موج
کدخبر : ۴۰۸۹۷۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-408978

یونس پناهی:

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: تحقیقات در حوزه سلامت به دلیل ارتباط مستقیم با انسان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و مراکز تحقیقاتی کشور علاوه بر ارتباط با هم باید با سایر کشورها نیز ارتباط پژوهشی داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سخنانی بیان کرد: حدود ۷۰۰ مرکز تحقیقاتی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور فعال است و باید تمامی مراکز تحقیقاتی در راستای تامین نیازهای سلامت جامعه و کاربردی کردن پژوهشها گام بردارند.

پناهی این سخنان را در گردهمایی معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاههای علوم پزشکی کشور در مشهد بیان کرد و تصریح کرد: اگر در این زمینه اهدافی برای برخی مراکز تعیین نشده است باید تقویت شود و تولید دانشهای فناورانه در راستای پاسخگویی به نیازهای جامعه باید در برنامه تحقیقاتی کلان کشور قرار گیرد از این رو دانش، زمانی اثرگذار است که تبدیل به محصول و ثروت ملی شود و تولید ساز و کارهای شغلی کند که این اقدام در دانشگاههای نسل چهارم محقق می‌شود.

معاون وزیر بهداشت  همچنین افزود: تحقیقات در حوزه سلامت به دلیل ارتباط مستقیم با انسان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و مهمترین ماموریت تحقیقات در حوزه سلامت، پاسخگویی به نیازهای جامعه است و در راستای ارتقا و پاسخگویی به نیازهای جامعه لازم است دانشگاههای علوم پزشکی کشور در کنار موضوع آموزش و پژوهش به سمت تحقیقات تولید دانش‌های فناورانه، حرکت کنند. 

وی در ادامه متذکر شد و گفت: اجرای تحقیقات کاربردی مهمترین رویکرد در حوزه تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت است و خوشبختانه ابزار تحقق این برنامه که همان مراکز تحقیقاتی هستند در تمامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور وجود دارد.

پناهی تاکید کرد : با در نظر گرفتن محدودیتها منابع در حوزه پژوهش، باید اولویت‌های پژوهشی در تمامی دانشگاهها تعریف و بودجه‌های پژوهشی در اختیار پژوهشگران توزیع شود تا بتوان ضمن استفاده از ظرفیت افراد نخبه و به کارگیری آنها در مسیر دستیابی به اهداف دانشگاههای نسل سوم و چهارم گام برداشت.

معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: مراکز تحقیقاتی کشور علاوه بر ارتباط با هم باید با سایر کشورها نیز ارتباط پژوهشی داشته باشند و نسبت به توسعه پژوهش‌های میان رشته‌ای با سایر سازمانها نیز تلاش کنند که در این راستا تمرکز بر تقویت شرکتهای دانش‌بنیان و بهبود و ارتقای پارکهای فناوری در سطح دانشگاههاست.

وی اذعان کرد:  در حال حاضر هفت واکسن کرونا در کشور وارد چرخه مصرف شده است و یا مراحل تولید نهایی را طی می‌کند و مراکز تحقیقاتی کشور در دوران همه‌گیری ویروس کرونا تلاش‌های گسترده‌ای داشتند و در این مدت، مراحل مطالعه و تولید ۱۲ واکسن در حال انجام است.

پناهی در خاتمه یادآور شد: در دوران پاندمی کرونا، نقش تحقیقات و پژوهش بیش از پیش مشخص شد و در این دوران کشورهایی که در حوزه پژوهش فعالیت بیشتری داشتند توانستند در مدت زمان کوتاهی این بیماری را مدیریت کنند و کشورهایی که در این حوزه توانمند نبودند با خسارات و مشکلات زیادی رو به رو شدند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها