موج
کدخبر : ۴۶۲۶۱۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-462614
کیانی رحیمی اعلام کرد؛

پرداخت یارانه ۲۳ میلیاردی به بخش خصوصی ناوگان حمل و نقل توسط شهرداری شیراز

عضو شورای شهر شیراز گفت: به طور میانگین هر ماه ۲۳ میلیارد تومان یارانه نقدی و غیرنقدی توسط شهرداری به ناوگان حمل و نقل در بخش اتوبوسرانی پرداخت می‌شود.

 به گزارش خبرگزاری موج فارس، مصطفی کیانی رحیمی رئیس کمیته حمل و نقل شورای اسلامی شهر شیراز در جمع خبرنگاران از تخصیص و پرداخت ماهیانه ۲۳ میلیارد تومان یارانه به ناوگان اتوبوسرانی توسط شهرداری شیراز خبر داد و گفت: از جمله حمایت های شهرداری شیراز در راستای ارتقاء سطح کیفی خدمات به شهروندان میتوان به یارانه سیستم حمل و نقل شهری اشاره کرد، اتوبوس های شهری یکی از ارزان ترین و کاربردی ترین وسایل حمل و نقل همگانی است که البته عده ای از شهروندان اعتراضاتی در خصوص فرسوده بودن ناوگان و یا کافی نبودن تعداد اتوبوس ها دارند که قطعا شهرداری درصدد رفع موانع و پیگیری لازم جهت نوسازی و اورهال ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی می‌باشد.

 مصطفی کیانی در تشریح آخرین وضعیت ناوگان حمل ونقل همگانی مسافر گفت: قریب به ۷۵۰ دستگاه اتوبوس فعال در شیراز وجود دارد و توسعه و نوسازی ناوگان مورد توجه مدیریت شهری بوده و بصورت ویژه توسط شورا و شهرداری در دست پیگیریست.

کیانی ضمن تایید فرسودگی ۵۰ درصد از اتوبوس های شهری، از ایجاد زیرساخت های لازم جهت تسریع در توسعه بیشتر و نوسازی ناوگان لاستیکی خبرداد و تصریح کرد: در سالهای اخیر به علل مختلف نوسازی لازم و مورد نیاز صورت نگرفته است.

وی افزود: درسال جاری تعداد ۱۴۷ دستگاه اتوبوس به شهرداری شیراز اختصاص داده شده که از این تعداد ۲۴ دستگاه به ناوگان حمل و نقل مسافر واگذار شده و مابقی تا پایان سال افزوده می شود.

 

ارائه خدمات و جا به جایی ۶۰ میلیون نفر سفر درون شهری در ۸ ماه گذشته توسط ناوگان اتوبوسرانی شیراز 

وی ضمن تاکید بر اهمیت و ضرورت توجه به ناوگان حمل و نقل همگانی مسافر از گستردگی ارائه خدمات حمل و نقل قریب به ۶۰ میلیون نفر سفر درون شهری توسط ناوگان اتوبوسرانی تا پایان آبان ماه گذشته گفت و خواستار حمایت بیشتر دولت از سیستم حمل و نقل شد.

این عضو شورا ضمن تایید حمایت شهرداری از ناوگان حمل و نقل همگانی مسافر شهری تصریح کرد: شهرداری شیراز در راستای حمایت و رضایتمندی شهروندان، از عواید و دریافت عوارض حدود ۸۰ درصد از هزینه های سفر مسافران را بطور مستقیم پرداخت می نماید.

 

تنظیم آیین نامه و دستور العمل اجرایی نقل و انتقال اتوبوس ها توسط شهرداری و تصویب در شورای اسلامی شهر شیراز 

وی اظهار داشت: بعلت عدم وجود آیین نامه و دستورالعمل های قانونی تاکنون خرید و فروش و واگذاری اتوبوس ها طی فرایندی خارج از ضوابط و بصورت عرفی توسط افراد انجام میشد و مشکلات عدیده ای در این خصوص ایجاد کرده بود که با کارشناسی و تنظیم آیین نامه تخصصی و تصویب آن در شورا منبعد هرگونه نقل و انتقال بر اساس ضوابط مربوطه و با نظارت مستقیم سازمان مدیریت حمل و نقل مسافر انجام می شود. 

کیانی رحیمی با تایید فرسودگی ۶۵ درصد از ناوگان تاکسیرانی شیراز، ایجاد تسهیلات و همچنین فراهم نمودن تمهیدات لازم برای نوسازی و تبدیل به احسن تاکسی ها تا پایان شورای ششم را از اولویت های این شورا برشمرد.

کیانی رحیمی گفت: در راستای رضایتمندی و حمایت از رانندگان شریف و زحمتکش تاکسی و ارتقاء سطح کیفی خدمات حمل و نقل مسافر لایحه ای در شورا به تصویب رسیده که به شهرداری شیراز اجازه پرداخت ۱۴ درصد از سود تسهیلات نوسازی تاکسی ها داده شده است.

هوشمند سازی ناوگان حمل و نقل همگانی مسافر در راستای شهر هوشمند 

رئیس کمیته حمل و نقل شورا گفت: امروزه در دنیا از تکنولوژی و ابزار هوشمند برای نظارت و کنترل سیستم حمل و نقل همگانی استفاده میشود و قطعا هوشمند سازی سیستم کمک شایان توجهی به بهینه نمودن بهره وری، برنامه ریزی ساختاری و ساماندهی خدمات، ایجاد سامانه های نظارتی، پرداخت الکترونیک و ارتقاء سطح کیفی خدمات میکند . 

کیانی پروژه های پرداخت الکترونیکی کرایه ( QRcode ) ناوگان تاکسیرانی و پروژه سامانه مدیریت هوشمند ( BMS  )  ناوگان اتوبوسرانی را از مباحث اصلی هوشمند سازی ناوگان حمل و نقل شهری معرفی و قسمتی از پازل بزرگ شهر هوشمند دانست.

او همچنین به استقرار اتوبوس های برقی در شهر شیراز اشاره و از مذاکره با تعدادی از خودرو سازان خبر داد.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه
مهمترین اخبار
گفتگو
آخرین اخبار گروه
پربازدیدترین گروه