English

حجت‌الاسلام رفیعی:

عدم اجبار در دین به معنای رعایت نکردن حجاب نیست

استاد حوزه و دانشگاه به 6 خصوصیت دین سالم اشاره کرد و گفت: دین اعتقاد است و اعتقاد را نمی شود با زور به کسی تحمیل کرد ولی این ربطی به فروع دین ندارد که بگوییم اگر اجباری در دین نیست پس من نماز نمی خوانم و یا حجاب را رعایت نمی کنم.

عدم اجبار در دین به معنای رعایت نکردن حجاب نیست

به گزارش خبرگزاری موج قم، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در سخنرانی بعد از نماز عصر حرم مطهر بانوی کرامت در تفسیر آیه ۲۹ سوره مبارکه روم با بیان اینکه بسیاری از افراد به خاطر هوای نفس خدا را قبول نمی‌کنند، اظهار کرد: هوای نفس امیال نفسانی است که انسان را به سمت حرام می کشاند که در حقیقت ظلم به خود است.

وی با بیان اینکه شرک ظلم به خود است، گفت: این که انسان خود را از خدا و دریای بی کران رحمت الهی محروم کند به خود ظلم کرده و مانند این است که فرزند خود را از مدرسه محروم کنیم و یا خود را از نعمت آفتاب محروم کنیم.

استاد حوزه علمیه هوای نفس را از خطرات جدی در زندگی دانست و گفت: قرآن کریم آیات فراوانی دارد که می فرماید برخی خدایشان هوای نفسشان است مانند بلعم باعورا که به خاطر هوای نفس سقوط کرد و قرآن می فرماید مثَلش مثَل سگ است زیرا از هوای نفس خود تبعیت کرد.

وی با بیان اینکه قرآن کریم می فرماید اگر کسی می خواهد بهشت برود باید از خدا بترسد و از نفسش پیروی نکند، خاطرنشان کرد: هوای نفس در راستای خواسته های شیطان است و شیطان بر کسی می تواند غلبه کند که هوای نفسش فعال باشد به همین خاطر در روایت داریم که شجاع‌ترین مردم کسی است که بر هوای نفسش غلبه کند.

رفیعی با بیان اینکه پیامبر(ص) به امیرالمؤمنین(ع) فرمودند بخل، تبعیت از هوای نفس و خودبرتربینی انسان را هلاک می‌کند، گفت: خداوند در ادامه آیه ۲۹ سوره روم می فرماید برخی از گمراهان دیگر قابل هدایت نیستند و کسی هم کمکشان نمی کند.

وی آیه ۳۰ سوره مبارکه روم را از آیات کلیدی قرآن دانست و گفت: بعد از ۲۹ آیه که در رابطه با خداشناسی و دین شناسی بیان شد خداوند می فرماید پس به دینی رو بیاورید که استوار است، هیچ عیبی ندارد و متناسب با فطرت شما است و در طول تاریخ کسی نتوانسته دین را از بشر بگیرد.

کارشناس معارفی حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به ویژگی های فطری بودن یک چیز، گفت: فطری چیزی است که زمان، مکان، نژاد و حکومت روی آن اثری ندارد مانند امانت‌داری، حس تشکر، راستگویی و عدالت که در فطرت انسان است و سن و سال و جنسیت و نژاد نمی‌شناسد، خداخواهی هم از این موارد است.

وی با بیان اینکه در این زمانه خیلی باید مراقب دین خود باشیم و نباید دین خود را به دنیا بفروشیم، افزود: چیزهای فطری هم گاهی ممکن است فراموش و سرکوب شود و در دنیای امروز تبلیغات دشمن و فضای مجازی و شیطان به شدت به دنبال این هستند که خدا را از شما بگیرند.

رفیعی برای دین ۶ خصوصیت بر شمرد و گفت: دین فطری است و در ذات انسان است، در دین سختی نیست و نباید دین را با وسواس برای خود سخت کنیم، دینداری به زور نمی شود زیرا دین اعتقاد است و اعتقاد را نمی شود با زور به کسی تحمیل کرد ولی این ربطی به فروع دین ندارد که بگوییم اگر اجباری در دین نیست پس من نماز نمی خوانم و یا حجاب را رعایت نمی کنم.

سخنران آستان حضرت فاطمه معصومه(س) در ادامه خصوصیات دین سالم ابراز کرد: دین استوار و محکم است و همه حرف هایی که در دین است دلیل دارد، دین آگاهانه است و امام صادق(ع) فرمودند کسی نباید از روی جهل دیندار شود و آخر اینکه در دین اعتدال است و غلو در آن راهی ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه