موج
کدخبر : ۳۸۴۳۷۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-384371

اکبر بهنام جو:

استاندار اردبیل گفت: تامین زیرساخت های مربوط به توسعه تولید و شهرک های صنعتی در اولویت است و باید مد نظر فرمانداران باشد.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، اکبر بهنام جو ، استاندار اردبیل در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گفت: با توجه به اینکه از محل اعتبارات ملی، سهم مناسبی به بخش های آب و راه جذب شده ، در توزیع اعتبارات استانی،  تامین زیرساخت های مربوط به توسعه تولید و شهرک های صنعتی در اولویت است و باید مد نظر فرمانداران باشد.

وی افزود: همچنین اختصاص اعتبار به بخش ورزش و توسعه زمین ورزش روستایی، گردشگری و کاهش آسیب های اجتماعی نیز از محل اعتبارات استانی باید مد نظر قرار گیرد.

استاندار اردبیل با اشاره به اقدام موفق استان در خصوص فروش اموال مازاد دولتی افزود: با درآمد حاصل از فروش اموال مازاد در استان مشکلات مربوط به هزینه های جاری حل شد.

بهنام جو اظهار کرد: مازاد درآمد حاصل از فروش اموال غیرضروری در حوزه های دیگر عمرانی از جمله سدهای معیشتی هزینه می شود.

وی اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی انجام گرفته امسال هزار میلیارد تومان از محل فروش اموال مازاد جذب می شود که پروژه های نیمه تمام استان را با جهش بالا اجرا کنیم.

استاندار اردبیل بیان کرد: شاخص های توزیع اعتبارات استانی نیز با همفکری و کارشناسی مدیران و فرمانداران هر شهرستان تعیین می شود.

بهنام جو تصریح کرد: برنامه ریزی در راستای توسعه زیرساخت ها و چهار خطه کردن جاده ها در سال گذشته اقدامات زیادی انجام گرفته و در همه شهرستان ها جاده سازی با قوت در حال انجام است.

وی از در حال اجرا بودن ۳۵۰ کیلومتر پروژه راهسازی در سراسر استان خبر داد و افزود: امسال نیز اجرای طرح های توسعه راه برنامه ریزی شده و با جهش بسیار بالایی ادامه می یابد.

استاندار اردبیل  اجرای با شتاب راه آهن اردبیل را یاد آور شد و اظهار کرد: برای اجرای راه آهن اردبیل در سال گدشته هزار میلیارد تومان اختصاص یافته و در هفته اخیر نیز ۱۰۰ میلیارد تومان از ریاست جمهوری ابلاغ شده است.

بهنام جو تصریح کرد: کارهای زیرسازی راه آهن در حال اتمام بوده و ۶۵ کیلومتر از مسیر ریل گذاری شده است.

وی اجرای پروژه های سدسازی در استان را یادآور شد و گفت: سد عمارت  از جمله بزرگترین پروژه های سدسازی در شمالغرب است که در حال تکمیل بوده و تا دو هفته آینده آبگیری می شود.

استاندار اردبیل اعتبار پایه امسال استان را هزار و ۲۸۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: ۸۹۷ میلیارد تومان از این میزان ابلاغ شده و در بین شهرستان های استان توزیع می شود.

بهنام جو اظهار کرد: برای اجرای راههای روستایی ، مجتمع های آبرسانی روستایی از محل تبصره ۵۶ و بودجه عمومی دولت جذب اعتبار انجام گرفته است.

وی با اشاره به وجود بودجه هایی متمرکز در دست وزارتخانه ها از مدیران دستگاههای اجرایی خواست تا در جذب این اعتبارات به استان برای تسریع در اجرای پروژه ها تلاش کنند.

استاندار اردبیل عملکرد تخصیصی استان در سال گذشته از اعتبارات ملی و استانی و تبصره ۵۶ را ۳ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و اظهار امیدواری کرد این میزان در سالجاری به پنج هزار میلیارد تومان هم برسد.

بهنام جو تلاش برای جذب اعتبارات از محل های مختلف به استان را گامی برای  توسعه متوازن در همه حوزه ها عنوان کرد و گفت: در بودجه امسال ردیف راه آهن اردبیل پارس اباد هم اضافه شده و که مطالعات در این خصوص در سالجاری برای آغاز عملیات اجرایی تکمیل می شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل نیز در این جلسه گفت: سال گذشته نزدیک به ۲۳۶ میلیارد تومان اعتبار عمرانی به فرمانداران این استان ابلاغ شد که امسال این رقم به ۳۱۹ میلیارد تومان می‌رسد.

داوود شایقی با تاکید بر لزوم توزیع اعتبارات عمرانی بر اساس شاخص‌ها و ضرایب بیان کرد: ضرایب شامل اردبیل ۲۱.۱۳ درصد، شهرستان‌های اصلاندوز، انگوت و سرعین هر یک سه درصد، بیله‌سوار ۸.۳۷ درصد، پارس‌آباد ۱۱.۱۵، خلخال ۱۰.۷۶، کوثر ۴.۹۵، مشگین‌شهر ۱۴.۸۶ درصد، گرمی ۸.۵۲، نمین ۶.۹۴ و نیر ۴.۳۲ درصد است.

وی افزود: امسال سقف اعتبار استانی و سه درصد نفت در قانون بودجه بر اساس اعلام مجلس شورای اسلامی به سازمان برنامه و بودجه مشخص شده است و از این رو اعتباراتی که سال گذشته به صورت سرجمع فرستاده می‌شد، امسال به صورت فصلی ابلاغ می‌شود و انتظار می‌رود مدیران رعایت کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل اظهارکرد: شاخص‌های توازن در کشور در قانون بودجه مشخص شده است و اصلاح آن دست دولت نیست؛ اطلاعات مورد نظر از وزارتخانه‌ها جمع‌آوری و در نهایت به نقاط مختلف کشور ابلاغ شده است و بنابر این امکان دستکاری وجود ندارد.

شایقی تاکید کرد: فهرست مورد نظر در اختیار فرمانداران قرار خواهد گرفت تا مد نظر قرار گیرد، چرا که رعایت آن در تفریق بودجه مورد توجه دیوان محاسبات است.

وی ادامه داد: تغییری که امسال ایجاد شده این است که فرماندار لازم نیست برای پروژه‌های مجتمع اعتبار بگذارند و مبلغ مورد نیاز با کمک مدیران دستگاه‌ها در شورای برنامه‌ریزی از سرجمع تامین خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل با اشاره به ممنوع بودن پروژه‌های تامین، تغییر و تجهیز ساختمان‌های اداری جز در شهرستان‌های جدید اضافه کرد: توصیه شورای برنامه‌ریزی استان به مدیران است که پروژه‌های جهش تولید و زیرساخت شهرک‌های صنعتی، کشاورزی و گردشگری همچنین پروژه‌هایی که ماهیت اقتصاد مقاومتی یا مطالبات دارند، در کنار طرح‌های با پیشرفت ۸۰ درصد و پروژه‌های قابل بهره‌برداری در سال ۱۴۰۰ جزو اولویت قرار بگیرند.

شایقی با تاکید بر خودداری مدیران از خرد کردن پروژه‌ها ادامه داد: توزیع عادلانه سهم بخش‌ها، روستاها و نقاط محروم از بودجه ابلاغی امسال بر عهده فرمانداران است و در آن دخالتی نمی‌شود، اما انتظار می‌رود مسئولان خود این مساله را مد نظر قرار دهند.

وی همچنین گفت: امسال در مجلس برای بحث طرح‌های هادی، آب و راه روستایی و عشایری سوای اعتبارات مصوب، ۸۴ میلیارد تومان در اختیار نمایندگان قرار داده است که باید با هماهنگی خود نمایندگان به پروژه‌های مورد نظر با الزاماتی که مورد اشاره قرار گرفت، هزینه شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل افزود: بر اساس ابلاغ قطعی دولت ۲۶۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان برای آب، ۱۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون برای راه و برای سایر طرح‌های روستایی مانند پروژه‌های بنیاد مسکن نیز ۴۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اختصاص داده شد است که البته اینها غیر از اعتبار عمرانی استان می‌باشد.

به گفته شایقی، همچنین حدود ۳۸۱ میلیارد تومان برای بحث محرومیت‌زدایی در استان اردبیل در نظر گرفته شده بود که هنوز ابلاغ نشده است.

وی یادآور شد: سال گذشته با کمک دستگاه‌های اجرایی توانستیم به خوبی اعتبارات هزینه‌ای از مطالبات کارکنان را در بحث‌های مختلف جمع کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل اضافه کرد: سال گذشته در حوزه عمرانی بر اساس شاخص جمعیتی مبنای سازمان برنامه و بودجه کشور، سهم استان اردبیل حدود ۲ درصد (برابر با یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان) بود و با میانگین تخصیص ۴۰ تا ۵۰ درصدی، به چیزی بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان می‌رسید.

شایقی با اشاره به اینکه عملکرد بودجه سال گذشته در استان اردبیل نزدیک به سه هزار میلیارد تومان بود، تشریح کرد: یک هزار میلیارد تومان تنها برای راه‌آهن تخصیص گرفتیم که اقدامی بی‌نظیر بود یا در بحث راه‌ها سه هزار درصد رشد اعتبار داشتیم و در بحث آب یا پروژه‌های ملی دستگاه‌ها  خدمات و اعتبارات خوبی در بخش زیرساختی از جمله زیرساخت‌های کشاورزی، شهرک‌های صنعتی و گردشگری جذب شد.

وی افزود: دستورهای پرداخت موردی از رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز گرفته شد؛ از جمله با پیگیری‌های مستمر در سه ماه گذشته از سال جاری حدود یک هزار و ۱۳۸ میلیارد تومان تخصیص یافت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل بیان کرد: بحث فروش اموال همچنان جزو برنامه استان است و بنابر این مدیران دستگاه‌های اجرایی موضوع را در دستور کار قرار دهند تا در نهایت برای اجرای پروژه‌های اولویت‌دار به خود دستگاه‌ها برگشت داده شود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها