موج
کدخبر : ۴۰۷۷۴۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-407746

استاد حوزه علمیه گفت: ولایتمداری و ثبات قدم در مسیر حق، درس‌های بزرگی هستند که از زندگی امامزاده موسی مبرقع(ع) می‌گیریم؛ انسان بزرگی که از جان و مال و آبروی خود برای دفاع از ولایت گذشت.

به گزارش خبرگزاری موج قم، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا صادقی واعظ یکشنبه شب در مراسم عزاداری سالروز رحلت امامزاده موسی مبرقع(ع) اظهار کرد: حضرت موسی مبرقع(ع) همه وجود خود از جان و مال و آبرو را برای دفاع از ولایت و امام هادی(ع) را در طبق اخلاص نهادند و در نهایت به دستور ایشان مأمور به هجرت به قم شدند.

وی افزود: این امامزاده واجب التعظیم از راویان مورد اعتماد به شمار می‌روند و بزرگان شیعه، احادیث فراوانی از ایشان نقل کرده‌اند.

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه گسترش نسل ائمه اطهار(ع) در قم و ایران از دیگر برکات وجود امامزاده موسی مبرقع(ع) بوده است گفت: سادات رضوی، نقوی، تقوی و برقعی همه از نسل ایشان هستند که نه تنها در قم و ایران، بلکه در پاکستان و هندوستان هم گسترش یافتند.

وی ادامه داد: ایشان پنج فرزند داشتند که در علم و تقوا و دستگیری از مردم، زبان‌زد خاص و عام بودند به عبارتی نسل با برکتی از ایشان به یادگار مانده است.

صادقی واعظ با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی امامزاده موسی مبرقع(ع) عنوان کرد: ایشان به امر امام معصوم، به قم هجرت کردند و به این ترتیب دارای فضیلت هجرت شدند زیرا این مسئله اگر برای حفظ ایمان، اعتقاد و باورها باشد در اسلام دارای ارزش است.

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه هجرت دارای انواع جغرافیایی و اعتقادی است گفت: گاهی انسان از مکانی به مکان دیگر می‌رود تا ایمانش را حفظ کند و گاهی هم با تغییر باورها و اعتقادات، چنین کاری انجام می‌دهد که هر دو ارزشمند است.

وی تصریح کرد: حضرت عبدالعظیم حسنی خدمت امام معصوم(ع) رسیدند و اعتقادات خود را عرضه کردند تا به درستی آن یقین حاصل کند، او از نسل ائمه اطهار(ع) بوده و مورد وثوق آنان اما همچنان به دنبال کسب فضیلت و رسیدن به مقام یقین بوده‌اند و این درسی بزرگ برای ماست.

صادقی واعظم افزود: حضرت علی(ع) در روایتی بالاترین مرتبه هجرت را اینگونه معرفی می‌کنند که «وَ الْهِجْرَةُ قَائِمَةٌ عَلَى حَدِّهَا الْأَوَّلِ؛ مَا کَانَ لِلَّهِ فِی أَهْلِ الْأَرْضِ حَاجَةٌ مِنْ مُسْتَسِرِّ الْإِمَّةِ وَ مُعْلِنِهَا. لَا یَقَعُ اسْمُ الْهِجْرَةِ عَلَى أَحَدٍ إِلَّا بِمَعْرِفَةِ الْحُجَّةِ فِی الْأَرْضِ، فَمَنْ عَرَفَهَا وَ أَقَرَّ بِهَا فَهُوَ مُهَاجِرٌ، وَ لَا یَقَعُ اسْمُ الِاسْتِضْعَافِ عَلَى مَنْ بَلَغَتْهُ الْحُجَّةُ، فَسَمِعَتْهَا أُذُنُهُ وَ وَعَاهَا قَلْبُهُ» یعنی هجرت‌کننده حقیقی آن کسی است که به سوی امام و حجت خدا روی زمین قدم بردارد و در این زمینه دو نکته مهم وجود دارد، آگاهی و معرفت به امام داشته باشد و معترف به این مسئله باشد.

وی با بیان اینکه حضرت موسی مبرقع(ع) به دستور امام و برای کسب رضایت الهی گام در مسیر هجرت نهاد گفت: آنهایی که در کربلا به یاری امام حسین(ع) شتافتند، از جان و مال و آبروی خود گذشتند و اهانت‌ها و جسارت‌ها را تحمل کردند ولی دست از ولایت برنداشتند.

صادقی واعظ تصریح کرد: برخی اعتقادات خود را با مشکلات معیشتی و مادی زندگی گره زده‌اند و به محض بروز مشکل، دست از ایمانشان بر می‌دارند ولی مگر ما به خاطر معیشت و قیمت اجناس به امام زمان(عج) اعتقاد داریم که حالا بخواهیم به راحتی دست برداریم؟

این استاد حوزوی با بیان اینکه خداوند در قرآن کریم، اجر هجرت در راه کسب رضایت الهی را تنها بر عهده خودش می‌داند گفت: دومین درسی که از زندگی امامزاده موسی مبرقع(ع) می‌گیریم، ثابت قدم بودن ایشان در مسیر حقیقت است.

وی خاطرنشان کرد: ایشان در سراسر عمر با برکت خود، مطیع ولایت پدرشان امام جواد(ع) و برادرشان امام هادی(ع) بودند و در این مسیر، از همه داشته‌های خود گذشتند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها