موج
کدخبر : ۳۸۴۳۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-384381

نادر فلاحی خبر داد:

مدیرکل‌ میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اردبیل گفت: با تشکیل پرونده، سه اثر طبیعی استان اردبیل در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، نادر فلاحی ، مدیرکل‌ میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اردبیل گفت: با بررسی پرونده در شورای عالی ثبت آثار طبیعی کشور سه اثر طبیعی استان اردبیل در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

وی افزود: این آثار شامل جنگل حاتم مشه‌سی مشگین‌شهر، تپه اژدها گولی و رویشگاه درختان کهنسال بَنه روستای مِنامین در شهرستان خلخال است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با اشاره به اهداف و ثمرات ثبت ملی این آثار بیان کرد: ثبت این آثار با هدف صیانت از مواریث طبیعی انجام شده و علاوه بر این فرصتی است برای معرفی هرچه بیشتر این آثار در سطح ملی و بین‌المللی که در این زمینه اقدام می‌شود.

فلاحی با اشاره به ثبت ملی بیش از یک هزار اثر منقول، غیرمنقول، طبیعی و ناملموس گفت: پیشنهادهای مختلفی از استان اردبیل برای ثبت ملی ارسال شده و در زمینه ثبت جهانی برخی آثار نیز اقداماتی انجام شده و پیگیر این امر هستیم.

رویشگاه درختان بنه کهنسال روستای منامین واقع در بخش خورش رستم شهرستان خلخال استان اردبیل است که به این منظور 9 درخت بنه واقع در قبرستان منامین مورد بررسی قرار گرفته و به ثبت رسیده است.

در مورد تپه اژدهاگولی، در دو کیلومتری جنوب شرق شهر نیر در اردبیل در حوالی روستای سقزچی بقایای چشمه‌ای تراورتن برجای مانده است که چشم‌انداز زیبایی را خلق کرده و تنها گوال آن باقیمانده ولی چشمه آن در سه متری این گودال مجددا از زمین خارج شده ولی این گودال فاقد آب است که تپه اژدهاگولی معرف این توده تراورتنی است.

ذخیره‌گاه جنگلی حاتم مشه‌سی با وسعت 6/195 هکتار واقع در 28 کیلومتری غرب مشگین‌شهر در استان اردبیل یکی از ذخیره‌گاه‌های با ارزش ایران است، این جنگل از نظر موقعیت مکانی، شرایط اقلیمی و رویشگاهی، بخشی از جنگل های ارسباران محسوب می‌شود. به همین دلیل از نظر تنوع و ترکیب پوشش گیاهی بسیار غنی است و درختان اوری به طور انبوه با سایر گونه‌های جنگلی و گاهی به صورت توده‌های خالص دیده می‌شود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها