موج
کدخبر : ۴۷۷۶۱۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-477611

تخریب تابلوهای بی‌دفاع شهری در چهارشنبه آخر سال

تخریب تابلوهای بی‌دفاع شهری در چهارشنبه آخر سال

تصاویری ناشایست که پس از تخریب اماکن عمومی شهر به دست عده‌ای به بهانه تخلیه هیجان و برپایی رسم چهارشنبه آخر سال دیده می‌شود، همگی حکایت از تخریب اموال بیت‌المال و آسیب رساندن به تجهیزات شهری است.

به گزارش خبرگزاری موج قم، شنیدن صدای انفجارهای کوچک و بزرگ، موضوعی عادی در هفته‌های آخر سال شده است . برای همه ما پیش‌آمده که در این روزها از تردد در برخی از  اماکن اجتناب کرده و ماندن در خانه را به خرید شب عید و تردد در شهر ترجیح دهیم. 

داشتن پدر و مادر پیر و سالخورده و یا حتی بیماری که در منزل در حال استراحت هست یا کودکی که از ترس صدای ترقه‌های که با هدف شادی و تخلیه هیجان عده‌ای در آغوش والدین خود شب را سپری می‌کند نیز مرثیه‌ای بر رسمی دیرین بوده که به پاس داشت آتش و برپایی رسوم کهن ایران‌زمین برگزار می‌شد و امروز دیگر از آن مراسم مذهبی و روشن کردن آتش خبری نیست و هر چه می‌بینیم و می‌شنویم صدای انفجار و تخریب و ناهنجاری‌های اجتماعی و شهروندی است. 

شاید پس از گذشت سال‌ها، امروز با مسائل ذکر شده در ایام چهارشنبه‌سوری که دیگر جای خود را به هفته شهر سوزی داده عادت کرده باشیم و با کمی غرولند از کنار آن بگذریم و جان خود را برداشته و در خانه ماندن را امن‌تر بدانیم، اما به‌راستی ماجرا از فردای چهارشنبه‌سوری آغاز می‌شود . 

تصاویری ناشایست که پس از تخریب اماکن عمومی شهر به دست عده‌ای به بهانه تخلیه هیجان و برپایی رسم چهارشنبه آخر سال دیده می‌شود، همگی حکایت از تخریب اموال بیت‌المال و آسیب رساندن به تجهیزات شهری است . 

تابلوهای راهنمایی مسیر، تخریب علائم ترافیکی، آتش زدن و آسیب به چراغ‌های راهنمایی و حتی آتش زدن آسفالت و نمونه‌های دیگری که می‌توان در روز پس از شب چهارشنبه‌سوری در گوشه گوشه شهر مشاهده کرد . حالا یک منطقه کمتر یک منطقه بیشتر!

با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید خسارتی که در این شب به اموال عمومی می‌آید چقدر است و مردم شهر بابت ترمیم و تعویض آن‌ها چقدر باید از جیب بپردازند. شاید تخریب گران و این عده محدود نمی‌دانند که شهر و وسایل و تجهیزات آن با بودجه مردمی و عمومی خریداری و نگهداری می‌شود. 

مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قم سال گذشته تنها تخریب به تابلوهای راهنمای مسیر را در شب چهارشنبه‌سوری بیش از ۶۰ میلیارد ریال عنوان کرد و با تورم امسال شاید بتوان محاسبه کرد که چه خسارتی در این بخش، امسال در انتظار شهروندان خواهد بود. 

تخریب‌ها دراین‌بین نیز محدود به چند تابلو و چراغ نمی‌شود و از مبلمان شهری و خودروهای عمومی و تخریب فضای سبز و تابلوهای تبلیغاتی عمومی گرفته تا هر آنچه که قابل‌تخریب و آتش زدن باشد سوژه و سیبل مناسب خواهد بود . 

سیبل هایی که همگی در حکم اموال عمومی بوده و هزینه‌های آن فارغ از ایجاد ناامنی و رعب و وحشت شهروندان، سرسام‌آور خواهد بود . 

خسارت‌های که می‌توان با آن چندین پل عابر پیاده برای حفظ جان شهروندان و عابرین نصب کرد، خسارت‌های که می‌توان با آن بخش اعظم شهر را خط‌کشی ترافیکی کرد، پارک ساخت، گل‌کاری کرد و به ایمنی و امکانات شهری افزود؛ اما عده‌ای با کج‌فهمی و بی‌مسئولیتی، هزینه هیجانات و شادی خود را از جیب شهروندان پرداخت می‌کنند. 

موضوعی که شاید انتظار عمومی شهروندان از دستگاه‌های انتظامی و قضایی را افزایش داده و منتظر برخورد جدی ، قاطع و جبران خسارت‌های پیش‌آمده از آن‌ها است. 

موضوعی منطقی و مورد درخواست مردم که هر که تخریب کرده و خسارت زده فارغ از جنبه عمومی و قضایی رفتار خود ، باید جبران‌کننده خسارت‌های صورت گرفته باشد تا بیش از این مردم تاوان ندانم‌کاری و رفتار اشتباه عده‌ای قلیل را ندهند. 

آیا این خبر مفید بود؟
کلمات کلیدی: چهارشنبه سوری
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه