موج
کدخبر : ۳۹۸۶۶۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-398664

سمیه رفیعی:

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس عنوان کرد: برابر اطلاعات دریافتی، شهرداری مشهد در جنوب این شهر اقدام به احداث یک جاده کمربندی بدون مجوز و خارج از طرح تفصیلی شهر کرده است و بخشی از این اراضی ملی را در اختیار تعاونی ادارات راه و شهرسازی، جهادکشاورزی و … قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس در بازدید از جنوب مشهد، جاده کمربندی و ساخت و سازهای غیرمجاز بر لزوم رسیدگی سریع به این موضوع تاکید و از اقدام شایسته دادگستری و نمایندگان استان برای توقف این عملیات قدردانی کرد و گفت: زمین‌خواری گسترده جنوب مشهد در خانه ملت بررسی می‌شود.

سمیه رفیعی همچنین در ادامه این بازدیدها، در بازدید از جنوب شهر مشهد بیان کرد: احداث تصفیه‌خانه سپتاژ مشهد در راستای ساماندهی رودخانه کشف رود بعنوان یک اقدام مناسب بوده و بر اساس آمارها روزانه بیش از ۳۰۰ تانکر حامل فاضلاب در رودخانه کشف رود تخلیه می‌شود که این روند باید سریعا متوقف شود.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس همچنین اظهار کر د : شروع طرح احداث تصفیه‌خانه سپتاژ با ظرفیت روزانه  ۳۰۰۰ متر مکعب، اقدام شایسته‌ای است و امیدوارم با افتتاح آن در سال جاری، گام مهمی در کاهش آلودگی و احیای رودخانه کشف رود برداشته شود.

وی تصریح کرد: با همه اقدامات صورت گرفته، حدود ۱۰ درصد آب مصرفی شهر مشهد صرف آبیاری فضای سبز می‌گردد که باید با اجرای طرح‌های کاشت گونه‌های گیاهی با نیاز آبی کم، محدودسازی چمن‌کاری و استفاده از پساب تصفیه شده، مصرف آب در این بخش را به حداقل رساند.

رفیعی تاکید کرد: طبق آمارهای اعلام شده، مشهد روزانه نیازمند تصفیه حدود ۵۵۰ هزار مترمکعب فاضلاب است و ظرفیت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهر مشهد حدود۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار متر مکعب است و حدود ۳۷۰ هزار متر مکعب از پساب روزانه مشهد تصفیه نمی‌شود.

 رییس فراکسیون محیط زیست مجلس تاکید کرد: هم اکنون ۵ تصفیه‌خانه در مشهد فعال  است و عملا تصفیه‌خانه‌های پرکند آباد ۱ و ۲ و اولنگ اسدی قدیمی هستند و کیفیت آب خروجی آنها نامناسب و خارج از استانداردهای زیست‌محیطی است و میزان فاضلابی که دریافت می کنند بیش از ظرفیت آنهاست.

رفیعی همچنین در مورد آب شرب هم متذکر شد: بخش عمده آب مشهد از چاه های حفر شده تامین می‌شود اما پیشتر آب شرب مشهد از ترکیب آب چاه‌ها با آب ورودی از سد دوستی و چند سد دیگر  تامین می‌شد که هم اکنون عملا با کاهش آب ورودی این سدها، بخش عمده آب شرب از چاه‌ها تامین می‌شود.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به بالا رفتن میزان نیترات آب در چاه‌های مشهد بیان کرد: تعدادی از چاه‌ها به دلیل نیترات بالا هم‌اکنون بسته شده است و میزان نیترات مابقی چاه‌ها نیز شرایط مطلوبی ندارد و بحران آب یکی از مهمترین مسایل کشور بخصوص شهر مشهد است.

رفیعی ادامه داد: مشهد به عنوان پایتخت معنوی و مذهبی کشور با بیش از ۳.۵ میلیون نفر جمعیت ساکن و ۳۰ میلیون نفر زائر به هیچ عنوان شایسته نیست که شبکه جمع‌آوری فاضلاب و تصفیه‌خانه آن تاکنون تکمیل نشده باشد.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس تصریح کرد: باید به سمت مدیریت و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و شهری، طرح‌های آبخیزداری، احداث تصفیه‌خانه‌ها، بازچرخانی و افزایش راندمان آب و تجهیز صنایع به سیستم‌های تصفیه‌خانه حرکت کنیم.

رفیعی تاکید کرد: وضعیت بحرانی ۳۴ دشت از ۳۷ دشت خراسان رضوی بعنوان زنگ خطر جدی است و لزوم بازبینی و برنامه‌ریزی دقیق برای احیای دشت‌های خراسان رضوی از جمله دشت مشهد و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی بویژه از طریق طرح‌های آبخیزداری حس می شود .

وی با اشاره به زمین‌خواری و کوه خواری گسترده اظهار کرد: برابر اطلاعات دریافتی، شهرداری مشهد در جنوب این شهر اقدام به احداث یک جاده کمربندی بدون مجوز و خارج از طرح تفصیلی شهر کرده است که حدود ۴.۷ کیلومتر آن اجرا شده و در پی آن اقدام به زمین‌خواری گسترده اراضی که بین این جاده کمربندی و کوه‌های اطراف بوده کرده است.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس افزود: ادعا شده که شهرداری بخشی از این اراضی ملی را در اختیار تعاونی ادارات راه و شهرسازی، جهادکشاورزی و … قرار داده است و در این بین بخشی از اراضی نیز با صدور مجوز از سوی شهرداری فروخته و برج‌سازی شده است، در حالیکه این مناطق خارج از طرح تفصیلی شهر واقع شده اند.

وی افزود: در این پرونده نام دو شرکت دیده می‌شود که برخی مقامات استانی دولت قبل نیز در آنها حضور دارند که با اعتراض مردم و فعالان محلی و اقدام دادستانی، احداث این کمربندی متوقف شده است.

رفیعی در خاتمه ادامه داد و خاطر نشان کرد: در این بین، ۲ روستا از جمله روستای کلات سرهنگ که از سال‌ها پیش در این اراضی مستقر بودند در میان برج‌ها محاصره شدند و شهرداری مشهد نیز خواستار تخلیه این روستاها و آزادسازی زمین‌های آنها شده‌اند! و فراکسیون محیط زیست مجلس موضوع این زمین‌خواری گسترده را بررسی می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها

`