موج
کدخبر : ۳۸۲۸۹۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-382899

محمود قلیزاده:

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: در صورت تامین اعتبار مورد نیاز از محل اعتبارات ملی و استانی تا پایان سال طرح‌های آبخیزداری در ۳۷ نقطه استان اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، محمود قلیزاده ، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: تاکنون مطالعات آبخیزداری در سطح  ۴۵۰ هزار و ۲۹۶ هکتار از مساحت عرصه‌های منابع طبیعی استان انجام شده و در صورت تامین اعتبار موردنیاز از محل اعتبارات ملی و استانی تا پایان سال طرح‌های آبخیزداری در ۳۷ نقطه استان اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه در صورت تامین اعتبار موردنیاز طرح‌های آبخیزداری در منطقه شمال غرب خلخال با هدف پیشگیری از ورود سیلاب به منطقه مسکونی این بخش امسال اجرا خواهد شد، اضافه کرد: با اجرای طرح‌های آبخیزداری در مناطق خوجین و اندبیل واقع در شمال و شمال شرقی خلخال از ورود سیلاب به مناطق مسکونی این شهر جلوگیری شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل بیان کرد: در حالی که تزریق منابع اعتباری بسیار مناسب از محل صندوق توسعه ملی موجب اجرای صدها طرح آبخیزداری در مناطق مختلف استان اردبیل و پیشرفت کار در توسعه آبخیزداری و افزایش منابع آب سفره‌های زیرزمینی شده بود با اتمام  این منابع در سال جاری اجرای پروژه‌های جدید آبخیزداری و همچنین ادامه و تکمیل عملیات اجرایی پروژه‌های آغاز شده از سال‌های گذشته با مشکل مواجه خواهد شد.

قلیزاده اظهارکرد: با توجه به عدم پیش‌بینی منابع مورد نیاز ادامه و اجرای طرح‌های آبخیزداری از محل صندوق توسعه مالی در سال ۱۴۰۰و در قانون بودجه امسال انتظار از فرمانداران شهرستان‌های مختلف استان جبران این کمبود اعتباری از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان و تلاش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری برای تامین بخشی از اعتبار مورد نیاز از محل سایر ردیف‌های اعتباری ملی است.

وی با بیان اینکه عملیات مکانیکی و بیومکانیکی طرح‌های آبخیزداری اجرایی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در این استان ۸۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: در حال حاضر عملیات ۲۸ حوزه آبخیز استان اردبیل در مساحت تحت پوشش ۱۲ هزار و ۵۸۸ هکتار در دست اجرا است.

قلیزاده ذخیره نزولات آسمانی، کنترل سیل و فرسایش خاک، افزایش پوشش گیاهی و تغذیه آبخوان‌ها را از اهداف اجرای آبخیزداری اعلام کرد و گفت: احداث سازه‌های سنگی گابیونی، بندهای زیرزمینی و دومنظوره پخش سیلاب و کنتور از جمله اقدامات انجام گرفته در حوزه آبخیز استان است.

فریدون بابایی ، فرماندار خلخال نیز در این جلسه عملکرد اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان را قابل تقدیر دانست و گفت: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از جمله اداراتی است که موفق به جذب کامل اعتبارات ملی و هزینه آن در اجرای طرح‌های آبخیزداری و یا صیانت از جنگل‌ها شده است.

وی اظهارکرد: مبنا و ملاک توزیع اعتبارات استانی امسال این شهرستان نوع و نحوه جذب اعتبارات ملی توسط دستگاه‌های اجرایی بوده و هر دستگاهی که پارسال موفق به جذب و هزینه اعتبارات ملی بیشتری شده از سهم اعتباری استانی بیشتری نسبت سال قبل بهره‌مند و اعتبار دستگاه‌های ضعیف در این زمینه به مجوع اعتبار دستگاه‌های توانمند اضافه خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها