موج
کدخبر : ۳۸۴۲۱۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-384216

رزیتا بهاری:

مسئول باغبانی جهاد کشاورزی چناران بیان کرد: اسانس اسطوخودوس از ترکیبات اصلی برخی فراورده‌های بهداشتی و آرایشی است و در تولید عطرها، شامپو و خوشبو کننده هوا کاربرد دارد و همچنین اسطوخودوس آرام بخش، نشاط آور به صورت دمنوش نیز استفاده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، رزیتا بهاری مسئول باغبانی جهاد کشاورزی چناران عنوان کرد: پرورش گیاه اسطوخودوس بسیار آسان است و با توجه به کم توقع بودن این گیاه نسبت به آب و خاک غنی، لذا انتخاب خوبی برای پرورش آن در سطح وسیع است و برداشت اسطوخودوس از اواخر خردادماه با تکمیل گلدهی آغاز می‌شود.

بهاری در ادامه گفت: کشت این گیاه آرام بخش از سودآوری زیادی  برخوردار است و در حال حاضر هر کیلو گل خشک ۳۵۰ هزار تومان خریداری می‌ شود و با توجه به سه ساله بودن مزرعه پیش بینی می‌شود۶۰۰ کیلو برداشت شود.

مسئول باغبانی جهاد کشاورزی چناران افزود: در حال حاضر ۳ هکتار از اراضی این شهرستان زیرکشت این گیاه دارویی است و باتوجه به آشنایی کشاورزان امسال این گیاه دارویی و اعطاء تسهیلات کم بازده درشهرستان خوشبختانه کشت این گیاه در حال توسعه است.

وی همچنین ادامه داد: این گیاه مصارف زیادی در صنعت و داروسازی دارد، اسانس اسطوخودوس از ترکیبات اصلی برخی فراورده‌های بهداشتی و آرایشی است و در تولید عطرها، شامپو و خوشبو کننده هوا کاربرد دارد و همچنین اسطوخودوس آرام بخش، نشاط آور به صورت دمنوش نیز استفاده می‌شود.

مسئول باغبانی جهاد کشاورزی چناران ادامه داد: مراحل آماده سازی زمین شامل شخم مناسب، پنجه زنی یا دیسک زنی و استفاده از لودر در صورت تسطیح نبودن زمین، از عملیات قبل از کشت در سطح وسیع است.

بهاری در خاتمه اظهارکرد: گیاه اسطوخودوس در زمین‌های وسیع کاشته می‌شود و این گیاه به وسیله بذر، قلمه و خوابانیدن تکثیر می‌شوند و بهترین روش تکثیر این گیاه از طریق قلمه است که در فصل پاییز انجام می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها