موج
کدخبر : ۳۸۴۸۴۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-384846

رئیس انجمن اقتصاد اسلامی حوزه علمیه قم گفت: تورم مانع اجرای مصوبه حذف چهار صفر از پول ملی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج قم، حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد محقق‌نیا روز چهارشنبه در سخنانی خاطرنشان کرد: پیشنهاد مرکز تحقیقات اسلامی مجلس این است که کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی این شرط را بگذارد که بانک مرکزی زمانی این مصوبه را اجرایی کند که حداقل برای یک سال تورم یک رقمی و شرایط اقتصادی کشور نیز تثبیت شده باشد.

محقق نیا که به نمایندگی از مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در کمیسیون اقتصادی نیز شرکت دارد، اضافه کرد: البته چون این مصوبه به شورای نگبهان رفته و دوباره ایراداتی بر آن وارد شده و ممکن است در کمیسیون دوباره به بحث گذاشته نشود ولی هیات رئیسه مجلس می تواند این قید را اضافه کند، حتی خود مصوبه بگذارد.

رئیس انجمن اقتصاد اسلامی حوزه علمیه قم ادامه داد: در شرایط کنونی اگر مصوبه حذف چهار صفر از پول ملی اجرا هم می شد، مردم احساس نمی کردند که با این مصوبه، پول آنها با ثبات شده باشد.

مصوبه حذف چهار صفر از پول ملی بعد از بحث و بررسی در کمیسیون اقتصادی مجلس، به شورای نگهبان ارسال شد و شورای نگهبان نیز ایراداتی را به آن وارد کرد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران لایحه‌ حذف چهار صفر از پول ملی را در تاریخ ۱۵ دی‌ماه ۱۳۹۷ جهت بررسی و تصویب به هیات‌وزیران ارائه کرد. لایحه‌ای که در جلسه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ به تصویب هیات وزیران رسید و در ۳۰ مردادماه به مجلس شورای اسلامی ارسال و نمایندگان مجلس هم در تاریخ ۷ مهرماه همان سال با قید یک فوریت این لایحه را دستور کار بررسی مجلس قرار دادند.

این طرح پس از طی تشریفات قانونی و بررسی در کمیسیون‌های تخصصی مجلس در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ در نوبت طرح در صحن مجلس قرار گرفت که سرانجام در آخرین روزهای کاری دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، این لایجه در دستورجلسه صحن علنی قرار گرفت و به تصویب نمایندگان رسید. این طرح با ایراداتی از سوی شورای نگهبان مواجه شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها