موج
کدخبر : ۳۸۶۴۹۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-386496

جواد موسوی:

مدیرکل میراث‌ فرهنگی خراسان رضوی عنوان کرد: قرار بود در طرح نوسازی بافت اطراف حرم زشتی‌ها پاک شود و مسیر تشرف به حرم برای زائران تسهیل شود اما ساختمان‌های مجلل بدون توجه به الزامات حفظ و احیای هویت‌های تاریخی و فرهنگی قد برافراشته است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، سیدجواد موسوی مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی در نشست با شهردار منطقه ثامن مشهد و معاونان و مشاوران وی بیان کرد: در سالیان اخیر سکونت در بافت اطراف حرم مطهر رضوی کاهش یافته است که باید زندگی، فعالیت فرهنگی و اجتماعی در این بافت دوباره احیا شود.

جواد موسوی همچنین ادامه داد: محله‌های تاریخی نوغان و تپل المحله تخریب شده و باید از ادامه روند تخریب این بافت قدیمی جلوگیری کنیم و همه اقدامات در راستای حفظ و احیای میراث ارزشمند بافت تاریخی و هویتی اطراف حرم باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان‌ رضوی در ادامه اظهار کرد: قرار بود در طرح نوسازی بافت اطراف حرم زشتی‌ها پاک شود و مسیر تشرف به حرم برای زائران تسهیل شود اما ساختمان‌های مجلل بدون توجه به الزامات حفظ و احیای هویت‌های تاریخی و فرهنگی قد برافراشته است.

وی یادآور شد: در گذشته براساس توافقی که صورت گرفت در قالب طرحی برخی خانه‌های تاریخی از جمله خانه ملک و فرهنگسرای بهشت مرمت و احیا شد اما در دوره‌های بعدی فرآیند مرمت و احیای خانه های تاریخی مشهد متوقف شد که بنا داریم ارائه بسته‌های گردشگری و سرمایه‌گذاری بر روی خانه‌های تاریخی مشهد را آغاز کنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی بر ضرورت علامت‌گذاری کاربری‌های گردشگری با هماهنگی این اداره کل تاکید کرد و تصریح کرد: اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی مرجع اقامت و اسکان است و باید همه اقدامات و خدمات در این زمینه از طریق این اداره‌کل انجام شود.

موسوی در خاتمه خاطر نشان کرد: صدور مجوزهایی با عنوان اقامتی‌ موقت توسط شهرداری برای افراد حق ایجاد می‌کند که باید از چنین واگذاری مجوزهایی جلوگیری شود و همچنین آمادگی داریم برای تبدیل مجموعه‌های تاریخی به فضای فرهنگی سرمایه‌گذار جذب کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها