موج
کدخبر : ۳۹۶۱۵۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-396157

برخی از اعضای شورای اسلامی شهر قم در دیدار با اصحاب رسانه خبرگزاری موج در قم بر تقویت تعامل با نهادها، تشکل‌ها و رسانه‌ها تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، در این دیدار که با حضور مهرداد روحانی وزیری شهردار منطقه 3 قم برگزار شد، محسن محرری سخنگوی شورای اسلامی شهر قم، با ابراز خرسندی از همراهی رسانه‌ها در انعکاس مطالبات شهروندان اظهار داشت: شورای ششم یکی از سیاست‌های مهم خود را تقویت تعاملات با مجموعه‌های مردمی، تشکل‌ها، نهادها، موسسات فرهنگی و رسانه‌ها در قم می‌داند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر قم افزود: وظایف و رسالت‌های شورا و شهرداری بسیار متنوع، گسترده و وسیع است و گاهی در این میان از تقویت ارتباطات غفلت می‌شود، در حالی که این تشکل‌ها و رسانه‌ها دارای نقش مهمی در تصمیم گیری‌ها و تصمیم سازی‌ها هستند.

وی بیان کرد: به نظر می‌رسد در جهت تحقق اهداف، دیدارها فقط محدود به دوره انتخابات و معرفی کاندیداها نباشد، بلکه اعضای شورای اسلامی شهر قم باید در کنار مدیران شهری برای دیدارهای عمومی و پایش و احصای مشکلات در سطح شهر برنامه ریزی منسجمی داشته باشند.

شهرداری قم

محرری عنوان کرد: با تشکیل شورای ششم، تصمیماتی اتخاذ شده که دیدارهای مردمی و حضور در سطح شهر برای شنیدن مطالبات و ارزیابی مشکلات افزایش یابد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در شورای اسلامی شهر قم، 6 کمیسیون فعال است که نسبت به شورای قبل، دوکمیته به نام آی تی و کمیته مناطق غیر برخوردار اضافه شده است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر قم تصریح کرد: علاوه بر این اعضای شورای اسلامی شهر قم در کمیته‌های شهرداری همچون ماده 100 و توافقات و کمیسیون معاملات و نظارت بر هیئت مدیره‌ها و مناطق شهرداری جهت ارزیابی مسائل مختلف حضور دارند، هر چند ممکن است بسیاری از فعالیت‌ها از نظر شهروندان دور بماند و تنها در برگزاری جلسات رسمی خلاصه شود و از دیگر فعالیت‌ها با خبر نباشند.

وی گفت: در سالهای اخیر برحسب ضرورت، حضور شورا در امور شهرداری بیشتر شده و شهرداری نیز شورا را درگیر بسیاری از مسائل در مدیریت شهری کرده است و در این باره باید همه تلاش ها معطوف به خدمت رسانی به شهروندان و حل مشکلات شود.

محرری افزود: باید از فرصت‌های جانبی نیز در احصای مشکلات استفاده بیشتری صورت بگیرد در این باره در تلاش هستیم این ارتباطات سازماندهی شده باشد و برنامه ریزی و مشارکت اعضای شورا ارتباطات را توسعه بخشیم.

وی تصریح کرد: اعضای شورای اسلامی شهر قم آمادگی لازم برای حضور در محله‌ها و مساجد و رسانه‌ها جهت برگزاری جلسات گفتگو محور را دارند و این نشست‌ها براساس جدول زمان بندی با حضور تمامی اعضا در طول سال برگزار می شود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر قم بیان کرد: همچنین شهرداران منطقه و مدیران و مسئولان نیز به این نشست‌ها وعوت می‌شوند تا در جریان مطالبات مردمی قرار بگیرند.

وی عنوان کرد: این دیدارها در تصمیم گیری‌های راهبردی برای بهینه شدن برنامه‌ها در حوزه مدیریت شهری موثر است، به ویژه اینکه رسانه‌ها در خط ارتباطات مسئولان با مردم و زبان گویای شهروندان هستند و می‌توانند بسیاری از مسائل ریز و درشت را در رفع موانع و مشکلات شهری منعکس کنند.

محرری خاطرنشان کرد: ظرفیت رسانه برای مشاوره و احصای مشکلات و استفاده از تجربیات و جهت دهی به حرکت‌های جهادی بسیار اثربخش است، اگر چه اگر این حضورها مداوم باشد ولی آثار و برکات این دیدارها و احصای مشکلات برای شهروندان ملموس نباشد، موفقیتی به دست نمی آید.

وی اظهار داشت: در بافت های شهری باید کارهایی انجام شود که دسترسی به خدمات افزایش یابد، در بودجه تقسیمات جزئی دیده شده و اگر 3 هزار و 300 میلیارد تومان بودجه تعریف شده 1000 میلیارد تومان هزینه جاری و هزینه هایی برای پرداخت حقوق و نظافت شهری است .

سخنگوی شورای اسلامی شهر قم تصریح کرد:محدودیت های مالی در مدیریت شهری بسیار زیاد است و قدرت مانور شورا در تغییرات گسترده نیز بودجه نیز محدود می باشد و ما در تلاش هستیم در این 4 سال بتوانیم امکان برخورداری از امکانات خود را در شهر نشان دهد، ضمن اینکه زیرساختهای مهم را نباید رها کنیم.

وی در مورد وضعیت منطقه جمکران و بافت های قدیمی بیان کرد:در جمکران تملک کاری دشوار است و به لحاظ اجتماعی مردم نمی پذیرند از ان جا بروند و با توجه به اینکه در شرایط عادی در تملک قرار نداریم باید از روش های سرمایه گذاری برای ترغیب شهروندان استفاده کنیم.

محرری در خصوص تحقق شهر هوشمند گفت: یکی از محورهای ده گاه ایجاد زیرساختهای شهر هوشمند است و در این باره طرح ها و برنامه های زیادی در مدیریت شهری تحقق یافته و همچنان ادامه دارد.

در این دیدار همچنین نرجس نیازمند منشی اول شورای اسلامی شهر قم در خصوص رسالت مهم شورا و جایگاه اصحاب رسانه به عنوان پل ارتباطی عنوان کرد: فرصتی است که در شورا در خدمت مردم باشم و در طول 4 سال چنین فرصتی را در مسیر خدمت قدر بدانیم.

وی با تاکید بر اهمیت حضور میدانی اعضای شورای شهر در سطح شهر افزود:هر لحظه باید برای خدمت به شهروندان و پاسخ به مطالبات، غنیمت شمرده شود، اعضای شورای اسلامی فارغ از کمسیون ها و کمیته ها، بسیاری از مطالبات مردم را پیگیری می کنند.

نیازمند بیان کرد: خوشحالیم که این اعضا همواره به صورت میدانی در میان مردم هستند تا بتوانند خواسته‌های به حق مردم را به خصوص در محلات کم برخوردار مورد ارزیابی قرار دهند و برای رفع آن در حوزه مدیریت شهری قدمی برداریم.

وی اظهار داشت: وقتی به صورت میدانی در سطح شهر وارد می شویم، غدغه ها و مشکلات ملموس تر است و با نگاه جهادی می توان تصمیم گیری کرد.

منشی اول شورای اسلامی شهر قم همچنین تصریح کرد: نظریه پردازی و ایده پردازی بسیار زیاد است اما مهم انجام دادن خدمت در فضای همدلی و جهادی است و خدا را شکر که اعضای شورای ششم بسیار دغدغه مند و پای کار هستند.

وی عنوان کرد: قطعا در شورای قبلی نیز تلاش های خوبی شکل گرفته اما به دلیل اینکه انعکاس های رسانه ای شاید کمتر بوده شهروندان در جریان بسیاری از اقدامات قرار نگرفته اند.

نیازمند بیان کرد: گاهی تا دیروقت در محلات حضور داریم و اولویت برای ما رسانه نیست، اما حضور تکلیف است و اگر رسانه ای شود حتما مردم را امیدوار می کند، ما در بسیاری از محلات محروم، در جریان مطالبات قرا گرفته و بسیاری از مشکلات احصا شده است.

وی گفت:اعضای شورای اسلامی شهر بسیار فعال و پویا و دغدغه مند هستند و قطعا با راه اندازی مرکز پژوهشهای شورا نیز، دستاوردهای خوبی در حوزه تحقیقات و پژوهشهای شهری در جهت رفع مشکلات به دست می آید و سریع تر به مسائل و مشکلات مردم خواهیم رسید.

منشی اول شورای اسلامی شهر قم افزود: جلسات زیادی در شورا برگزار می شود که بسیار حساس و مهم و با زندگی مردم در ارتباط است و باید در آن حضور یابیم، از طرفی مشکلات مردم نیز بسیار زیاد است و باید برای رفع آن به خوبی برنامه ریزی کرد.

وی تصریح کرد: برخی از مدیران شهری و شهرداران مناطق بسیار مردمی هستند و به خوبی کوچه پس کوچه ها را می شناسند، به خصوص شهردار منطقه 6 در بازدید میدانی واقعا مردمی و دغدغه مند بودند و در این میان مرم برخی از مدیران شهرداری را به خوبی می شناسند و به راحتی به مطالبه گری می پردازند.

نیازمند عنوان کرد: این بازدیدها موجب شناخت مشکلات و پیگیری سریع است، برای مردم انقلابی قم هر قدمی در توسعه شهر و رفع مشکلات بسیار ارزشمند است و این امر وظیفه ما را در جهت رفاه و آسایش و نشاط اجتماعی شهر سنگین تر می کند.

وی در مورد جمکران نیز خاطرنشان کرد: علی رغم همه رشد و توسعه پیرامون مسجد مقدس جمکران، منطقه شهری بسیار کم برخورداری دارد و رفع این مشکلات نیاز به کار جهادی و سرعت عمل دارد.

منشی اول شورای اسلامی شهر قم بیان کرد: با توجه به کمبود وقت اعضای شورا در حیطه مسئولیت، همراهی رسانه ها در شنیدن صدای مردم اهمیت زیادی دارد و ما از رسانه ها در انتقال مشکلات مردم استقبال می کنیم.

وی اظهار کرد: برخی از مشکلات در حوزه مدیریت شهری به دستگاههای اجرایی وابسته است و در این باره باید ارتباطات تقویت شود و هماهنگی بهتری صورت پذیرد.

نیازمند با اشاره به ضرورت رسیدگی به توسعه خدمات در مناطق کم برخوردار از جمله پردیسان نیز عنوان کرد: نشاط اجتماعی شهروندان به ویژه بانوان باید در کنار توسعه و عمران مد نظر باشد، به خصوص اینکه کرونا شرایط را حاد کرد و باید به لحاظ فرهنگی و تفریحی زیرساختها را به وجود آورد تا همه بتوانند از امکانات لازم برخوردار شوند.

معصومه آمره عضو شورای اسلامی شهر قم با اشاره به اینکه بازدید از محلات در امور شورای اسلامی شهر قم است گفت: نگاه شورای ششم، عدالت محور و جهادی و تحول خواه است و توزیع عادلانه منابع در سطح شهر مورد تاکید قرار دارد.

وی افزود:یک ماه از شروع فعالیت شورا می گذرد و برای یک سال آینده نیز برنامه هایی داریم و امیدواریم اتفاقات خوبی رقم بخورد، همان طور که بازدید میدانی نیز در احصای مشکلات و شنیدن صدای مردم اهمیت زیادی دارد و به ان پایبند هستیم.

عضو شورای اسلامی شهر قم بیان کرد: محلاتی به هر دلیل در سالهای گذشته تا کنون مورد غفلت واقع شده اند در این بازدیدها به خوبی شناسایی می شوند و مسائل در اولویت قرار می گیرد تا در سال آینده در بودجه بندی ها مورد توجه واقع شوند.

وی عنوان کرد:کمیته محلات غیر برخوردار نیز برنامه های منسجمی دارد و برای آینده ریل گذاری می‌کند، همچنین کمیته آی تی نیز نیازها را به روز رصد و ارزیابی می کند.

در این دیدار همچنین مهرداد روحانی وزیری شهردار منطقه 3 قم با تقدیر از همراهی شورای ششم در پیشبرد اهداف عنوان کرد: در منطقه 3 بافت های فرسوده زیادی وجود دارد و بارها به این بافت ها سرزده‌ایم و بسیاری از آن در اولویت قرار دارند.

وی تصریح کرد: متاسفانه شهرداری بودجه گرا شده است و هر کاری باید در چارچوب بودجه باشد و این امر برنامه ریزی و رسیدگی به مطالبات مردمی را سخت تر می کند، در این میان حلقه مفقوده با کار اجرایی در ارتباط است و اینکه باید درخواست های مردمی را در بودجه قرار دهیم.

روحانی وزیری خاطرنشان کرد: درخواست ها باید در زمان مناسبی گرفته شود تا بتوانیم در بودجه بگنجانیم و در اجرا نیز واقع گرایانه باشد، هر چند اکثر پروژه های عمرانی و خدماتی در سطح شهر براساس خواسته ها و مطالبات مردم اجرایی می شود.

وی در مورد ایجاد بوستان در منطقه 3 نیز بیان کرد: تملک ها در این منطقه به دشواری انجام می شود و طرح مصوب سبز برای ایجاد بوستان مورد نیاز است، با این حال نقاطی را در نظر گرفته ایم و در ایجاد فضای سبز در خیام یک پیشنهاد داشتیم و با مالکین جلساتی برگزار شد و هر ورثه وکالتی برای این زمین 4 هزار متری داده اند تا بتوانیم بخشی از آن را تبدیل به فضای سبز کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها