موج
کدخبر : ۳۸۲۱۹۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-382196

محمد فرید سپری خبر داد:

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: خوشبختانه 30 درصد اشتغال استان کردستان در بخش کشاورزی محقق شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان، محمد فرید سپری صبح امروز شنبه در نشست خبری با رسانه های استان کردستان ضمن اعلام برنامه‌های هفته جهاد کشاورزی و اقدامات این سازمان در استان، با تبریک هفته جهاد کشاورزی و تقدیر از همکاری رسانه‌ها در پیشبرد اهداف این سازمان، اظهار داشت: نقش رسانه در تنویر افکار عمومی حائز اهمیت است و نقش پل بین بهره‌بردار کشاورزی و دولت ایفا می‌کند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان اذعان کرد: تولید محصولات کشاورزی 6.9 درصد در سال 99 علی‌رغم تحریم‌ها رشد داشته و این بیانگر تاب‌آوری بخش کشاورزی در شرایط سخت است.

سپری تصریح کرد: گرچه سالانه در کردستان بیش از یک میلیون تن گندم در کردستان تولید شده و رتبه‌های اول تا چهارم را به خود اختصاص داده است اما شرایط امسال این میزان را کاهش می‌دهد.

سپری خاطرنشان کرد: کردستان همچنین در تولید سیب‌زمینی با 365 هزار تن در سال رتبه پنجم کشور، در توت‌فرنگی با 56 هزار تن رتبه اول و در حبوبات نیز رتبه چهارم کشور را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: کردستان 3 درصد بارندگی کشور و 7 درصد رواناب‌های کشور را دارد و 56 هزار و 800 هکتار اراضی کشاورزی استان مجهز به آبیاری نوین است که سالانه برای این مهم 30 میلیارد تومان سهم دولت هزینه می‌شود.

رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان اضافه کرد: در تولید محصولات خشک نیز میزان بهره‌وری در کشور 1.2 درصد است که این رقم در کردستان 1.5 درصد است.

وی در ادامه گفت: کشاورزی دیم کردستان، کشاورزی حفاظتی است که این روش زمان زیادی است در دنیا شروع شده است و ما تلاش می‌کنیم این موضوع را جلو ببریم که ضمن رعایت تنوع، حفظ بقایای گیاهی و حفظ خاک از اصول آن است.

سپری اضافه کرد: 530 هکتار سرشاخه‌کاری گردو در استان توسط یکی از محققین سازمان تحقیقات کشاورزی استان انجام شده است و اکنون کردستان روی ریل اصلاح محصولات کشاورزی قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: مبارزه با آفات محصولات کشاورزی در سطح 420 هکتار از اراضی کشاورزی استان یکی دیگر از اقدامات بخش کشاورزی در کردستان است.

سپری همچنین گفت: کردستان در شرایط نرمال سالانه دو میلیون تن علوفه دارد شامل یونجه و شبدر و کاه است و تولید علوفه خشک نیز بین دو تا هفت میلیون تن در سال است.

وی اذعان داشت: سال گذشته با منابع داخلی 38 هزار و 555 فقره به ارزش یک هزار و 902 میلیارد تومان تسهیلات به بخش کشاورزی استان پرداخت شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان ادامه داد: در هفته جهاد کشاورزی سال گذشته 710 پروژه افتتاح شد و یک هزار و 84 شغل ایجاد کرد. 

به گفته سپری، امسال در هفته جهاد کشاورزی 100 پروژه با 45 میلیارد و 800 میلیون تومان سرمایه‌گذاری و 16 میلیارد تومان تسهیلات افتتاح می‌شود.

وی عنوان کرد: با بهره‌برداری از پروژه‌های امسال 62 شغل جدید ایجاد و 169 شغل تثبیت می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها