موج
کدخبر : ۴۰۷۰۸۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-407087

رییس سازمان بسیج عشایر استان اصفهان خبر داد:

رییس سازمان بسیج عشایر استان اصفهان از آغاز ساخت 3 باب واحد مسکونی برای محرومین با کمک گروه های جهادی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، بشیر کیانی نژاد با اشاره به آغاز ساخت 3 باب واحد مسکونی برای محرومین با کمک گروه‌های جهادی ،گفت: اجرای مسابقات تیراندازی عشایر و معرفی نفرات برگزیده برای شرکت در مسابقات کشوری، توزیع لوازم التحریر، توزیع پک های ورزشی در پایگاه های مقاومت بسیج عشایر و دیدار با خانواده شهدای عشایر از جمله برنامه های سازمان بسیج عشایر به مناسبت هفته بسیج است.

 وی اظهار داشت: جامعه عشایری استان دارای 14 هزار و805 خانوار با جمعیت 81  هزارو 584 نفر است که این تعداد جمعیت در شهرستان‌های فریدونشهر، چادگان، سمیرم، شهرضا، دهاقان و درصد کمی هم در بخش جرقویه مستقر هستند؛ از این تعداد دو نوع عشایر کوچ‌رو و نیمه کوچ‌رو هستند که عشایر کوچ‌رو شامل 9 هزار و 605 خانوار با جمعیت 52 هزار و 984 نفر از قوم‌های بختیاری، قشقایی و عرب جرقویه بوده و عشایر نیمه کوچ‌رو نیز حدود 5 هزار و 200  خانوار با جمعیت 28 هزار و 600 نفر هستند و فرهنگ عشایری دارند.

این مقام مسئول افزود: جامعه عشایری یک از جوامع کم‌هزینه و پرسود به‌دلیل مبتنی بودن بر ساختار اجتماعی ایلیاتی هستند که باتوجه به این موضوع، باید توجه بیشتر به این قشر از کشور انجام شود در همین راستا بسیج عشایر استان در سال های اخیر به صورت جدی برای رفع نیاز ها و مسائل این جامعه ازجمله وارد کردن محصولات عشایر به چرخه تولید، کارآفرینی و تامین امنیت تلاش کرده است.

کیانی نژاد با اشاره به این که عشایر استان اصفهان 200 شهید به انقلاب اسلامی تقدیم کرده اند، بیان کرد: باوجود اینکه جامعه عشایری تقریبا یک درصد جمعیت استان‌ را تشکیل می‌دهند، با حدود 1.2میلیون دام در 2میلیون هکتار فعال بوده و سالانه 25درصد از گوشت قرمز معادل 10هزار تن تولید عشایر است؛ همچنین 5500 تن از انواع محصولات لبنی توسط این جامعه تامین می‌شود.

وی تصریح کرد: 15 هزار و 400 هکتار زمین دراختیار دارند که 95 هزار تن تولیدات باغی داشته و یک سوم این تولیدات مربوط به عشایر قشقایی سمیرم است؛ سالانه 20 تن عسل توسط این جامعه تولید شده و 24 هزار و 500 متر مربع صنایع دستی در 800 قطعه مختلف ازجمله گلیم، جاجیم، قالی و سایر صنایع دستی توسط عشایر تولید می‌شود یعنی هر خانواده عشایری بطور متوسط 4متر مربع تولید صنایع دستی دارد که 50درصد آن‌را مورد استفاده قرار داده و 50درصد دیگر را وارد بازار می‌کند که باعث ارزآوری می‌شود .

رییس بسیج عشایر استان اصفهان گفت: به برکت انقلاب اسلامی شاخص توسعه انسانی در جامعه روستایی بیش از 85 درصد و در جامعه شهری بیش از 90 درصد است اما در جامعه عشایری این شاخص‌ها نظیر بهداشت، امکانات آموزش‌وپرورش و سایر موارد حدود 52 درصد است که بسیج عشایر در تلاش است تا به کمک سایر دستگاه‌ها و نهادها این شاخص را به حدی که شایسته این جامعه سودآور است، برساند.

 این مقام مسئول ادامه داد: خدمات بسیج برای جامعه عشایر چهار نوع آموزشی، محرومیت‌زدایی، فرهنگی و اقتصادی هستند که در حوزه آموزشی به‌دلیل اهمیت ورود صنایع دستی این جامعه به بازار جهانی و ارزآوری مطلوب، کلاس‌های آموزشی تولید صنایع دستی باهمکاری اداره فنی و حرفه‌ای استان با هدف تولید محصولات لومی مطابق با فرهنگ، آداب و رسوم عشایر برگزار شده است.

کیانی‌نژاد دررابطه با اقدامات انجام شده در بحث تسهیل آموزش برای دانش‌آموزان تصریح کرد: استعدادهای نخبه دانش‌آموزی درجهت رشد و ارتقا سطح علمی آنان شناسایی شده و درتلاش برای حل مسائل و مشکلات آنان هستیم.

 وی با اشاره به خدمات بهداشتی برای عشایر گفت: هر روستا در کشور یک خانه بهداشت جهت رسیدگی به موارد بهداشتی مردم آن روستا دارد اما عشایر در این زمینه مشکل دارند و به‌همین دلیل پیشنهاد ایجاد خانه بهداشت سیار را ارائه کردیم تا این خانه بهداشت با همان امکانات لازم توسط پزشکان جهادی ایجاد شده و بحث بهداشتی عشایر آن‌گونه که شایسته این جامعه است، حل شود و تاکنون بیش از 250چشمه بهداشتی ساخته و بین عشایر توزیع شده ‌است.

کیانی نژاد در رابطه با اقدامات این سازمان در دوران شیوع کرونا گفت: بحث غربالگری خانواده های عشایری و همچنین واکسیناسیون جمعیت عشایر در دستور کار این سازمان قرار داشت که به خوبی انجام شد همچنین در این مدت در قالب رزمایش مومنانه و مواسات توزیع بسته های معیشتی صورت گرفته است.

رییس سازمان بسیج عشایر استان اصفهان با توجه به اهمیت تامین عشایر در کوچ آنها خاطر نشان کرد: برخی از عشایر هنوز  به صورت سنتی کوچ کرده و برای ییلاق در اصفهان بوده و برای قشلاق به استان‌های دیگر کوچ می‌کنند که این کوچ بعضا تا یک ماه طول می‌کشد و به‌دلیل زندگی خاص این قوم در مرزها و بیابان‌ها و شرایط خاصی دارند، دارای سلاح‌های مجاز هستند که بسیج عشایر این سلاح‌ها را سازماندهی می‌کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`