English

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین خبر داد؛

کاهش ۵۰ درصدی مصرف سوخت مازوت در نیروگاه شهیدرجایی

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین گفت: تنها ۵۰ درصد از ظرفیت تولید انرژی الکتریکی در این نیروگاه به هنگام فصل سرما، متکی بر سوخت مایع است و ۵۰ درصد دیگر، وابسته به سوخت مازوت نیست.

کاهش ۵۰ درصدی مصرف سوخت مازوت در نیروگاه شهیدرجایی

به گزارش خبرگزاری موج قزوین، ابوالفضل موتابها مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین  با اشاره به انجام تعمیرات برنامه ریزی شده با هدف کسب آمادگی تولید برق و متعاقب آن، کاهش مصرف سوخت مایع گفت: به دلیل نوع واحدهای نصب شده در نیروگاه شهید رجایی که از نوع بخاری و سیکل ترکیبی است.

وی ادامه داد: تنها ۵۰ درصد از ظرفیت تولید انرژی الکتریکی در این نیروگاه به هنگام فصل سرما، متکی بر سوخت مایع است و ۵۰ درصد دیگر، وابسته به سوخت مازوت نیست. 

موتابها افزود:بنابراین برای کمک به صیانت از محیط زیست، ۲ واحد ۲۵۰ مگاواتی با قابلیت مصرف سوخت مازوت، در دست تعمیرات قرار گرفت که این تعمیرات همزمان، در مجموع با کاهش تولید ۵۰۰ مگاوات در نیروگاه بخار، موجب کاهش ۵۰ درصدی مصرف سوخت مازوت در این نیروگاه شده است. 

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی با اشاره به اولویت بندی استفاده از سوخت های مصرفی در واحدهای این نیروگاه به هنگام فصل سرد سال گفت: طراحی تمامی نیروگاه های کشور بر پایه سوخت گاز طبیعی است و تنها در شرایط اضطراری از گازوئیل به عنوان سوخت دوم و در نیروگاه های بخاری نیز از سوخت مازوت استفاده می شود.

ایشان اظهار داشت: از این روی در این نیروگاه نیز با توجه به شرایط آب و هوایی، تولید برق در فصول مختلف سال بر پایه مصرف سوخت گاز و یا مایع انجام می شود. 

موتابها افزود: در ماه های سرد سال، ناترازی تولید و مصرف سوخت گاز طبیعی، موجب عدم تخصیص این نوع سوخت به نیروگاه ها می گردد؛ از این روی برای استمرار تولید برق در واحدهای 250 مگاواتی این نیروگاه، از سوخت مایع استفاده می شود. البته نیروگاه ها در تعیین سوخت مصرفی، اختیاری ندارند، بلکه دیسپاچینگ ملی گاز و دیسپاچینگ ملی برق، عهده دار این وظیفه هستند. 

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی در تکمیل نظر خود به هزینه استفاده از سوخت مازوت و تاثیر نامطلوب آن بر تجهیزات نیروگاه اشاره کرد و بیان داشت: مصرف سوخت مازوت برای تولید انرژی الکتریکی، به دلیل ایجاد آسیب های زیست محیطی، آسیب به تجهیزات و قطعات نیروگاهی و افزایش هزینه های مرتبط با آن، مطلوب نظر صنعت تولید برق نیست.

وی ادامه داد: بنابراین ما تمایلی به استفاده از این سوخت نداریم و به  ناچار  از سوخت مایع در این شرایط استفاده می کنیم. 

نیروگاه ۲۰۴۰ مگاواتی شهیدرجایی قزوین با ۱۳ واحد بخاری و سیکل ترکیبی، نقش موثری در تنظیم ولتاژ شبکه تولید کشور دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه