موج
کدخبر : ۴۸۶۱۴۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-486145

آمادگی اصفهان برای میزبانی از رئیس جمهور ازبکستان

آمادگی اصفهان برای میزبانی از رئیس جمهور ازبکستان

استاندار اصفهان با اشاره به سفر ریاست جمهوری ازبکستان به ایران در خرداد ماه سال جاری گفت: تمایل داریم میزبان آقای «شوکت میرضیایف» رییس جمهور کشور ازبکستان در اصفهان باشیم.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، سیدرضا مرتضوی در دیدار با نورالدین جان اسماعیل اف رئیس مجلس قانونگذاری ازبکستان و هیئت همراه‌ اظهار داشت: با وجود پیشینه فرهنگی مشترک، در سال‌های اخیر شاهد تبادلات اقتصادی مطلوبی میان دو کشور نبودیم.

وی ادامه داد: همراهی بخش خصوصی و فعالان اقتصادی ازبکستان و ایران در چنین سفرهایی می‌تواند امکان فراهم شدن تبادلات اقتصادی را بیشتر کند.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: در میزبانی این سفر تلاش کردیم بضاعت‌های اصفهان را در حوزه‌های مختلف بیان کنیم و امیدواریم زمینه برای ارتباطات بعدی فراهم شود.

وی با اشاره به سفر ریاست جمهوری ازبکستان به ایران در خرداد ماه سال جاری، گفت: تمایل داریم میزبان آقای «شوکت میرضیایف» رییس جمهور کشور ازبکستان در اصفهان باشیم.

مرتضوی افزود: از طرف ما معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان پیگیری‌های لازم را برای تشکیل جلسه میان فعالان اقتصادی کشور ازبکستان و استان اصفهان انجام خواهند داد.

وی گفت: سفیر  ازبکستان در ایران نیز می‌تواند در این راستا کمک کند تا جلسات مشترک اقتصادی میان اصفهان و ازبکستان آغاز شود. در گام نخست می‌توانیم در قالب جلسات وبیناری شرکت‌های توانمند استان اصفهان را سر میز مذاکره با شرکت‌های ازبکستان بنشانیم.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان یکی از بزرگ‌ترین نمایشگا‌ه‌های بین‌المللی ایران را دارد، تصریح کرد: در حوزه‌های تبادل ظرفیت‌های اقتصادی و فرهنگی حضور در نمایشگاه‌های متقابل کمک‌کننده است.

وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از رشته‌های صنعتی رتبه اول کشور را داریم و در کنار ظرفیت صنعتی، ظرفیت‌های گردشگری، هنری، ورزشی، فرهنگی و ... از دیگر بضاعت‌های استان ما است.

ویژگی‌های برجسته اصفهان را به مسئولان ازبکستان منعکس خواهم کرد

رئیس مجلس قانونگذاری ازبکستان در دیدار با  استاندار اصفهان تأکید کرد: ویژگی‌های برجسته اصفهان را به مسئولان ازبکستان منعکس خواهم کرد.

نورالدین جان اسماعیل اف افزود: من تا به امروز تصور می‌کردم اصفهان تنها مرکز گردشگری است اما متوجه شدم این استان در حوزه‌های مختلف علمی، صنعتی و فناوری توسعه یافته است.

وی بیان کرد: برای فراهم کردن زمینه فعالیت فعالان اقتصادی اصفهان در کشور ازبکستان هیچ مشکلی نداریم و چالش حمل‌ونقل نیز میان فعالان اقتصادی دو کشور قابل حل است.

رئیس مجلس قانونگذاری ازبکستان تصریح کرد: ریاست جمهوری ایران نیز تاکید داشتند در حوزه‌های سیاسی و فرهنگی ارتباط خوبی میان دو کشور وجود دارد اما از حوزه اقتصادی غفلت کرده‌ایم و همین نقطه نظر را ریاست‌جمهوری ازبکستان نیز دارد.

وی خاطرنشان کرد: در ماه آینده ریاست‌جمهوری ازبکستان به کشور ایران سفر خواهد کرد و در حال حاضر وزارتخانه‌های ازبکستان در حال آماده‌سازی مقدمات این سفر هستند.

رئیس مجلس قانونگذاری ازبکستان گفت: امروز ملاقات بسیار سودمندی را با استاندار اصفهان و هیئت همراه داشتیم و زمانی به کشور خود بازگشتیم ویژگی های برجسته اصفهان را به مسئولان ازبکستان منتقل می‌کنیم. باید زمینه تبادل هیئت‌های تجاری میان ازبکستان و اصفهان را فراهم کنیم.

آماده همکاری همه‌جانبه با استان اصفهان هستیم

«بهار عبدالله یف» سفیر ازبکستان در جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار اظهار داشت: در ازبکستان تقریبا ۴۰۰ شرکت با سرمایه ایرانی فعالیت می‌کنند و امروز ازبکستان در آسیای مرکزی به کشور باز اقتصادی تبدیل شده است.

وی افزود: یکی از معضلات بزرگی که در همکاری‌های اقتصادی با آن مواجه بودیم بسته بودن اقتصاد کشور ازبکستان بود.

سفیر ازبکستان در ایران عنوان کرد: اما با سرکار آمدن آقای «شوکت میرضیایف» رییس جمهور ازبکستان، در اولین مرحله، همکاری‌های اقتصادی را با همسایگان نزدیک که جمهوری اسلامی ایران نیز جزو آن همسایگان محسوب می‌شود در پیش گرفته‌ایم.

وی یادآور شد: در ازبکستان بانک‌های دیجیتالی فعالیت می‌کنند و پیشرفت‌های قابل توجهی در این حوزه داشته‌ایم و این در حالی است که متأسفانه مبادلات تجاری اصفهان در ازبکستان ضعیف است.

سفیر ازبکستان در ایران عنوان کرد: اولین شرکتی که در ازبکستان تولید آجرهای تزیینی را راه‌اندازی کرد شرکت اصفهانی بود اما این همکاری با مرور زمان کم‌رنگ شد.

وی افزود: این سفر و دیدار را به فال نیک می‌گیریم زیرا اصفهان بزرگترین استان اقتصادی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و اقتصاد ازبکستان تمایل به خرید تولیدات این استان دارد.

سفیر ازبکستان در ایران خاطرنشان کرد: عرصه گردشگری نیز برای ما مهم است. آماده هستیم در حوزه صنعت گردشگری همکاری تنگاتنگی را با استان اصفهان داشته باشیم

وی خطاب به استاندار اصفهان گفت: سفارت ازبکستان را از خود بدانید زیرا آماده همکاری همه‌جانبه با استان اصفهان هستیم. اراده سیاسی قوی میان دو ریاست‌جمهوری وجود دارد تا همکاری‌ها به صورت تنگاتنگ انجام شود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه