موج
کدخبر : ۴۰۰۰۷۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-400073

حسین سلیمی خبر داد؛

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس گفت: طی سالیان اخیر با کمک دانشگاهیان و شرکت‌های دانش‌بنیان بالغ‌ بر یک هزار و 300 قطعه نیروگاهی بومی‌سازی شده است و این مسئله حایز اهمیت پل عبور از تحریم ها به شمار می آید.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، حسین سلیمی مدیرعامل نیروگاه بندرعباس اظهار داشت: نیروگاه حرارتی بندرعباس نیروگاهی با قدمتی بالغ‌بر 40 سال است که همواره جزو چهار نیروگاه بزرگ کشور به شمار می آید. 
سلیمی گفت: این نیروگاه یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه جنوب شرق کشور است که نقش مهمی در تأمین برق کشور و صنایع بزرگ استان دارد.
وی با بیان اینکه نیروگاه بندرعباس از نخستین مراکز صنعتی استان است که در ابتدای راه‌اندازی برای مصارف صنعتی برنامه‌ریزی‌شده بود، تصریح کرد: در حال حاضر نیروگاه بندرعباس، حدود 50 درصد نیاز برق استان را تأمین می‌کند.
مدیرعامل نیروگاه بندرعباس افزود: نیروگاه بندرعباس با چهار واحد بخاری و دو واحد گازی با ظرفیت یک هزار و سیصد و بیست مگاوات با تولید حداکثری انرژی در تابستان امسال نقش بسزایی در پایداری شبکه برق سراسری و تأمین برق استان دارد.
سلیمی به میزان برق تولیدی در نیروگاه بندرعباس اشاره کرد و گفت: انرژی تولیدی نیروگاه بندرعباس در شش‌ماهه اول امسال از مرز دو میلیارد و نهصد میلیون کیلووات ساعت گذشت.
وی افزود: از این میزان انرژی تولیدی حدود دو میلیارد و هفتصد و نودوپنج میلیون و ششصد و شانزده هزار کیلووات ساعت سهم واحدهای بخار بوده است.
سلیمی با اشاره به افزایش چشمگیر تولید برق واحدهای گازی گفت: در شش‌ماهه اول سال 1400 واحدهای گازی نیروگاه بندرعباس توانستند 103 میلیون و 672 هزار کیلووات ساعت برق تولید کنند که نسبت به تولید سال گذشته به میزان 68 درصد افزایش تولید داشته است.
مدیرعامل نیروگاه بندرعباس در پایان افزود: با توجه به اینکه واحدهای گازی نیروگاه بندرعباس دارای قدمتی ۴۷ ساله هستند، چنین رشد تولید برق چشمگیری یک رکورد محسوب می‌شود.
این مسئول در خصوص بومی‌سازی قطعات نیروگاهی تصریح کرد: طی سالیان اخیر با کمک دانشگاهیان و شرکت‌های دانش‌بنیان بالغ‌ بر یک هزار و 300 قطعه نیروگاهی بومی‌سازی شده است که این مسئله برگ زرینی در کارنامه نیروگاه بندرعباس خواهد بود.
وی ادامه داد: این نیروگاه از ابتدای سال 1400 تاکنون موفق به بومی‌سازی بیش از ۸۰۰ قطعه مهم کوچک و بزرگ نیروگاهی شده است که علاوه بر صرفه‌جویی ارزی گام بسیار مهمی در عرصه افزایش دانش این بخش مهم صنعت برق کشور برداشته است.
وی افزود: این تجهیزات فنی شامل قطعات مختلف مجموعه توربو ژنراتور انواع پمپ‌ها، کمپرسورهای فشارقوی فن‌های بویلر و تجهیزات الکتریک و ابزار دقیق می‌شود که با کمک تخصص و توانمندی‌های ساخت داخل تأمین کرده است.
مدیرعامل نیروگاه بندرعباس همچنین گفت: با توجه به شرایط تحریم و موانع موجود در تأمین قطعات خارجی، استفاده از توانمندی‌های ساخت داخل بهترین گزینه برای تأمین قطعات جهت تولید برق پایدار در این نیروگاه است که این اقدام حرکتی در جهت حمایت از تولیدکننده‌های داخلی، کمک به اشتغال و صرفه‌جویی ارزی خواهد بود.
سلیمی به راه‌اندازی واحد کلرزنی و تولید آب‌ژاول در این نیروگاه اشاره کرد و گفت: تقریباً هم‌زمان با آغاز فراگیری و شیوع ویروس کرونا در کشور و استان، واحد کلرزنی نیروگاه نیز بعد از 15 سال به بهره‌برداری رسید که علاوه بر تأمین نیاز نیروگاه، توانستیم کلر را برای ضدعفونی در اختیار ادارات، نهادها و گروه‌های متقاضی قرار دهیم.
مدیرعامل نیروگاه بندرعباس توجه به مسائل زیست‌محیطی را اولویت این مدیریت دانست و تأکید کرد: تمام تلاش ما این است که با بهینه کردن تجهیزات و بهبود عملکردشان از میزان آلایندگی نیروگاه بکاهیم، این تنها کاری است که می‌توانیم انجام دهیم زیرا تعیین سهمیه گاز از اختیارات ما خارج است.
وی اذعان داشت: سالانه میلیاردها تومان برای بهبود عملکرد و اقدامات در راستای کاهش آلایندگی هزینه می‌شود و نیاز است برای تخصیص میزان گاز به استانی مانند هرمزگان که در زمستان افزایش مصرف گاز چندانی ندارد چاره‌ای اساسی اندیشیده شود تا در حق مردم استان اجحاف نشود.
سلیمی با اشاره به مشکلات زیست‌محیطی حاصل از سوخت مازوت تصریح کرد: همان‌طور که گفته شد ما هیچ‌ نقشی در تعیین میزان سهمیه گاز نیروگاه نداریم و این موضوع در مرکز کشور تصمیم‌گیری می‌شود.
وی به اقدامات این مدیریت در اجرای مسئولیت‌های اجتماعی و گسترش فضای سبز نیروگاه اشاره کرد و افزود: در این راستا علاوه بر کاشت یک هزار و 500 انواع درختان محلی در روز درختکاری سال گذشته نیز 100 اصله درخت لیمو غرس شد.
مدیرعامل نیروگاه بندرعباس با بیان اینکه تمام کارکنان نیروگاه بندرعباس استان از نیروهای بومی و ماندگار هرمزگان هستند. وی در پایان تصریح کرد: تلاش تمام کسانی که در این نیروگاه در دمای بالای 70 درجه برای تأمین برق مطمئن و پایدار مردم تا پای جان، سختی‌ها را تحمل می‌کنند، قابل‌تقدیر است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها

`