موج
کدخبر : ۴۳۴۳۲۰ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-434320

علی نمکی:

مشاور و دستیار امور ویژه وزیر بهداشت بیان کرد: دستیابی به فناوریهای نوین در علوم پزشکی حمایت از شرکتهای دانش بنیان، مراکز رشد و پارکهای علم و فناوری، نهادینه سازی و توسعه فناوریهای سلامت و هدایت طرحهای تحقیقاتی به سمت نیازهای جامعه و خلق ثروت از دانش، از دیگر اهداف این طرح کلان است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، علی نمکی مشاور و دستیار امور ویژه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سخنانی عنوان کرد: خودکفایی کشور در تامین دارو، واکسن، ملزومات و تجهیزات پزشکی با حفظ استانداردها و کیفیت مطلوب از اهداف کلان طرح عدالت و تعالی نظام سلامت کشور است.

نمکی این سخنان را در دومین روز از برگزاری هفتاد و نهمین اجلاس مدیران پرستاری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مشهد اظهار کرد و ادامه داد: با تاکید وزیر بهداشت بر برنامه محوری، شورای سیاست گذاری این وزارتخانه که با ۱۸ سال سابقه دارای نقاط قوت و ضعف بود با یک ترکیب، ساختار و ماموریت جدید با استفاده از ظرفیت فکری نخبگان و دانشمندان و کارشناسان احیا و احصا شد.

مشاور و دستیار امور ویژه وزیر بهداشت اضافه کرد: بر این اساس ۲ برنامه شامل یک برنامه کوتاه مدت یا ضربتی سه ماهه از شهریور تا آذر ماه سال ۱۴۰۰ برای واکسیناسیون گسترده برای کنترل عمومی ویروس کرونا که اکنون در یک وضعیت با ثبات در این خصوص قرار دارد و نیز  "طرح عدالت و تعالی نظام سلامت کشور" به عنوان برنامه کلان و راهبردی وزارت بهداشت در دولت سیزدهم به عنوان سند بالادستی تدوین شد.

وی متذکر شد: در این طرح ۱۶ هدف کلان دنبال می شود که شامل تقویت، بازسازی و توسعه شبکه بهداشتی و درمانی کشور، دسترسی عادلانه مردم به خدمات سلامت، تامین رضایتمندی گیرندگان خدمت و تعالی خدمات بالینی در مراکز درمانی و پیش بیمارستانی است.

نمکی تاکید کرد: ارتقای وضعیت رفاهی و معیشتی دانشجویان و دستیاران رشته های تخصصی علوم پزشکی، ارتقا و اعتلای سطح فرهنگی دانشجویان، دستیاران، کارکنان و اعضای هیات علمی، پیاده‌سازی قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، توسعه کمی و کیفی مراکز دانشگاهی و بومی گزینی با هدف استقرار عدالت آموزشی و توجه به مناطق کم برخوردار، ارتقای کمی و کیفی پژوهش های کاربردی و بنیادی در راستای پاسخگویی به نیازهای جامعه در عرصه سلامت و ارتقای عدالت پژوهشی، از دیگر اهداف این طرح به شمار می‌رود.

مشاور و دستیار امور ویژه وزیر بهداشت افزود: دستیابی به فناوریهای نوین در علوم پزشکی حمایت از شرکتهای دانش بنیان ، مراکز رشد و پارکهای علم و فناوری، نهادینه سازی و توسعه فناوریهای سلامت و هدایت طرحهای تحقیقاتی به سمت نیازهای جامعه و خلق ثروت از دانش، از دیگر اهداف این طرح کلان است.

وی یادآور شد: امنیت تغذیه، ارتقای ایمنی و سلامت غذا، ارتقای بهره وری خدمات نظام سلامت ، بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه سازی طب سنتی- ایرانی، شفاف سازی اطلاعات، مبارزه با فساد و تعارض منافع در نظام سلامت، تامین منابع مالی پایدار نظام سلامت، استفاده حداکثری از ظرفیت مشارکت های اجتماعی و تقویت همکاریهای درون و برون بخشی در نظام سلامت نیز از دیگر اهداف کلان این طرح محسوب می‌شود.

مشاور و دستیار امور ویژه وزیر بهداشت تصریح کرد: دسترسی عادلانه همه آحاد جامعه به خدمات سلامت، عدالت آموزشی، درمانی و پژوهشی، توزیع متوازن و عادلانه نیروی انسانی، تقویت و همه گیری و پوشش حداکثری بیمه پایه سلامت، تقویت و ارتقای کمی و کیفی پژوهشهای کاربردی و تامین منابع پایدار در بخش سلامت از مهمترین ویژگی های طرح عدالت و تعالی نظام سلامت است.

نمکی خاطرنشان کرد: انتظار می رود کارگروه پرستاری ذیل دبیرخانه طرح عدالت و تعالی نظام سلامت در دانشگاه ها زیر نظر مستقیم رییس دانشگاه علوم پزشکی تشکیل شود و برنامه راهبردی در حوزه پرستاری از سال ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۴ بر اساس اهداف کلان و اولویت های طرح و نیز برنامه عملیاتی سالانه بر اساس برنامه راهبردی تدوین شود.

آیا این خبر مفید بود؟
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری موج در وب منتشر خواهد شد.

پیام هایی که حاوی تهمت و افترا باشد منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها