موج
کدخبر : ۳۸۱۶۲۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-381621

حبیب مسیح تازیانی:

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست هرمزگان گفت: با توجه به اینکه جزایر استان دارای گونه‌های آهو است، امسال با کمک دوستداران محیط‌زیست علوفه خریداری کنیم و به جزایر هرمزگان انتقال دادیم.

به گزارش خبرگزاری موج، «حبیب مسیح تازیانی» مدیرکل حفاظت محیط‌زیست هرمزگان در نشست خبری به مناسبت هفته محیط‌زیست در جمع اصحاب رسانه خاطرنشان کرد: امسال از ۱۷ تا ۲۳ خردادماه با شعار«نیم‌قرن حفاظت از زیست‌بوم‌های ایران: بازنگری، نوسازی، بازسازی» هفته‌ی محیط زیست در نظر گرفته شده است.
وی گفت: در پنجاه سال اخیر قوانین مختلفی در زیرمجموعه سازمان محیط‌زیست اعم از قوانین به‌سازی، مدیریت پسماند، قانون هوای پاک، قانون حفاظت از خاک، قانون حمایت از محیط بانان و... به وجود آمده است.
مسیح تازیانی گفت: استان هرمزگان با دارا بودن اکوسیستم پویا و متنوع، بالغ‌ بر دو هزار و 38 متر مرز آبی دارد که 38 درصد کل سواحل ایران را در برگرفته است و 14 جزیره بزرگ دارد که هریک از آن‌ها به‌طور مجزا دارای اکوسیستم متنوع است.
وی افزود: در 19 منطقه تحت مدیریت حدود پنج منطقه به‌عنوان تالاب بین‌المللی است که همه آن‌ها در نوار ساحلی و جزایر ما قرار دارند و 14 درصد کل تالاب‌های کشور را در برمی‌گیرد.
مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست هرمزگان اظهار داشت: تالاب خورخوران بزرگ‌ترین کلونی جنگل دریایی حرا در استان هرمزگان است و گونه‌ای شاخص از جنگل‌های دریایی در تالاب بین‌المللی رودخانه گز در شهرستان سیرک به‌عنوان شاخص تالاب‌های جنوب کشور به لحاظ گونه‌ای است.
وی تصریح کرد: تالاب‌های استان هرمزگان در مقایسه با سایر تالاب‌های استان‌های دیگر کمترین تعارض را داشته است.
مسیح تازیانی گفت: با توجه حجم زیاد کار و کمبود نیرو در عرصه محیط‌زیست همکارانمان با تلاش‌های بی‌وقفه کار کردند تا خدشه‌ای بر اکوسیستم‌های زیست‌محیطی لطمه‌ای وارد نشود.
وی اذعان کرد: با توجه به شرایط شکننده زیست‌محیطی و همچنین بحران خشک‌سالی، امسال به‌جرئت می‌توان گفت که سرآمد همه خشک‌سالی‌ها بوده و کمترین ریزش نزول جوی در هرمزگان و همچنین مشکلات فراوان را در عرصه منابع زیستی به وجود آورده است اما اقدامات خوبی با کمک دوستداران و سمن‌های زیست‌محیطی و اصحاب رسانه انجام شده است و خبرنگاران با انتشار اخبار حساسیت‌های موضوع را به سمع و نظر مردم می‌رسانند و مردم را از این جریانات آگاه می‌کنند.
وی گفت: شهرهای غرب استان هرمزگان، گروه های خودجوش در حوزه حفاظت از گونه‌های حیات‌وحش دارد و همچنین آب‌رسانی‌ها و ایجاد مخازن سطحی در مناطق خشک کوهستانی و آبشخورهایی که توسط دوست‌داران محیط‌زیست و NGO ساخته شده، هرمزگان جز یکی از استان‌هایی است که در حوزه‌ کمک‌های مردمی زبان‌زد خاص و عام است.
مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست هرمزگان تاکید کرد: ناگفته نماند دوست‌داران محیط‌زیست در شرق استان هرمزگان هم در رابطه با بحث محیط‌زیست کارهای مثمر ثمری انجام دادند.
وی‌‌ افزود: با توجه به اینکه جزایر استان دارای گونه‌های آهو است، امسال با کمک دوستداران محیط‌زیست علوفه خریداری کنیم و به جزایر هرمزگان انتقال دادیم.
مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست هرمزگان عنوان کرد: امسال سازمان محیط‌زیست هرمزگان با خانه معدن کاران هرمزگان بنا به مذاکراتی که داشتند تفاهم‌نامه‌ای را در خصوص مسائل زیست‌محیطی منعقد کردند.
وی گفت: معدن کاران هرمزگانی با توجه به شرایط سخت حاکم بر اکوسیستم‌ها باید به یاری محیط‌زیست بشتابند و به نحوی شایسته با محیط‌زیست همکاری لازم را انجام دهند.
مسیح تازیانی یادآور شد: برای حفاظت از پلنگ ایرانی و خرس سیاه آسیایی پروپوزال را آماده کردیم و اقلام موردنیاز محیط‌زیست را برای حفاظت و آموزش آن‌ها از طریق این صندوق تهیه کنیم و در اختیار دوستداران محیط‌زیست قرار دهیم، تا یک جریانی در شرق استان اتفاق بیفتد و ما دیگر شاهد از بین رفتن این‌گونه نباشیم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: به‌صورت وبینارهای آموزشی و ارتباط مستقیم مجازی با دانش آموزان و از طریق معلمان اقدامات خوبی در حوزه آموزش انجام شد که بین کل استان‌ها موردتقدیر قرار گرفتیم.

خبرنگار:
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها