موج
کدخبر : ۳۸۱۶۷۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-381679

برزوئیان :

معاون روابط کار اداره کل کار و امور اجتماعی استان اصفهان اظهار کرد: تعیین دستمزد بر پایه مهارت کارگران، باید مطالبه عمومی شود.

برزوئیان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج اصفهان، با بیان اینکه تعیین دستمزد بر اساس مهارت کارگران که امروزه خواسته کارفرماها است تا حدی خواسته درستی است و البته در قانون ظرفیت هایی برای این امر دیده شده است، گفت: کارفرماها می توانند بخشی از کارگاه خود را به فنی و حرفه ای تخصیص دهند که با آموزش و تربیت نیروی انسانی ماهر، بدون اینکه آنها را بیمه کند و تبعات حقوقی برای آنها داشته باشد، به کار گیرد.

وی اظهار داشت: دولت های اخیر، در عرصه پرداخت دستمزد مطابق با مهارت کارگران ورود پیدا کردند ولی محیط های کارورزی مثل استاد شاگردی به نتیجه نرسید که لازم است زیر ساخت فضایی آن فراهم شود که تکلیف حقوق و مزایا و بیمه برای کارگرانی که هیچ مهارتی ندارند و آموزش کار می بینند مشخص شود .

برزوئیان ادامه داد: در این ارتباط که آیا تعیین دستمزد یکسان برای تمامی کارگران عامل رشد بیکاری شده است، اظهار داشت: نمی توان گفت به طور صددرصد نقش دارد امابی تاثیر هم نیست و امروز تعیین دستمزد پلکانی، منطقه ای و بر پایه مهارت در شورای عالی کار مطرح شده است که باید به یک مطالبه عمومی مبدل شود.

معاون روابط کار اداره کل کار و امور اجتماعی استان اصفهان در پاسخ به این سوال که امروزه حجم وسیعی از کارگران غیر رسمی را داریم که بر اساس قراردادهای توافقی با کارفرما کار میکنند و قانون گذاران زیر بار حمایت قانونی و بیمه ای از این افراد نمی رود گفت: مطابق با قانون کارفرماها باید تمامی کارگران را با هر نوع دستمزد و حقوقی بیمه کنند و درماده قانونی 148 به صراحت آورده شده  است.

وی در حالی این استناد قانونی را مطرح کرد که بیمه تامین اجتماعی بر اساس قانون حق بیمه کردن کارگرانی که پایین تر از  حقوق رسمی اداره کاری دریافت می کنند را ندارد، گفت: این مسائل و مشکلات قانونی باید از سوی مسئولان کشوری حل و فصل شود و تا زمانی که قوه مقننه قانون حمایت از کارگرانی که بر پایه قراردادهای توافقی کار می کنند را تصویب نکند، اقدامی نمی توانیم انجام دهیم.

برزوئیان با اشاره به اینکه بهتر است که حقوق کارگران نه به صورت منطقه ای بلکه میتوان به صورت صنایع و اصناف مختلف تعیین شود، گفت: تعیین دستمزد به صورت منطقه ای نیاز به مطالعه میدانی گسترده و وسیعی دارد ومطابق با یک مطالعه علمی باید برنامه ریزی کرد.

وی با بیان  اینکه قوانین کار ایران بسیار سختگیرانه است گفت : قبول دارم که در دیگر کشورها دستمزدها به صورت پلکانی، مهارت آموزی تعیین می شود و اگر تاکنون نتوانستیم در ایران دستمزدهای پلکانی و برپایه تخصص و مهارت کارگران اجرایی کنیم چون فضایی اقتصادی در ایران جوابگو نیست و اختلاف عرضه و تقاضا در کشور بسیار بالا است.

معاون روابط کار اداره کل کار و امور اجتماعی استان اصفهان تصریح کرد:  از نظر مبانی قانونی، ما تصمیم گیرنده نیستیم و مجری هستیم  و مطابق با تبصره 41 قانون کار تمام کارفرمایان مکلف هستند حداقل های قانون کار را رعایت کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها