موج
کدخبر : ۴۸۱۷۷۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-481777
مسئول آموزش و پژوهش بیماران خاص و پیوند اعضاء استان اصفهان :

ورزش در حین دیالیز طول عمر بیماران را تا 5 برابر بیشتر می کند

ورزش در حین دیالیز طول عمر بیماران را تا 5 برابر بیشتر می کند

مسئول آموزش و پژوهش بیماران خاص و پیوند اعضاء استان اصفهان گفت: براساس تحقیقات تا سال 2040 بیماری کلیوی به پنجمین عامل مرگ و میر در جهان تبدیل می شود.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، محمد علی طبیبی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۵ درصد مردم جهان از بیماری کلیوی رنج می برند، اظهار داشت: به دلیل سبک زندگی ماشینی و کم تحرکی که بین مردم دنیا در حال گسترش است و همچنین نوع تغذیه نامناسب یکی از شایعترین بیماری هایی که روز به روز بر مبتلایان آن افزوده می شود بیماری کلیوی است.

وی در ادامه با بیان اینکه در صورتی که بیماری کلیوی در مراحل اولیه شناسایی شود قابل کنترل است افزود: اما متاسفانه افراد زیادی هستند که بیماری آنان به مرحله دیالیز کشیده می شود و این بیماران روی خط قرمز مرگ و زندگی گام برمی دارند و چنانچه نتوانند پیوند کلیه داشته باشند به صورت میانگین پنج سال بیشتر عمر آنان به طول نمی انجامد.

طبیبی در ادامه با بیان اینکه تعداد زیادی از بیماران دیالیزی در صف انتظار پیوند کلیه هستند ادامه داد: اما متاسفانه این صف انتظار برای بسیاری از افراد خیلی طولانی می شود و نه تنها فرایند دیالیز باعث مشکلات فراوان جسمی، روحی و روانی برای آنان می شود بلکه آنان را در معرض خطر مرگ قرار می دهد.

استاد دانشگاه آزاد اصفهان در ادامه به تحقیقات پژوهشگرانی که در زمینه تاثیرات ورزش در حین دیالیز به روی بیماران انجام داده اند اشاره کرد و گفت: تحقیقات ما در این زمینه نشان داد که ورزش در حین دیالیز باعث می شود تا از تحلیل عضلانی آنان جلوگیری شود و همچنین موجب بهبود پوکی استخوان، کم خونی و کاهش التهاب دراین بیماران شود.

وی در ادامه با بیان اینکه براساس تحقیق ما مشخص شد که ورزش در حین دیالیز موجب می شود تا طول عمر بیماران دیالیزی تا پنج برابر بیشتر شود گفت: همچنین ورزش در حین دیالیز موجب کاهش عوارض و مشکلات قلبی و عروقی در بیماران کلیوی می شود. بعلاوه کیفیت دیالیز افزایش یافته و بهبود وضعیت تغذیه نیز بهبود می یابد.

طبیبی در ادامه با بیان اینکه مدت دیالیز چهار ساعت است و باید هر بیمار در هفته سه بار برای دیالیز به مراکز مخصوص مراجعه کنند و بعد از دیالیز نیز هر بیمار به دلیل خستگی فراوان به چهار تا شش ساعت استراحت نیاز دارد و این زمان زیاد مشکلات فراوانی از جمله عدم اشتغال را برای آنان موجب می شود گفت: از دیگر مزایایی که در این تحقیقات مشخص شد این بود ورزش در حین دیالیز موجب کاهش میزان خستگی ، کاهش افسردگی، کاهش بستری شدن در بیمارستان، بهبود کیفیت خواب و تغذیه افزایش کیفیت زندگی در بیماران می شود.

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه عمل پیوند اعضاء یک عمل پیچیده و دشوار است و باتوجه به آزمایش ها و همچنین پیشرفت روزافزون عمل پزشکی مواردی هستند که بعد از عمل پیوند متاسفانه بدن عضو جدید را قبول نمی کند یادآور شد: در این تحقیق مشخص شد که ورزش در حین دیالیز باعث بهبود فاکتورهایی در بدن بیمار می شود که میزان موفقیت عمل پیوند را افزایش می دهد و بدن بیمار پس از عمل پیوند، عضو پیوندی را بهتر قبول می کند و با مشکلات کمتری مواجه می شود.

وی در ادامه هدف از این تحقیق را معرفی و آشکار نمودنجنبه های ناشناخته ورزش حین دیالیز بیان کرد و گفت: در این تحقیق مشخص شد که در کنار استفاده از دارو ورزش در حین دیالیز باید به یک الزام درمانی تبدیل شود و براساس استانداردهای خاصی و تحت نظر متخصص فیزیولوژی ورزشی انجام شود تا زندگی برای فرد بیمار راحت تر و زیباتر شود.

مسئول آموزش و پژوهش بیماران خاص و پیوند اعضاء استان اصفهان در ادامه با بیان اینکه متاسفانه شاهد این هستیم که با تغییر سبک زندگی مردم و کم تحرکی و تغذیه نامناسب روز به روز بر تعداد بیماران کلیوی افزوده می شود، یادآور شد: اگر در تغذیه و سبک زندگی ماشینی خود تغییری ایجاد نکنیم مرگ و میر در جهان براثر ابتلا به بیماری کلیوی افزایش پیدا می کند و تا سال ۲۰۴۰ بیماری کلیوی به پنجمین عامل مرگ در دنیا تبدیل می شود.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه