English

آغاز برداشت کلزا از مزارع کشاورزی کرمانشاه

معاون بهبود تولیدات گیاهی کرمانشاه گفت: امسال نزدیک به ۲۳۰۰ هکتار کلزا در مزارع استان کرمانشاه کشت شده و پیش بینی می‌شود امسال نزدیک پنج هزار تن کلزا در استان کرمانشاه تولید شود.

آغاز برداشت کلزا از مزارع کشاورزی کرمانشاه

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از آغاز برداشت دانه روغنی کلزا از مزارع مناطق گرمسیری استان خبر داد.

شریفی افزود: متوسط عملکرد کلزا در مزارع استان کرمانشاه دو تن در هکتار است. 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: امسال در همه شهرستان های استان کرمانشاه بجز شهرستان پاوه کشت کلزا انجام شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه پایین بودن قیمت خرید تضمینی کلزا بی‌میلی کشاورزان استان به کشت این دانه روغنی را در پی داشته، گفت: قیمت فعلی خرید تضمینی کلزا از کشاورزان ۲۲ هزار تومان به ازای تحویل هر کیلوگرم محصول است که نرخ پایینی بوده و کلزا را از دور رقابت با سایر کشت‌ها خارج کرده است( نرخ جدید خرید کلزا ۳۰ هزار تومان اعلام شده اما هنوز این قیمت برای خرید اعمال نشده است).

وی توضیح داد: کشت کلزا یک کشت آبی است که پایین بودن قیمت خرید تضمینی آن عملا کاهش سطح زیرکشت این دانه روغنی را در پی داشته، چون کشاورزان کلزاکار در بهترین شرایط ۵۰ میلیون تومان به ازای هرهکتار کشت کلزا عایدشان خواهد شد که در قیاس با کشت دیگر محصولات پایین تر است.

وی با بیان اینکه کشت کلزا در مزارع استان کرمانشاه در سال ۱۳۹۸ به ۱۰ هزار هکتار رسیده بود، یادآور شد: شیوع آفت سِنَک در مزارع کلزای استان در آن سال نیز به سهم خود کاهش سطح زیر کشت این دانه روغنی را در استان در پی داشته است.

شریفی گفت: برداشت کلزا از مزارع مناطق گرمسیر استان در شهرستان‌های گیلانغرب، قصرشیرین و سرپلذهاب شروع شده و تا اواخر تیرماه ادامه پیدا خواهد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه