پیک تابستان و پاداش  صرفه جویی مشترکان خانگی توضیحاتی داد.

وی افزود:برای تابستان تمهیداتی انجام شده تا با کمترین خاموشی مواجه باشیم و در این راستا به همکاری همه مشترکان نیازمندیم.

خواجه وند تصریح کرد: ناترازی در بخش تولید و مصرف موجب شده وزارت نیرو در شرایط سختی قرار گیرد که بخشی از آن بدلیل توسعه نیافتن نیروگاهها در سنوات گذشته است و بخشی هم به مدیریت مصرف مربوط می شود بویژه بار سرمایشی که در چهار ماه گرم سال ( خرداد تا شهریورماه) در گذر از پیک به شبکه تحمیل می شود موجب ناترازی در تولید و مصرف می شود که نیازمند برنامه ریزی و اقدام مناسب هستیم.

این مسئول بیان کرد: وزارت نیرو و دولت سیزدهم برای توسعه نیروگاه ها برنامه های خوبی پیش بینی کرده که احداث 35 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی در دستور وزارت نیرو قرار گرفت و سال قبل بیش از 7 هزار مگاوات آن وارد مدار شد و امسال هم حدود  6500 مگاوات دیگر به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه می شود.

وی اظهارداشت: در سال قبل 100 برنامه از سوی وزارت نیرو در بخش های تولید، توزیع و انتقال تعریف شد که امسال این تمهیدات به 140 برنامه افزایش یافته که در همه بخش های تولید، انتقال، توزیع و پست های فوق توزیع اجرا می شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین یادآورشد: در این برنامه ها موضوع مدیریت مصرف پر رنگ دیده شده و دو مولفه اصلی بویژه در توزیع که ارتباط مستقیم با مشترکین دارد و تعرفه ها در دستور کار قرار گرفته است.

خواجه وند در ادامه گفت:طرح سراسری پاداش صرفه جویی امسال  از ابتدای خردادماه تا پایان تابستان اعمال می شود تا بتوانیم ضمن ترویج فرهنگ صرفه جویی از مشترکین کم مصرف نیز تقدیر کنیم.

وی اظهارداشت: پرداخت پاداش در سال گذشته نیز به صورت محدود اجرا شد و به ازای هر کیلووات صرفه جویی در برق معادل 5 برابر تعرفه خانگی مبلغ 500 تومان پاداش داده شد که دستاورد خوبی داشت و موجب شد میزان مصرف خانگی تا 4.5 درصد نسبت به سال قبل از آن کاهش یابد و حدود 50 هزار میلیارد تومان صرفه جویی نیز محقق شد.

خواجه وند اضافه کرد: امسال طرح ویژه پاداش صرفه جویی مشترکان خانگی از سوی وزارتخانه اعلام کرده اند و مشترکین به ازای هر کیلووات مشابه سال قبل اگر در مصارف خانگی کاهش داشته باشند تا20 برابر تعرفه خانگی که الان 100 تومان برای هر کیلووات ساعت است پاداش می گیرند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین تصریح کرد: با این رویکرد و اعطای پاداش بسیار امیدواریم بتوانیم بار سنگین سرمایشی که حدود 43 درصد را شامل می شود در تابستان مدیریت کرده و از پیک عبور کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که استان قزوین در ردیف چه مناطقی در زمین مصرف قرار دارد گفت: قزوین در واقع در ردیف استانهای خوش مصرف قرار دارد و خوشبختانه حدود 81 درصد مشترکین ما الگوی مصرف را رعایت می کنند که این الگو در ایام اوج مصرف تابستان 300 کیلو وات ساعت و در سایر ماههای سال 200 کیلو وات ساعت تعیین شده است.

خواجه وند افزود: پاداش های امسال همه مشترکین را شامل می شود وحتی مشترکان پرمصرف را به شرط کاهش مصرف شامل می شود و اگر سال قبل فقط کم مصرفها پاداش می گرفتند اما در سال جاری به همه مشترکین این پاداش پرداخت می شود.

وی از افزایش تعرفه های برق برای مشترکان پر مصرف هم خبرداد و اظهارداشت: امسال دو رویکرد داریم و اعمال تعرفه ها به صورت پلکانی برای مشترکین پر مصرف و رویکرد دیگر دادن پاداش به مشترکین که مصرف خود را کاهش دهند در دستور کار قرار دارد.

این مدیر یادآورشد: در حال حاضر تعرفه هر کیلو وات ساعت انرژی حدود 100 تومان است و هر چقدر مصرف بالا برود تعرفه فرق می کند و ردیف های (صفر تا 150 کیلووات) و( 150 تا 300 کیلووات) و (300 تا 450 کیلووات) و بالای 450 کیلووات جدول هایی پیش بینی کرده ایم که بر این اساس پاداش ها تعلق می گیرد.

خواجه وند گفت: در تابستان الگوی مصرف 300 کیلووات ساعت است و هر مشترکی بتواند این مصرف را به 200 کیلووات برساند و کاهش دهد مشمول  پاداش می شود و ضمن رایگان شدن هزینه برق خود از 150 هزار تومان پاداش هم برخوردار می شود.

وی اظهارداشت: با این روش مدیریت، از اول خرداد ماه مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت کنند تا چند برابر مصرف خود مشمول پاداش می شوند.

این مدیر ضمن درخواست از شهروندان برای همکاری با شرکت توزیع نیروی برق در مدیریت مصرف تصریح کرد: از همه مشترکین  درخواست می کنیم ضمن رعایت الگوی مصرف به ما کمک کنند تا ضمن حفظ و پایداری شبکه از پیک تابستان بدون چالش عبور کنیم.

خواجه وند اظهارداشت: انتظار داریم ضمن کاهش میزان روشنایی ادارات و کنترل سیستم های سرمایشی در منازل ودستگاههای اجرایی بتوان بار سرمایشی را که از 47 هزار مگاوات به 70 هزار مگاوات در پیک می رسد را کنترل و مدیریت کنیم.

وی گفت: استفاده از دور کند کولرهای آبی و تنظیم درجه سرمایش کولرهای گازی در دمای آسایش(۲۴ درجه سانتیگراد) و خاموش کردن لامپ های اضافی و استفاده از لامپ های فوق کم مصرف می تواند به کاهش پیک بار کمک کند تا شرایط را مدیریت کنیم و این چهار ماه سپری شود و قطعی برق هم نداشته باشیم.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه