موج
کدخبر : ۳۹۸۵۱۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-398514

حسن حسینی:

فرماندار طرقبه شاندیز بیان کرد: مشکل کاهش شدید نزولات جوی طی سالهای اخیر و عدم مدیریت صحیح منابع آب در آینده بیشتر نمایان خواهد شد و در افق ۱۴۰۵ این کمبود ۲ برابر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، حسن حسینی فرماندار طرقبه شاندیز (بینالود) در خبری اعلام کرد: خشکسالی، کاهش بارندگی ، اتصال شبکه روستایی به آب شهری و توسعه شبکه آبرسانی تامین آب شرب در این شهرستان را با مشکل مواجه کرده است.

حسینی در ادامه این خبر اظهار کرد: در حال حاضر مصرف آب شرب در شهرهای شاندیز، طرقبه و روستاهای این شهرستان به ترتیب ۱۲۰، ۱۸۰ و ۹۰ لیتر در ثانیه است که با توجه به اتصال شبکه آب روستایی به شبکه آب شهری با کمبود آب شرب به میزان ۱۰۰ لیتر در ثانیه مواجه هستیم.

فرماندار طرقبه شاندیز همچنیثن افزود: برای رفع این کمبود اقدام به کاهش فشار در شبکه آب شهری می کنیم تا در ساعات شب مخازن آب برخی مناطق روستایی را تامین کنیم که این امر موجب کم فشاری یا قطع آب در برخی مناطق شهری می شود.   

حسینی در ادامه گفت: مشکل کاهش شدید نزولات جوی طی سالهای اخیر و عدم مدیریت صحیح منابع آب در آینده بیشتر نمایان خواهد شد و هرچند در حال حاضر حدود ۱۰۰ لیتر در ثانیه کمبود آب در این شهرستان داریم اما در افق ۱۴۰۵ این کمبود ۲ برابر خواهد شد.

وی تصریح کرد: در طرقبه شاندیز ۴۱ حلقه چاه، چهار دهنه چشمه و سه رشته قنات، ۶۲ باب مخزن آب با حجم ۲۷ هزار و ۵۲۵ مترمکعب را تغذیه می کند تا تامین آب ۴۲ هزار و ۳۱ مشترک شهری و روستایی به صورت پایدار انجام شود.

حسینی تاکید کرد: گرچه با آغاز فصل پاییز و کاهش مصرف آب از تنش و بحران آب عبور می‌کنیم ولی کمبود آب یک واقعیت عینی و پایدار است که نیازمند اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت می باشد در غیر این صورت با توجه به جمعیت سیال و سیل مهاجران به این شهرستان مشکل آب شرب طرقبه شاندیز   می تواند کانون بحران آینده باشد.

وی همچنین یادآور شد: بالغ بر ۳۰ اقدام فوری در نیمه نخست امسال انجام دادیم تا تنش آب را با کمترین هزینه پشت سر بگذاریم.

حسینی در خاتمه خاطر نشان کرد: قطع انشعابهای غیر مجاز، لایروبی و تجهیز چاه ها و قنوات و چشمه ها، اصلاح شبکه های روستایی و شهری، آبرسانی با تانکر به برخی روستاها، راه اندازی خطوط انتقال جدید و همچنین اتصال به خط انتقال آب مشهد از جمله اقداماتی بود که موجب کاهش تنش آب در این شهرستان گردید.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها

`