English

مدیرکل میراث‌فرهنگی مازندران:

مرمت ۳۴ بنای تاریخی در دستور کار میراث‌فرهنگی است

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران با اشاره به اینکه حدود 60 بنا در استان مرمت شده است، گفت: مرمت 34 بنای تاریخی در دستور کار قرار دارد و مرمت برج آرامگاهی عیسی خندق از جمله طرح‌های شاخص در سال جاری خواهد بود.

مرمت 34 بنای تاریخی در دستور کار میراث‌فرهنگی است

به‌ گزارش خبرگزاری موج مازندران، صادق برزگر با اشاره به اینکه " 18 می" مصادف با 28 اردیبهشت روز جهانی موزه و میراث‌فرهنگی است، اظهار داشت: هر ساله در این تاریخ با توجه به اهمیت موزه‌ها و میراث‌فرهنگی شعاری تعیین و معرفی می‌شود، بر این اساس شعار "میراث‌فرهنگی، هویت ملی و نشاط اجتماعی" برای سال 1402 انتخاب شد و در هفته میراث‌فرهنگی، این اداره‌کل بیش از 30 برنامه تدارک دیده است‌.

وی یکی از اهداف مدنظر این اداره‌کل را ارتقاء دانش و سواد میراثی در جامعه دانست و ادامه داد: به دنبال خرد جمعی و رویکرد بهتر برای بازنمایی میراث گذشتگان هستیم که ارتقاء این حوزه در افکار عمومی نیازمند تعامل میان اصحاب رسانه، تشکل‌های مردم نهاد، دوستداران میراث و دانشگاه‌هاست.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران با بیان اینکه از میراث ملموس و ناملموس غنی در دو سطح استانی و ملی برخوردار هستیم، تصریح کرد: متأسفانه چنانچه باید این میراث شناخته نشده و آشنایی لازم وجود ندارد.

وی با بیان اینکه بیش از 2 هزار و 500 اثر میراثی در استان داریم از نقش بخش‌های خصوصی، رسانه‌ها و دیگر نهادهای متولی در معرفی این بخش یاد کرد و یکی از شاخص‌های نمایش میراث را موزه‌ها عنوان کرد و گفت: با توجه به وجود 29 موزه فعال در استان باید یافته‌ها و رویکردهای جدید برای جذب مخاطب در این حوزه اتخاذ شود.

برزگر با اشاره به اینکه از این تعداد موزه در استان 8 موزه تحت پوشش، 5 موزه غیر وابسته، یک موزه مشارکتی و 13 موزه خصوصی در استان فعال هستند، از تأسیس موزه‌های شخصی اعلام حمایت کرد و خاطرنشان ساخت: در سال گذشته 3 موزه خصوصی راه اندازی شد.

وی با بیان اینکه حفاظت موفق از میراث‌فرهنگی تنها در توان یک اداره و یک سازمان نیست، تصریح کرد: تحقق در این امر نیازمند حمایت و جلب مشارکت عمومی است.

این مسئول با اشاره به وجود 6 شهر بابل، آمل، ساری، قائم شهر، آلاشت، بابلسر و یک روستای یوش در استان دارای بافت تاریخی، ابراز داشت: در سال جاری 2 روستا از بافت تاریخی مصوب برخوردار می‌شوند.

وی همچنین به واگذاری 7 بنای تاریخی از طریق صندوق احیاء به بخش خصوصی خبر داد و افزود: در حوزه ثبت 3 پرونده باغ عباس آباد بهشهر، جنگل‌های هیرکانی و راه آهن سراسری شمال ثبت جهانی شدند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران با اشاره به 777 اثر ثبت ملی در استان، اظهار داشت: در سال جاری 60 پرونده ثبتی پیشنهادی در دستور کار قرار گرفته است.

وی همچنین به ثبت معنوی 105 اثر در استان اشاره کرد و گفت: در سال جاری 15 اثر جدید در فهرست ثبت معنوی قرار می‌گیرد.

برزگر در حوزه پژوهش بیان داشت: بیش از 300 پژوهش در استان انجام شده و در سال جاری 11 پژوهش باستان شناسی خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه حدود 60 بنا در استان مرمت و در سال جاری تلاش داریم 34 بنای دیگر مرمت شود، گفت: مرمت برج آرامگاهی عیسی خندق از جمله طرح‌های شاخص سال جاری است که در دستور کار قرار دارد.

این مسئول از پیگیری 10 میلیارد ریال برای احیاء و مرمت کاخ صفی‌آباد بهشهر و تأمین و تخصیص 20 میلیارد ریال برای تجهیز و نوسازی موزه‌های استان به‌ویژه سایت موزه وستمین و خانه کلبادی خبر داد و افزود: 40 میلیارد ریال بودجه برای میراث و 17 میلیارد ریال برای موزه‌ها در سال جاری اختصاص یافته است..

وی با بیان اینکه اولین انجمن میراث‌فرهنگی در استان در هفته میراث‌فرهنگی تشکیل می‌شود، ادامه داد: طرح جامع مدیریت پایگاه عباس آباد بهشهر تهیه و در سال جاری ابلاغ می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران در خصوص توسعه گردشگری با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان مازندران، خاطرنشان کرد: از 28 اردیبهشت تا 8 خرداد سال جاری گروه زنان جهانگرد قطری وارد ایران خواهند شد و 3 روز مهمان مازندران هستند.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه